Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Estetik ve Güzellik

Estetik ve Güzellik (18)

Göğüs küçültme, memenin boyutunu küçülten bir işlemdir. Orantısız büyük göğüsleri olan kişilerde boyun ağrısı, sırt ağrısı ve diğer fiziksel semptomlar görülebilir. Meme küçültme uygulanan kadınlar ameliyattan sonra fiziksel ve psikolojik yararları fark edebilimektedir.

Göz kapakları yaşlanır ve elastikiyetini kaybederek üst kapakların aşağı düşmesine ve gözlerin altındaki torbalara neden olur. Blefaroplasti, aşırı deri, kas ve yağ dokusunu gideren bir ameliyattır. Esas olarak kozmetiktir ancak genel görüntünün iyileştirilmesinde yardımcı olabilir.

İnsan vücudunun en çok kullanılan organlarından biri eller olduğu için doğal olarak tırnaklar da zaman zaman yıpranmakta ve düzenli bakıma ihtiyaç duymaktadır. Buna ek olarak düzenli ve temiz bir tırnak yapısı estetik açıdan da hoş bir görünüm sunduğu için tırnak bakımı uyulması gereken bir prosedür olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda temiz olmayan eller ve tırnaklardan vücuda nüfus eden bakteriler pek çok hastalığa da davetiye çıkarmaktadır. Bu nedenle tırnak bakımı oldukça önemli bir konudur.

Yüzde kızarıklık, ateş basması kimi zaman yanma, batma, kaşıntı ve kılcal damar çatlaklarıyla seyreden ve toplumda oldukça sık görülen akne rozase ile ilgili tüm merak edilenleri Uzman Doktor Şeyma Demirci’ye sorduk.

Cilt kararmaları estetik açıdan hoş bir görüntü sunamayan ve özellikle yaz aylarında kol, dirsek, koltuk altı, diz, bikini gibi bölgelerde kendini gösteren sorunlardan biridir. Cilt kararmalarının nedeni değişik faktörlere dayanmaktadır. Söz konusu bu faktörler arasında tüyleri jiletle tıraş etmek, menopoz, hamilelik süreci örnek gösterilebilir.

Dünyada cihaz yatırımı cep telefonundan sağlığa her alanda çok yüksek miktarlarda yapılıyor. Ancak sağlık sektörü bu konuda daha seçici olmak zorunda. Bu nedenle sağlık ve estetik alanında her geçen yıl yeni bir cihaz piyasaya sürülemiyor.

Cilt kırışıkları estetik açıdan iyi bir görünüm vermemesi nedeniyle özellikle kadınlar tarafından yaşlanma belirtisi olarak görülür ve pek hoş karşılanmaz. Yorgun, cansız bir cilt derisine sebebiyet veren cilt kırışıkları farklı nedenlerden kaynaklanmaktadır.

Sağlıksız beslenme, güneşin zararlı ışınlarına maruz kalma, yeterli miktarda su tüketmeme ve aşırı kilo alıp verme, cildimizi olumsuz yönden etkileyen faktörlerdir. Ancak bizler günlük hayatın koşturması içerisinde bu faktörlerin cildimizde oluşturduğu zararların farkına varmayız.

Dolgu maddeleri, hayvansal hammadde içermeyen, stabilize hyaluronik asit içeren maddelerdir. Hyaluronik asit, bir protein-şeker kompleksi olup, su tutma yeteneği olan ve bulunduğu ortamda cildin hücrelerinin yaşadığı, bağdokusunun ana maddesidir.

En sık görülen cilt hastalığı olan akne nedeniyle oluşan izlerin tedavisinden bahseden Uzman Dermatolog Şeyma Demirci, bu izlerin özellikle tedavide yaşanan gecikmeler nedeniyle meydana geldiğini ve aknenin erken dönemde uzmanlar tarafından tedavi edilmesi gereken bir cilt hastalığı olduğunu vurguladı.

Site İçi Arama