Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Teknolojinin Çocuklar Üzerinde Etkileri Nelerdir?

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen teknolojik cihazlar, özellikle çocuklar tarafından büyük ilgi görmektedir. Z kuşağının yaşam biçiminin şekillenmesinde büyük bir öneme sahip olan teknoloji, verimli bir şekilde kullanıldığında insanlığı daha ileriye götürebilecek potansiyele sahiptir.

Bu anlamda, günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden olan teknolojinin çocuklar üzerindeki etkileri de anne babaların en çok merak ettiği konulardandır.

Teknolojinin Çocuk Gelişiminde Yeri

Bilgisayar, tablet, telefon gibi teknolojik cihazlar, özellikle yeni neslin gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Ebeveynlerin çocuklarla ilişkili her konuda hızlı bir şekilde bilgi almasını, çocukların farklı alanlara ilgi duymasını, bilişsel gelişimini sağlayan teknolojik aletler, çocuk ve bebek gelişiminde önemli bir yere sahiptir. Bu anlamda, zihinsel gelişime katkı sağlayan birçok uygulama, ebeveynlerin teknolojik aletlerin kullanımında bilinçli tavrını ortaya koyar.

Teknoloji, her ne kadar hem çocuklar hem de ebeveynler açısından faydalı yanlara sahip olsa da bu özelliklerden doğru bir şekilde yararlanabilmek de önemli bir husustur.     Bu bağlamda, ebeveynlerin çocuklarına has özelliklere göre; fiziksel, zihinsel anlamda katkı sağlayabilecek etkinlikler seçmeleri gerekir. Çocukların yetişkinlere nazaran her şeye daha hızlı adapte olabildiklerini varsayarsak onlara verilen her türlü içeriği sorgulamadan kabul ederler. Bu nedenle ebeveynlerin yanlış seçimi karşısında teknolojinin faydalarından daha çok zararlarına maruz kalmaları da kaçınılmaz olur.

Teknolojinin Çocuklara Zararları

Teknolojin aşırı ve bilinçsiz bir şekilde kullanımı, çocuklar üzerinde birçok istenmeyen sonuçlara yol açar. Özellikle oyun çağı döneminde olmaları nedeniyle zamanlarının çoğunu telefon, tablet veya bilgisayar ile geçiren çocuklar, hem psikolojik hem de fiziksel anlamda olumsuz etkilenirler. Bu anlamda, teknolojinin çocuklara zararları olarak aşağıdakileri sıralayabiliriz:

  • Gerçek dünya ile ilişkileri koparır.

Teknoloji, gerçek olmayan sanal bir dünyadır. Özellikle, son zamanlarda çocuklar için geliştirilen oyunlardaki kahramanlar her ne kadar onların hayal dünyasını daha renkli hale getirmeyi amaçlasa da bazı kötü, korkunç karakterler de bulunur. Söz konusu karakterler, oyunun sadece sanal bir dünya olduğunu algılamayan çocukları psikolojik olarak olumsuz etkiler ve onların gerçek hayatta da bu karakterlerin varlığına inanmalarına sebebiyet verir.

  • Çocukların asosyal olmasına neden olur.

Teknolojinin sanal dünyası, çocukları gerçek hayattan koparır. Bu nedenle, çocuklar sanal bir ortamda kendilerini yalnız hisseder ve arkadaşlıklar kuramaz.

  • Oyun çağında olan çocukların gelişimini olumsuz etkiler.

Çocuklar oyun çağında zamanın çoğunu bilgisayar, telefon, tablet gibi elektronik aletlerin başında geçirdikleri için arkadaşları veya oyuncakları ile oynamaya vakit ayıramazlar. Bu sebepten dolayı, dışarıda arkadaşları ile oyun oynamak yerine, eve tıkılı kalırlar ve bu da onların hem fiziksel gelişimini etkiler hem de iletişimde öz güven eksikliği gibi sonuçlara getirir.

  • Çocuklar daha saldırgan hale gelir.

Günümüzün popüler oyunlarının çoğunda saldırganlık ve güç temaları yaygındır. Bu anlamda, çocuklar sanal alemde gördükleri şiddet unsurlarını bir yerden sonra normal kabul etmeye ve gerçek hayatta da uygulamaya başlar. Bu da onları gelecekte şiddete meyilli biri haline getirir.

  • Uygunsuz içeriklerle erken yaşta tanışabilirler.

Bilgisayar oyunlarının çoğunda reklam yerleştirmek için alanlar bulunur. Söz konusu bu alanlarda ise bazen çocukların yaşına uygun olmayan içeriklere yer verilir. Bu durum, çocukları psikolojik olarak etkiler ve erken yaşlarda ilgi duymaması gereken konulara merakını artırır. Aynı zamanda, reklam alanlarında ürün tanıtımları da yapılabilmektedir. Ancak bu ürünlerin çoğu çocukların gelişimi için hiçbir faydalı özellik barındırmaz. Çocuklar ise bu ürünleri almaya heveslenir ve onlara karşı koyamayan ebeveynler, böylece çocuklarını zihinsel ve fiziksel olarak tehlikeye sokar. 

Tüm bunlarla birlikte, teknolojinin uzun süre ve yanlış kullanımı, motor becerilerinin zayıflamasına, erken yaşta göz bozukluklarına, yeme sorunlarına, uyku problemlerine ve bağ ağrılarına sebebiyet verir.

Ebeveynlere Düşen Görevler

Doğru kullanıldığında zararlarından ziyade faydaları olan teknolojik aletlerin kullanımında anne ve babalara büyük pay düşmektedir. Bu doğrultuda, teknolojinin çocuklara pek çok yönden zarar vermemesi için ebeveynler bu konuda daha bilinçli kullanımdan yana olmalıdırlar.

Çoğu anne babalar, çocuklarına telefon, tablet veya bilgisayar kullanımını yasaklar veya izin verseler dahi sürekli kontrol altında tutmaya çalışırlar. Aslında, çocukların teknolojik cihazların başında geçirdikleri zaman ve kullandıkları içerikler kontrol altında tutulmalıdır ancak bu denetleme, onlar farkına varmadan yapılmalıdır. Çünkü bu durum çocukların birey olarak gelişimine engel olur. Onları devamlı denetlemek yerine, onlara teknolojinin nasıl yararlı bir şekilde kullanılabileceği gösterilmeli ve bu doğrultuda talimatlar verilmelidir. Yasak koymak, sık sık kontrol edildiğini hissettirmek, çocuklar üzerinde baskı yaratmaktan başka bir işe yaramaz ve kalıcı bir davranış biçimi kazandırmaz.

Çocuklar özellikle ebeveynlerinin davranışlarını taklit etmeye yatkındırlar. Bu nedenle, gün boyu devamlı telefon, bilgisayar kullanan ebeveynler, çocuklarını da buna teşvik ederler. Aksine, aile içi iletişimi geliştirmek adına birlikte etkinlikler yapmak, oyun oynamak, zaman geçirmek, çocukların teknolojik cihazlara ilgisini azaltır. Böylece, daha verimli zaman geçiren çocuklar eğlenmek için elektronik aletlere gerek duymazlar. Çoğu ailede çocukların teknolojiye bağımlı hale gelmesinin sebebi, ebeveynlerin onlara yeteri kadar zaman ayırmaması olarak gösterilir.

Çocuklar Teknolojiyi Nasıl Daha Verimli Kullanır?

Gittikçe dijitalleşen dünyamızda çocukları teknolojinin dışında tutmak neredeyse mümkünsüzdür. Ancak ebeveynler, onlara doğru bir şekilde rehberlik ederek teknolojinin iyi yanlarından faydalanmalarını sağlaya bilir.

Çocukların internette en çok zaman geçirdiği içerikler, uygulamalardır. Çocuklarınızın hayal dünyasını geliştirmek ve onların yaratıcılığını artırmak için telefon, tablet ve bilgisayarlarda eğitici ve eğlenceli uygulamalar bulmak mümkündür. Bu sayede, bir yandan yeni şeyler öğrenir, diğer yandan zararlı içeriklerden uzak kalarak güzel zaman geçirirler. Çocuğunuzun yaratıcı hikayeler, animasyonlar ve oyunlar tasarlamasını sağlayan bu uygulamalar, bilişsel olarak da gelişimlerine katkıda bulunur.

Aynı zamanda, daha büyük yaşlardaki çocukların okul ödevleri için faydalı olan siteler de onlara anlamadıkları konularda görsel veya videolarla yardımcı olur ve böylece okul başarısına katkı sağlar. Bu anlamda, ebeveynler de günümüzde geliştirilen birçok kontrol yazılımları sayesinde çocuklarının ziyaret ettiği siteleri görebilir ve onları gizlice kontrol edebilirler. Son olarak, internette aynı zamanda bazı aile dostu oyunlar da bulunmaktadır. Bu oyunlar sayesinde, çocuğunuzla beraber zaman geçirebilir ve oyunun keyfini beraber çıkarabilirsiniz.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama