Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Köpek bakımı Köpek bakımı köpeğimizi yıkama

Köpeğinizi Doğru Şekilde Yıkamanın İpuçları

Birçok köpek sahibi için özellikle de yeni evcil hayvan sahibi olanlar için köpeğe banyo yaptırmak göz korkutucu bir iş olabilir. Ailenizin yeni üyesini sevebilirken, kürklü bebeğinizin evinize getireceği köpek kokusundan her zaman zevk alamayacaksınız.

Bu nedenle, köpeğinizi yıkamak veya banyo yapmak önemlidir. Köpeğinize banyo yaptırmak, onunla olan ilişkinizi geliştirmenize ve sağlıklı kalmasını sağlamaya yardımcı olabilir. Bununla birlikte, köpeğinizi yıkamak kesinlikle zor olacaktır çünkü çoğu köpek banyo yapmayı tatsız bir deneyim olarak görmektedir.

Köpeğinizi Yıkamadan Önce Yapmanız Gereken Hazırlıklar

  • Köpeğinizi düzgün bir şekilde yıkamak için onun için sabun ve şampuana ihtiyacınız olacak, bu nedenle köpeğiniz için cildine ve kürküne göre doğru olanı seçin.
  • Kulak enfeksiyonlarına yol açabileceğinden, kulak kanalına su sızmasını önlemek için köpeğinizin kulaklarının her birinin içine küçük pamuk topları yerleştirin.
  • Köpeğinizi yıkamadan önce tüylerini fırçalayın, böylece tüyleri gevşesin ve su ve şampuanın cilde daha kolay ulaşmasını sağlayın.
  • Köpeğinizi nerede yıkayacağınıza karar verin.
  • Küvette yıkamaya karar verirseniz, köpeğinizin kaymasını önlemek için küvete veya banyo alanına kaymaz bir paspas koyun.
  • Uzun tüylü bir köpeğiniz varsa, köpürmesini kolaylaştırmak için şampuanı ve suyu bir kapta veya kapta karıştırmak en iyisidir.
  • Yere düşen herhangi bir gevşek kürkü yakalayabilmeniz için tahliyeyi bir çelik yün yumağı ile kapatın. Drenajı bloke etmesini önleyin.
  • Gürültünün onu korkutmaması için köpeğinizi getirmeden önce küvetinizi veya kovanızı ılık suyla doldurun.

Köpeğinizi Yıkanmak İçin İzlenecek Adımlar

Artık her şey hazır olduğuna göre, köpeğinizi yıkamanın zamanı geldi. İşte köpeğinizi yıkamak için adım adım bir kılavuz: Bazı köpekler işbirlikçidir, bazıları ise değildir, bu yüzden köpeğinizi tasma takmanızı gerektirse bile banyoyu yaptırın. Telaşlıysa, köpeğiniz için bir teşvik yapıcı ödüller kullanın. Ayrıca, köpeğinizi gerçekten yıkamaya başlamadan önce tasmasını çıkarın. Köpeğinizin boynunu temiz tutmak, vücudun geri kalanını temizlemek kadar önemlidir.

Köpeğinizi Islatın

Elde tutulan bir püskürtücü kullanarak köpeğinizi ıslatın. Onu ıslatmak için bir kova veya sürahi bile kullanabilirsiniz. Ancak bunu yaparken dikkatli olun. Köpeğinizin yüzünü ıslatmayın ve gözlerinden ve kulaklarından da kaçının. Köpeğinizin yüzünü temizlemek için banyo seansının sonunda ıslak bir bez kullanabilirsiniz.

Şampuan Uygulayın

Uzun kürklü köpekler için, bir kase veya bardakta bir kısım suyla karıştırılmış iki kısım şampuan kullanın. Kürkün bir bölgesine şampuan yığınlarının sıkışmasını istemezsiniz. Köpeğinizin kürkü kısaysa, omurgasından aşağı bir sıra şampuan fışkırtabilirsiniz.

Masaj

Köpeğinizi nazikçe fırçalayın ve masaj yapın. Parmaklarınızı ona masaj yapmak için kullanabilirsiniz, tıpkı kendi saçınızı şampuanladığınız gibi. Kürk büyümesi yönünde masaj yapın. Bu, herhangi bir keçeleşmeyi ve kürkün birbirine karışmasını önleyecektir.

Sorunlu Alanları Arayın

Şampuanı kürküne ve derisine masaj yaparken, köpeğinizde herhangi bir kızarıklık, şişlik, kabuklanma veya başka bir sorun olup olmadığını kontrol etmek en iyisidir.

Şampuanda Bırakın

Sonuçları göstermesi için şampuanın köpeğinizin paltosunda yaklaşık 10 ila 15 dakika kalmasına izin verin. Ne kadar şampuan kullanacağınızı ve nasıl uygulayacağınızı öğrenmek için şampuan şişesinde belirtilen talimatları izleyin.

Durulayın

Şampuanı köpeğinizin kürkünden temiz suyla durulayın. Su berraklaşana ve sabun köpüğü kalmayana kadar durulamaya devam etmeniz önemlidir. Çoğu insanın gözden kaçırdığı yerler olduğundan, pati pedleri ile ayak parmaklarının arasına girdiğinizden emin olun.

Banyodan Sonra Köpeğinizin Bakım Adımları

Henüz işimiz bitmedi! Tıpkı bizim gibi, köpeğinizin de tımar seansını gerçekten tamamlamak için biraz bakım sonrası banyoya ihtiyacı olacaktır. İşte yapmanız gereken bazı şeyler:

Köpeğinizi Kurutun

Bazı insanlar köpeklerini kurutmak için havlu, bazıları ise saç kurutma makinesi seçer. Ancak köpeğinizin birkaç iyi sallama yapmasına izin vermenizi öneririz. Sıcak bir iklimde yaşıyorsanız ve sabahları köpeğinizi yıkadıysanız, havayla kurutun. Havlu kuruturken ovalamayın.

Köpeğinizin Kürkünü Fırçalayın

Dolaşmasını önlemek için köpeğinizin kürkünü fırçalayın. Köpeğinizin tüylerini fırçalamak, tüylerindeki fazla sudan kurtulmanıza da yardımcı olacaktır.

Köpeğinizin Kulaklarını Temizleyin

Köpeğinizin kulaklarına su girmesini önlemek için bir pamuk top kullanın (kulaklık kullanmayın). Köpeğinizin kulaklarındaki fazla kulak kirini temizlemek için bir temizleme solüsyonu kullanabilirsiniz.

İşte bazı sık sorulan sorular:

Köpeğimi Ne Sıklıkta Yıkamalıyım?

Yıkama sıklığı çevre, köpeğin cinsi ve derisi gibi farklı faktörlere bağlıdır. Yağlı ciltli köpekler için haftalık banyo yapılması gerekir. Kalın, çift tüylü (Border collies ve Huskies) veya su geçirmez tüylü (Golden retriever) köpekler birkaç ayda bir yıkanmalıdır. Ancak, bunun yerine günlük olarak fırçalamalısınız.

Köpeğimi Geceleri Yıkayabilir miyim?

Köpeğinizi hava sıcakken yıkamanız önerilir. Acil bir durumunuz varsa ve köpeğinizi gece yıkamanız gerekiyorsa, işiniz bittiğinde iyice kurumasını sağladığınız sürece sorun değil.

Köpeğime Susuz Banyo Yaptırabilir miyim?

Kuru şampuan, ıslak mendil, susuz şampuan gibi deneyebileceğiniz birçok susuz banyo seçeneği mevcuttur.

Köpeğinizi yıkamak sıkıcı bir iş gibi görünebilir, ancak köpeğinizin temiz ve sağlıklı kalmasını istiyorsanız yapmanız gereken bir şeydir. Bir köpek sahibi olarak, köpeğinizin ihtiyaçlarını karşılamak sizin sorumluluğunuzdadır. Bu yüzden onun ihtiyaçlarına dikkat edin ve hatıralar yaratın!

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama