Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
3 Yaşında Önce Diş Macunu Kullanmak

Süt dişlerinin sorunlu olması ve vaktinden önce kaybedilmesi, sürekli dişlerin sağlığını bozmaktadır. Süt dişlerinin normal dişlere oranla daha az mineral içermesinden dolayı çürümeye daha yatkındır.

Bireylerin sağlıklı bir ağız-diş yapısına sahip olması için ağız bakımına süt dişlerinden başlamak gerekmektedir. Ancak yutma riski bulunduğu için 3 yaşından küçük çocuklarda flor içeren macun kullanmak sakıncalı olabilmektedir.

Çünkü florun fazla alınmasıyla, dişlerde simetrik gri-sarı renklenmeler, yani florozis oluşabilir. Flor yutmanın küçük çocuklarda sindirim sistemi sorunlarına da yol açabilmektedir. 3 yaş sonrası çocuklarda da florozis riski devam etmektedir. Bu nedenle çocukların kullandığı diş macunlarındaki flor oranının 0.10 mg/kg'dan fazla olmaması gerekmektedir.

Çocuklarda süt dişlerinin çürümesine yol açan en yaygın hataların başında özellikle anne-babaların emzik ya da biberonu şeker, reçel gibi gıdalara batırarak çocuklara vermeleri veya onları uyku aralarında şekerli süt, meyve suyu gibi gıdalara alıştırmaları gelmektedir. Beslenme şeklindeki bozukluklar, dişleri çürümeye yatkın hale getirmektedir.

Çürük oluşumunu önlemek için fissür örtücü gibi malzemelerin kullanılmakta, yüzeysel florür uygulamaları da dişlerin çürüğe direncini artırmaktadır.

Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri; ağrı, kötü koku, çiğneme zorluğu, beslenme bozukluğu, çirkin görüntü, diş çarpıklığı, çene gelişiminde bozukluk ve romatizmadan kalp rahatsızlıklarına kadar birçok hastalığa sebep olabilir. Dolayısıyla süt dişlerindeki çürükler, "nasıl olsa yerine yenileri gelecek' yanılgısına düşmeden tedavi edilmelidir.

Diş bakımına ne zaman başlanmalı?

Bebek 6-8 aylıkken, yani ilk dişler ağızda göründüğünde sabah kahvaltısından sonra ve gece yatmadan önce dişleri temiz bir tülbent veya ıslak gazlı bezle silerek temizlemeye başlanabilir. Diş fırçası kullanımına ise çocuğun arka dişlerinin çıkmasından sonra (ortalama 2,5-3 yaşında) başlanabilir.

Çocuklar için esnek, yumuşak naylon kıllardan yapılmış diş fırçalarının tercih edilmeli ve diş fırçasının 6 ayda bir değiştirilmesi önerilmektedir. Dişleri aşındıracağı için sert kıllı fırçaların kullanımı uygun değildir.

Hangi diş macunu, ne kadar kullanılmalı?

Diş macununun 3 yaşından sonra kullanılmalıdır. Ancak reklamlarda gördüğünüz gibi 3-5 cm. değil, bir nohut tanesi kadar macun yeterlidir. Başlangıçta florürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Yeter ki çocuk fırçalamayı sevsin ve dişlerini düzenli olarak fırçalama isteği duysun. Çünkü küçükken kazanılan alışkanlıklar çocuğun ileriki yaşamında önem taşır. Diş macununun markasının ise hiç bir önemi yoktur.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top