Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Doğum Kontrolü Kilo Aldırabilir mi?

Bir aile planlamak, kendi endişeleri ile birlikte gelir. Bir aile sahibi olmayı ertelemek istiyorsanız ve hormonal doğum kontrolünü düşünüyorsanız, ana sorularınızdan biri doğum kontrolünün sizi şişmanlatıp şişmanlatmadığı olacaktır.

Bu meşru bir endişe ve bunu sizin için kafa karıştırıcı, gri bir alan haline getirebilecek insanlardan yeterince anekdot bulunmaktadır. Bununla birlikte, doğum kontrolünün yan etkilerinin kilo alımı veya kaybını içerdiği bu teoriye karşı çıkan çalışmalar olduğu için bu şekilde olmamalıdır. Bu makale yanlış anlaşılmaya biraz ışık tutuyor ve doğum kontrol hapı almayı seçen birinin yaşayabileceği hafif kilo farkını anlamanıza yardımcı olabilir.

Doğum Kontrol Hapları Kilo Aldırır mı?

Hapı tükettikten sonraki aylarda ve haftalarda birkaç ekstra kilo aldığını veya kaybettiğini bildiren kadınlar vardır.

1. Hap İle Kilo Alımı

Mini hap kilo alımı veya kaybı hakkında hiçbir bilimsel kanıt yoktur. 80'li ve 90'lı yıllarda yapılan doğum kontrol hapları, genel olarak modern haplardan daha yüksek hormon seviyelerine sahiptir ve bu nedenle kilo alımı daha yaygındı.

İçlerindeki östrojen doğal olarak su tutulmasını desteklediğinden birçok kadın hap nedeniyle kilo alır, bu da kombinasyon haplarının su ağırlığını artırabileceği anlamına gelir. Pek çok kadın bunu yaşamaz ve sadece daha az kilo alma eğiliminde olur, bu da sonuçta hapı 2-3 ay sonra kilo vermelerine neden olur.

Kombinasyon haplarında bulunan bir başka hormon da progestindir ve bu doğal bir idrar söktürücüdür. Eklenen östrojenin etkilerini dengeler. Birçok mini hap tek başına progestin içerebilir, bu nedenle yüksek östrojen seviyeleri konusunda endişe duyan kadınlar doktor tavsiyesi ile bunu bir seçenek olarak görebilir.

Modern doğum kontrol hapları, kilonuz üzerinde önemli bir etkiye sahip olamayacak kadar düşük hormon seviyeleri içerir.

2. Aşı ile Kilo Alımı

Aşılar genellikle yüksek kilo alma riski taşır, ancak özellikle zaten obezlerse, kadınların yalnızca belirli bir bölümünü etkiler. 2009'da yapılan bir araştırma, 1/4'üncü kadınların kilolarının %5'ini erken yaşta kazandıklarını ve altı ay sonra daha fazla kilo almaya devam ettikleri bulunmuştur.

Diğer kadınlar hem uzun hem de kısa vadede ihmal edilebilir kilo artışı göstermiş, daha genç, obez kadınların diğerlerine göre kilo alma olasılığı daha yüksektir.

Doğum kontrol iğnesini kullanan kadınların çoğu, bu nedenle önemli kilo artışı yaşamazlar. Aynısı sizin için de geçerli olabilir.

3. Kilo Alımı

Hormonlara duyarlı kadınlar bazı yan etkiler yaşayabilir, ancak kilo alma konusunda endişelenmeden spiral kullanmayı deneyebilirsiniz.

Kilo alma endişenizin ilginizi engellemesine veya hormonal doğum kontrol yöntemlerini denemekten alıkoymasına izin vermeyin.

Araştırma Neyi Anlatıyor?

Tüm doğum kontrol haplarının kilo alımına neden olup olmadığını merak ediyorsanız , sizin için araştırdık. Yüksek östrojen seviyeleri genellikle su ve sıvı tutulmasını teşvik eder. Hormonal doğum kontrolündeki değişiklikler de bu konuyu ele almıştır. Genellikle haplar, kilo alımına neden olan yüksek östrojen seviyelerinden yoksundur. Günümüzde mevcut olan haplar, vücuttaki seviyeleri artırmak için haftada bir kez tüketilebilen yaklaşık 20 ila 50 mcg östrojen içerir. Östrojen için normal seviyeler 20 ila 50 pg/mL arasındadır.

Modern hormonal kontrasepsiyon biçimleri ile kilo alımı arasındaki bağlantıyı inceleyen çok sayıda çalışma yapılmıştır. Çoğunun onları destekleyen makul kanıtları yoktur. İlk aylarda veya haftalarda meydana gelen kilo artışı, öncelikle su tutulmasına bağlıdır. Sonunda çok kilo alırsanız, bunun arkasındaki sebep muhtemelen tamamen başka bir şeydir.

Bilimsel İncelemeler

İlk sistematik inceleme, kilo alımı söz konusu olduğunda yalnızca progestin içeren doğum kontrol haplarının yalnızca genel etkilerini değerlendirdi. Bu, çalışmaların çoğunun düşük kalitede olduğu sonucuna varmıştır.

Çalışmalar, katılımcıların sadece progestin içeren doğum kontrol haplarını alma sürecini başlattıktan sadece 6 ila 12 ay sonra ortalama olarak 4,4 kilo daha az kazandıklarını gösterdi.

Yapılan ikinci incelemede, kombine hormon doğum kontrol haplarının kilo alımı üzerindeki etkilerine bakıldı. Östrojen ve progestin içerirler ve araştırmacıların bu hapların herhangi bir şekilde kilo alımına neden olduğunu önermek için yeterli kanıta ulaşamadı.

Ayrıca, ABD Ulusal İlaç Kütüphanesine göre, kilo alımının doğum kontrol haplarından kaynaklanması pek olası değildir. Bireysel kadınların alınan diğer ilaçlara farklı tepki verdiğini kabul ettiler.

Sebep Doğum Kontrolü Değilse, Kilo Almanızın Arkasındaki Sebepler Ne Olabilir?

Doğum kontrolü kilo kaybı veya kilo alımı, sadece hap dışında birçok nedene bağlı olabilir. Bu değişiklikler dikkatli bir şekilde incelenmeli ve analiz edilmelidir, böylece bunlardan kaçınılabilir veya gerektiğinde düzeltilebilir.

Sebeplerin çoğu, yaşam tarzı seçimlerinden kaynaklanmaktadır, bu nedenle daha sağlıklı bir yaşam tarzına doğru aktif bir değişiklik yapmak, aslında bir şekilde size fayda sağlayabilir. Bu nedenler, beslenmeden aldığınız uyku miktarına kadar her yerde değişebilir, bu nedenle kilo alıyormuş gibi hissediyorsanız, sağlıklı yaşamın temellerine geri dönmeniz her şeyden daha önemlidir.

Kilo almanızın olası nedenlerinden bazıları şunlardır:

1. Genel Rutininizdeki Değişiklikler

Rutininiz değiştiyse ve hareketsiz bir yaşam tarzı sürüyorsanız, kilo alma şansınız yüksektir. Yapılacak en iyi şey, her sabah veya akşam yürüyüş yapmaktır, böylece vücudunuz hareketlilik konusunda rahat olur ve ardından masaya geri dönebilirsiniz.

2. Beslenmedeki Değişiklikler

Diyetiniz kilonuzu düzenlemede çok önemli bir rol oynar, bu nedenle yemeğinizi nasıl idare edebileceğinizi tam olarak bilmeniz gerekir. Genel olarak, normalden daha fazla yemek yiyorsanız, kilo alma riskiniz daha yüksek olabilir. Bir gıda izleme uygulaması yardımıyla günlük kalori tüketiminizi izlemeniz çok önemlidir. Nihai hedefiniz buysa, mevcut kilonuzu korumanıza ve hatta kilo vermenize yardımcı olabilir.

3. Metabolizma Değişiklikleri

Metabolizma, enerji seviyeleri ve ağırlıktaki değişiklikler söz konusu olduğunda da önemli bir katkıda bulunan faktör olabilir. Yaşla birlikte metabolizma hızınız da büyük ölçüde değişir. Yavaş yavaş zayıflar ve vücudunuzun doğal olarak kalori yakma yeteneğini engeller.

Bunu yapmanın en iyi yolu, doktorunuza danışmak ve önceki sağlık koşullarının olup olmadığını görmek için metabolik kan testi yaptırmaktır. Bu sağlık koşulları, vücudun kendi başına kalori yakma yeteneğini etkileyebilir.

4. Egzersiz Rutinindeki Değişiklikler

Spor salonunda kilo alımınızı veya kaybınızı etkileyebilecek bazı değişiklikler de vardır. Daha fazla ağırlık kaldırıyorsanız ve kas inşa ediyorsanız, artan kas kütlesi kilo almanın bir nedeni olabilir. Muhtemelen aynı bedeni hissedersiniz ve kotlarınız size daha çok yakışabilir; ancak, ölçekteki sayı artmaya devam edebilir ve bunun nedeni yalnızca kas geliştirmenizdir.

Doğum Kontrolü Sırasında Kilo Alımını Yönetmek İçin İpuçları

Hapı aldıktan sonraki birkaç hafta veya ay içinde kilonuzda bir tür değişiklik fark ettiyseniz, endişelenmeyin. Hala kilonuzu koruyabilir ve bu ipuçlarıyla kontrol altında tutabilirsiniz.

1. Zaman Ver

Doğum kontrol sürecine başladıktan hemen sonra kilo alımı yaşayabilirsiniz. Bu, esas olarak su tutulmasından kaynaklanmaktadır ve mutlaka yağ kazanımı değildir. Bu geçicidir ve ağırlığın daha erken normale dönmesi için biraz zaman vermeniz gerekir.

2. Biraz Hareket Edin

Egzersiz yapmak her zaman daha sağlıklı olmanızı sağlamanın en iyi yoludur. Dengeli, sağlıklı bir diyetle birlikte iyi bir egzersiz rutini sizin yararınıza olacaktır. Daha aktif bir yaşam tarzı benimseyin ve doğum kontrolüne girdikten sonra fazla kilolarınızı daha çabuk verebilirsiniz.

3. Hapları Değiştirin

Suyu daha iyi tutmak için östrojen ile iştahınızı canlandırabilirsiniz. Doğum kontrol yönteminizin daha yüksek bir östrojen dozu olması durumunda, toplam kilonuzdaki değişiklikleri görebilirsiniz.

Doktorunuzla randevu almanız ve kilo alıp vermenizle ilgili endişelerinizi onunla konuşmanız önemlidir. Kesin bir çalışma bulunmamasından dolayı temel bilgilere bağlı kalmak, kilonuzu düzgün bir şekilde korumanızı sağlayabilir. Sahip olduğunuz haplar iştah seviyenizi değiştirmemelidir, bu yüzden bunu not ettiğinizden emin olun.

Doğum kontrol yöntemleri bazen vücuttaki genel kilo kaybını veya alımını etkileyebilir, bu nedenle tükettiğiniz haplara her zaman dikkat etmeniz gerekir. Doğum kontrol uygulamalarınızı iyi egzersiz ve daha sağlıklı bir yaşam tarzıyla birleştirin ve vücudunuzun tepki vermesinde büyük bir fark göreceksiniz. Sakin olun ve sürece bağlı kalın, hangi doğum kontrol yöntemini kullanırsanız kullanın, kısa sürede vücudunuzun kendini kalibre edebildiğini anlayacaksınız.

Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama