Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuğunuzun Süt Dişlerini Fırçalamanın Önemi

Çocuğunuzun dişlerinin hamileliğin ikinci üç aylık döneminde oluşmaya başladığını biliyor muydunuz? 20 inci beyazı diş, çenede tam olarak gelişmiş halde kalır ve doğru zamanda dışarı çıkmayı bekler.

İlk gülümsemeden ilk emeklemeye kadar her şey hem ebeveynler hem de çocuk için bir dönüm noktasıdır. İlk dişi nasıl unutabiliriz! Bebeğinizin ilk süt dişinin çenesinden çıkmasını izlemek ne kadar heyecan vericiyse, o andan itibaren gerekli diş bakımına başlamak da önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken bu kadar çok şey varken, küçük çocuğunuzun diş bakımından uzaklaşması çok kolaydır. Süt dişlerinin de daimi dişler gibi azami özene ihtiyacı olduğu daha az vurgulanan bir gerçektir.

Süt Dişleri Nedir ve Neden Önemlidir?

Süt dişleri veya bebek dişleri, yaklaşık altı aylıktan sonra çıkan birincil diş grubudur. Boyutları daha küçüktür ve beyazdır. Çocuk yaklaşık üç yaşındayken tüm süt dişleri tamamen çıkar. 5-6 yaşlarında süt dişleri dökülmeye başlar ve yerini kalıcı dişlere bırakır. 

Süt dişleri sanıldığından daha önemlidir. Süt dişleri, gelecekteki kalıcı diş seti için yer ayırmasının yanı sıra kalıcı dişlerin sağlığını da etkiler. Süt dişlerindeki boşluklar, yetişkin dişlerde de diş çürümesi riskinin artmasına neden olabilir.

Süt dişleri ayrıca yüze bir görünüm kazandırır ve çocuklarda konuşmanın gelişmesine yardımcı olur. Süt dişleri sağlıklıysa, vücudun besinleri etkili bir şekilde emmesi için bebeğin yiyecekleri düzgün bir şekilde çiğnemesine yardımcı olurlar. Birçok ebeveyn, süt dişlerinin daha kısa sürmesi ve zaten düşecekleri için fazla dikkat ve özen gerektirmediğine inanmaktadır. Doğru olan şu ki, süt dişleri azami özen gerektirir ve ihmal, beklenenden daha fazla sonuç doğurabilir.

Çocuğunuzun Süt Dişlerini Her Gün Fırçalamıyorsanız

Çoğu durumda, birçok çocuk dişlerini ya çok geç fırçalamaya başlar ya da doğru tekniği kullanarak düzenli olarak fırçalamaz. Sebebi ne olursa olsun, süt dişleri yetişkin dişlere göre daha ince bir mine tabakasına sahip olduğu için çürük oluşumuna daha yatkındır.

Süt dişleri arasındaki boşluklar da daha hızlı yayılır ve alttaki yetişkin dişlere de ulaşabilir. Dişlerini düzenli olarak fırçalamayan çocuklar, çürükler nedeniyle sık sık diş ağrısına yatkındır, yemeklerini düzgün çiğneyemez, ağız kokusu ve hatta telaffuz güçlüğü yaşayabilir.

Çocuklara Günlük Süt Dişlerini Nasıl Fırçalatırsınız?

Çocukların dişlerini her gün fırçalamayı alışkanlık haline getirmeleri için cesaretlendirilmeleri gerekir. Küçük çocuğunuzu dişlerini düzenli olarak fırçalamaya teşvik etmenin aşağıdaki yollarını inceleyelim.

1. Fırçalarken Çocuğunuzla Bağ Kurun

Çocuklar için en iyi örnek anne babadır. Kendinize günde iki kez dişlerinizi fırçalamayı hedefleyin ve küçük çocuğunuz sonunda sizi örnek alacaktır. Küçük çocuklar genellikle etraflarında gördükleri günlük şeyleri taklit ederler.

2. Süreç Boyunca Ona Rehberlik Edin

Diş fırçalarken bir prosedürü takip etmek esastır. Çocuğunuz fırçalamanızı izlerken ona şarkı söyleyerek dişlerini nasıl fırçalayacağı konusunda rehberlik edebilirsiniz. Ön, arka ve çiğneme alanı da dahil olmak üzere dişlerinin tüm alanlarını kaplamasını öğretebilirsiniz. Durulama, diş ipi kullanma ve tabii ki dil hijyeni hakkında konuşun.

3. Eğlenceli Bir Yol Seçin

Çocuğunuza dişlerini sağa ve sola dairesel hareketlerle fırçalamasını açıkça söylerseniz, bununla ilgilenmeyecektir. Bunun yerine, onun en sevdiği müziklerden birini seçip diş fırçalayan bir şarkı yapabilirsiniz. Fırçalarken, çocuğunuzla birlikte o şarkıyı çalabilir ve oyalayabilirsiniz. Süt dişlerini en iyi şekilde koruyan diş fırçaları ve diş macunu gibi diş ürünleri satın alırken, aynı zamanda çocuğunuzu da lezzetleriyle meşgul edin.

4. Hikaye Anlatın

Küçük çocuğunuza günlük fırçalamanın yararlarını ve düzenli ve düzgün bir şekilde fırçalamamanın sonuçlarını öğretmek için hikaye zamanını kullanabilirsiniz. Hikayede en sevdiği karakteri kullanmak da onu ikna etmede yardımcı olacaktır.

5. Ödüller

Çocuklar söz konusu olduğunda teşvikler işe yarar. Çocuğunuzu, dişlerini bağımsız olarak fırçalamaya başladığında veya dişlerini fırçalamak için hatırlatıcılara ihtiyaç duymadığında olduğu gibi ekstra bir şeyle ödüllendirebilirsiniz.

Doğru Ağız Bakım Ürünleri Nasıl Seçilir?

Piyasada bu kadar çok diş ürünü varken, küçük çocuğunuz için doğru olanı seçmek önemlidir.

3-5 yaş arası çocuklar için ideal diş macunu, süt dişleri için tasarlanmış olmalıdır. Böyle bir örnek, sütü çürüklere karşı koruyan ve onları nazikçe temizlemek için %50 daha az aşındırıcı formüle sahip ürünleri tercih edin.

Çocuk boy diş fırçaları, ekstra yumuşak kıllara ve çocuğunuzun ağzının köşelerine diş etlerine zarar vermeden kolayca ulaşabilen daha küçük bir başlığa sahiptir. Üzerinde hayvan ve çizgi film karakterleri olan renkli diş fırçaları arayabilirsiniz. Tek başına karakter baskıları onu her gün dişlerini fırçalaması için heyecanlandırabilir.

Çocuğunuzun Diş Hijyeni İçin Önemli İpuçları

Çocuğunuz için diş hijyenini düşünürken bazı önemli gerçekleri bilmek harika olurdu:

Çocuklar için günde iki kez iki dakika diş fırçalamak önemlidir.

Üç yaş ve üstü çocuklar, bezelye büyüklüğünde florürlü diş macunu ile dişlerini fırçalamaya başlamalıdır.

Çocuğunuz yapabilene kadar onları fırçalamak veya fırçalamak için doğru teknikte çocuğunuza rehberlik ettiğinizden emin olun. Çocuğunuzun dişlerini doğru şekilde nasıl fırçalayacağına dair devamlı hatırlatma yapın.

Çocuğunuzun şeker alımını kontrol altında tutun. Çikolatalar, sakızlı şekerler, meyve suları vb. gibi şekerli yiyecekler ve tatlılar diş minesini kolayca aşındırabilir. Bu nedenle, şekerli gıda alımından sonra çocuğunuzun ağzını durulamak veya fırçalamak diş sağlığı için önemlidir.

Ebeveynliğin parkta bir yürüyüş olmadığını anlıyoruz. Bir çocuğun sağlığı ve geleceği, ebeveyninin doğru eylemler konusundaki farkındalığına bağlıdır. Ağız hijyeni söz konusu olduğunda, uzun süreli diş komplikasyonlarını beklemek yerine gerekli önlemleri almak daha iyidir.

Sorumluluk Reddi: Bu makale, çocuklar için genel ağız sağlığı konularının anlaşılmasını ve bu konular hakkında bilgi sahibi olmayı teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Profesyonel tavsiye, teşhis veya tedavinin yerini alması amaçlanmamıştır. Tıbbi bir durum veya tedavi ile ilgili sorularınız için her zaman diş hekiminizin veya diğer kalifiye sağlık hizmeti sağlayıcılarının tavsiyelerine başvurun.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama