Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

İlk Yardım

İlk Yardım (9)

Ses tellerinin bulunduğu ve halk arasında adem elması olarak adlandırılan boyun bölgesindeki kıkırdak yapıdan itibaren akciğerlerin içlerine kadar olan bölgede, her hangi bir seviyede, her hangi bir yabancı cisim veya madde bulunması; "Solunum yollarında yabancı cisim" olarak tanımlanıyor.

Boğulma, vücuttaki dokulara yeterli oksijenin gitmemesi sonucu, dokularda bozulma meydana gelmesidir. Tatlı suda boğulma tehlikesi geçirenlerde, akciğer hava keseciklerinin yüzey gerilimi azalır ve bunlar tamamen kapanırlar.

Burnumuzun çalışma amacı nefes aldığımız havanın ısıtılıp nemlendirilmesidir. Burnumuzun içinde bu amaçla çok sayıda damar yüzeye yakın olarak yaygın bir şekilde yerleşir ve bunlar kolayca kanayabilir.

Yanık yaralanmaları toplumda sık rastlanan acil travma nedenleri arasında yer almaktadır ve % 90 kadarını engellenebilir nedenler oluşturmaktadır. Bu tür yaralanmalar hem oluşumları hem tedavi süreçleri hem de hastane sonrası dönemleri ile özel önem arz eden yaralanmalardır.

Kedi, köpek, arı, akrep, yılan, deniz canlıları, kene, örümcek, böcek vb. canlıların ısırık ve sokmaları neticesinde görülen zehirlenmelerde uygulanan ilk yardımda bazı farklılıklar vardır. Hayvan ısırmalarında (kedi, köpek vb.) yüzeysel ve derin dokular etkilenir. Hayvanların ağzındaki mikroplar enfeksiyona neden olur. Isırma sonucu meydana gelen yaralar kuduz, tetanoz, ve enfeksiyon riski taşıdığından hemen tıbbi yardım istenmelidir.

Kaza geçiren bir kişide kırık çıkık veya burkulmadan hangisinin olduğuna ancak bir hekim karar verir. Kırık varsa, kazazedeye yaptırılacak en ufak bir hareket bile kırığın açılmasına, kanamalara ve kısmi felçlere yol açıp, kırığın iyileşme süresini uzatır.

Göğüste hissedilen ağrı akla ilk olarak kalp sorununu ge­tirmesine karşın, akciğer, boyun, omuz, göğüs kafesi, karın içi organlar kaynaklı bir hastalığı ve hatta psikolojik bir ağrıyı dahi gündeme getire­bilir.

Bir ülkenin Acil Sağlık Sistemini oluşturan temel öğelerin başında, 112 ambulans sistemi, hastane acil servisleri, itfaiye ve güvenliği sağlayan asker ve polis gelir. Tüm bu sistemlerde hedef, mümkün olduğunca hızlı bir şekilde maksimum sayıda insan hayatı kurtarmaktır. Bu hizmeti ülkeler farklı yapılarda sunabilmektedir.

Epilepsi nöbeti nedir?

Epilepsi (sara) yinelenen nöbetler şeklinde ortaya çıkan bir beyin işlevi bozukluğudur. Her düşüncemiz, duygumuz ya da hareketimiz, birbirleriyle düzenli elektriksel uyaranlar aracılığıyla iletişim kuran beyin hücreleri tarafından kontrol edilmektedir.

Site İçi Arama