Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

Biz yetişkinler duygularımızı, düşüncelerimizi ifade etmek için kelimelerimizi kullanırız. Kendimizi ifade etmek istediğimiz durumlarda söylenmesi gereken kelimeleri bulmamız genellikle zor olmaz Çocukların dünyasında ise duygu ve düşüncelerine karşılık gelen ifade aracı oyundur.

Çocuk dünyasını oyunla şekillendirir. Oyun içerisinde kendisini bulur ve biz yetişkinler her ne kadar bunu farkına varmakta zorlansak da çocuklar oyun oynarken yetişkin hayatın provasını yaparlar.

Çocuk her dönemde özgürce oyun oynamalıdır. “Artık okullar açıldı. Oyun zamanı değil! Bırak şu oyunu hemen ödevlerinin başına!” gibi ezberci ebeveyn tutumları çocukta okula ve öğretmene karşı antipati oluşturmaktan başka bir işe yaramaz. Bunun yerine hayatı oyuna katarak çocuğa sorumluluk duygusunu aşılamak ebeveynin çocuğa verebileceği en değerli kazanımdır.

Ödeviyle ilgili merak uyandıran bir sohbet ortamı oluşturmak, bilmediği bir konuyu birlikte araştırıp bunu yeni bir maceraya dönüştürmek, çocuğun ders yaparken hayal dünyasını zenginleştirecek bir ortam hazırlamak, ödev sonrası eğlenceli bir etkinlik planlamak gibi faaliyetlerle çocuğa sorumluluk duygusunu aşılamak ve bunu büyük bir keyifle kabul etmesini sağlamak mümkündür.

cocuk oyunlari

Çocuklar Sorumluluğa Hazır

“Dur sen taşıma onu dökersin. Üstünü giyemezsin sen ben giydiririm. Koşma düşersin. Kaldır o boyaları etrafı batıracaksın. “Hepimizin hayatına bir yerlerden tanıdık gelen bu cümleler muhtemelen çocukluğumuzdan kalma kötü bir zihin mirası olarak içimizde yer etmiştir. Bazen istemesek de bu döngüyü devam ettirir ve çocuğumuza sürekli “yapma, etme” derken buluruz kendimizi.

Çocuğu belirli sınırlar dahilinde ve kendisine zarar vermemesi koşuluyla yapmak istediklerinde kontrollü bir özgürlük vererek onu hayata güvenle hazırlayabiliriz. Bugün çatal kaşık kullanırken yemeği yere dökmesi yarının kendi başına yemek yiyebilecek ve siz başında olmasanız da karnını doyurabilecek seviyeye gelebileceğinin göstergesidir.

Çocuk bu sürece zaten hazır olduğunu belli eder. Burada problem olan ebeveynlerin yerli yersiz telaşlarla çocuğa hiçbir öğretici nitelik taşımayan müdahalelerde bulunmasıdır.  Her yere döktüğünde siz yedirirseniz bu süreç uzayacak ve ebeveyn çocuk çatışmaları kaçınılmaz olacaktır. Boyayla çizilen duvarlar yeniden boyanabilir, halılar yıkanabilir, boya olmuş kıyafetler değişebilir ama bugün etrafı batırdı diye boyaları elinden aldığınız çocuğun sadece boyalarını değil hayal dünyasını da elinden almış olursunuz.

Muhtemelen o çocuk okul çağında resim yapmaktan nefret edecek ve duygularını, düşüncelerini, gördüklerini resme dökebilme hevesi kaybolacaktır. Oysa renkler çocukların dünyasını ayna gibi yansıtır. Bugün çocukların çizdiği resimleri analiz edebilmek ve çocuğun dünyasını daha iyi görebilmek için çocuk gelişim uzmanlarına, rehberlik öğretmenlerine ve anne babalara resim analizi eğitimi verilebilmektedir. Ve bir çocuğun dünyası, hayatının ilk yılları evde başladığı için bu eğitimi ilk alması gereken kişiler ebeveynlerdir.

Çocuklar zamanı geldiğinde sorumluluk almaya hazır olduklarını belli ederler. 18. aydan itibaren annesinin ev işlerini taklit eden çocuk artık ev içerisinde benlik kazanabilme ve fark edilebilme çabası içerisindedir. Bu daha erken aylarda da başlayabilir. Ebeveynlerin en önemli sorumluluğu sadece koruma iç güdülerini kontrolsüzce çocuk üzerinde uygulamak değil, onu fark edebilmek, sevdiği şeyleri yapmasına izin vermek ve onu desteklemektir.

Çocukların yalan söylemesi, ebeveynleri birçok açıdan endişelendirir. Özellikle çocuklarının geleceği için kaygılanan anne ve babalar, söylenen yalanların nedenini anlamaz ve çaresiz hissederler. Yalan söylemek çocukların rahatsız edici durumlara karşı geliştirdiği savunma mekanizması olarak görülür.

Devamını oku...

Anne olduğum gün hayatımın artık eskisi gibi olmayacağını biliyordum. Bu değişimi kabullenmek zor olmadı. Önce içimdeki kavgaları bastırdım. Annelik gerçeğini içselleştirdim ve bitmeyecek sanılan lohusa krizlerine meydan vermeden kızımın yeni doğan dönemini sorunsuzca atlattım.

Devamını oku...

Hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen teknolojik cihazlar, özellikle çocuklar tarafından büyük ilgi görmektedir. Z kuşağının yaşam biçiminin şekillenmesinde büyük bir öneme sahip olan teknoloji, verimli bir şekilde kullanıldığında insanlığı daha ileriye götürebilecek potansiyele sahiptir.

Devamını oku...

Çoğu anne baba çocuklarını geleceğe hazırlamak adına onların sorumluluk bilincine varmasını ister. Ebeveynlere göre sorumluluk duygusu bir çocuğun edinmesi gereken en önemli vasıflardan biridir. Başarıyı ve mutluluğu tetikleyen en önemli faktörlerden biri olan sorumluluk, kişilik özelliklerinin başında gelir. Bu nedenle çocuklarda olması gereken bir duygu olarak karşımıza çıkar.

Devamını oku...

Neden çocuklar kardeşlerini kıskanır? Hatta en büyük kavgalarımız hep kardeşimizle yaptığımız kavgalardır. Peki, neden böyle olur? Üstelik çoğumuzun büyüdükten sonra en yakın arkadaşı olacak kişi kardeşiyken bu kıskançlık da neyin nesi?

Devamını oku...

Evcil hayvanlar bizlere sevmeyi öğreten ve hayatımıza büyük anlamlar katan dostlarımızdır. Buna rağmen çocuklarını tüm olumsuz faktörlerden korumak için büyük çaba harcayan ebeveynler evcil hayvanlarla birlikte çocuk büyütme konusunda zaman zaman tereddütler yaşarlar. Ancak uzmanlara göre evde hayvan beslemek çocuk gelişimini fiziksel ve psikolojik anlamda olumlu etkiler ve çocuklara sevgiyi aşılamak için en mükemmel yoldur.

Devamını oku...

Çocuğun tuvalet eğitimi sürecine iyi bir başlangıç ​​yapılmasına karşın birdenbire tuvaleti kullanmayı reddetmeye başlaması sık karşılaşılan bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Çocuk direnci veya reddi en yaygın tuvalet eğitimi mücadelesidir, ancak direnci veya reddetmeyi 'hazır olma' durumundan ayırmak önemlidir.

Devamını oku...

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top