Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuklarda Diş Gıcırdatma (Bruksizm)

Çocuğunuzun uyurken nefesinin tatlı sesini dinlemek yerine, kıymetli inci beyazlarının birbirine sürtündüğünü hiç duydunuz mu? Çocuğunuzun uyurken dişlerini gıcırdattığını hiç fark ettiniz mi? Bu bruksizm olarak bilinir ve ilgili sorunlardan bazıları çene ve yüz ağrısını içerir.

Bruksizm Çocuklarda Ne Kadar Yaygındır?

Bruksizm çocuklarda yaygındır. 3 ½ yaş ile altı yaş arasındaki çocukların bunları yaşaması daha olasıdır. Geceleri diş gıcırdatan bir çocuk bunu yaptığının farkında bile olmayacağından, Bruksizmin tam kapsamı hala belirsizdir.

Bruksizm Çocuklarda Ne Kadar Yaygındır?

Uzmanlar, Bruksizmi neyin tetiklediği konusunda hala net değiller; ancak, bazı şüpheliler var.

Endişe

Uyurken dişlerini gıcırdatan bir çocuk, stres gibi olumsuz duygulara atfedilebilir ve bir baş etme mekanizması olabilir.

Diş çıkarma

Diş çıkarma, küçük çocuklarda diş gıcırdatma ile bağlantılıdır. Bunu yapma eğilimindedirler çünkü ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur, tıpkı ellerimizi ağrıyan kasları yatıştırmak için kullandığımız gibi.

Maloklüzyon

Bu, çene kapalıyken tahrişe neden olabilecek dişlerin kusurlu dizilişidir. Çalışmalar, Maloklüzyon ve Bruksizm arasında güçlü bir bağlantı olduğunu göstermiştir.

Bağırsak parazitleri

Yapılan bir araştırma kıl kurdu ve Bruksizm arasında bir ilişki olduğunu gösterdi. Bağırsak parazitlerinin sinirlilik ve kaygıya yol açan toksinleri salgılayarak diş gıcırdatmasına neden olduğu sonucuna varılmıştır.

Alerjiler

Yürütülen bir çalışma, alerjileri kısmen Bruksizm ile ilişkilendirmiştir. Araştırmacılar, iç kulaktaki tahrişin, rahatsızlığı hafifletmek için çocukların dişlerini gıcırdatmasına neden olabileceğinden şüphelenmektedir.

Bazı İlaçlara Tepki

Yapılan bir araştırma, antidepresan ve antipsikotik gibi ilaçlar verilen çocuklarda Bruksizm'de artış olduğunu göstermiştir. Nörotransmisyondaki değişikliklerin diş gıcırdatmasından sorumlu olduğu düşünülmektedir.

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Belirtileri

 • Çiğnerken dişleri ağrıdığı için yemek yemekte zorlanırlar.
 • Çocuğunuzda herhangi bir yaralanma olmamasına rağmen dişlerinin kırıldığını fark ediyorsunuz.
 • Çocuğunuz çene ağrısı, kulak ağrısı ve yüzdeki genel ağrı gibi sorunlardan şikayet ediyor.
 • Çocuğunuz uyurken diş gıcırdatma seslerini duyabilirsiniz.
 • Çocuk alnında kalıcı fakat donuk ağrıdan şikayet eder.

Ne Kadar Sürebilir?

Çoğu çocuk kalıcı dişleri gelişene kadar dişlerini gıcırdatmayı bırakırlar. Bununla birlikte, daha büyük çocuklarda diş gıcırdatmanın görülebildiği durumlar vardır. Bu büyük olasılıkla kaygıdan kaynaklanmaktadır ve kaygı kaynağına değinildiğinde duracaktır. Saldırgan davranış gibi duygusal sorunları olan çocukların da uzun süreli Bruksizm riskinin arttığı kaydedilmiştir.

Birçok çocuk bilmeden dişlerini gıcırdattığı için araştırmacılar bunun ne kadar sürdüğü konusunda doğru bir tahminde bulunmayı zor buldular. Ayrıca birçok durumda ebeveynlerin sorunun ancak fiziksel belirtiler dayanılmaz bir aşamaya geldikten sonra farkına vardığı gözlemlenmiştir.

Bruksizmin Yan Etkileri

 • Dişlerin pulpa bölgesi açığa çıkar.
 • Halihazırda mevcut olan oyuklar, sürekli taşlama nedeniyle daha da kötüleşebilir.
 • Çene bölgesinde kırıklar oluşabilir.
 • Diş yüzeyinin kazınması, dişlerin sıcaklığa duyarlı hale gelmesine neden olabilir.
 • Bazı çocuklar, Temporomandibular Eklem Bozukluğu olarak bilinen çene bölgesinde ağrı yaşayabilir.
 • Dişler üzerinde yapılmış olabilecek herhangi bir rekonstrüktif çalışma, sürekli taşlama ile yok edilebilir.

Çocuklarda Diş Gıcırdatma Tedavisi

Çocukların okuldaki durumu ve arkadaşlıkları ile ilgili stresle başa çıkmasına yardımcı olunmalıdır. Çocuğunuzu rahatlatan aktiviteler bulun, özellikle de o uyumadan önce, çünkü o sırada öğütme başlar. Kalpten kalbe sohbet ederek başlayabilir, güzel bir sıcak su banyosu hazırlayabilir ve son olarak ona yatmadan önce bir hikaye okuyabilirsiniz. Bunu bir rutin haline getirin ve diş gıcırdatmasını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Hayatlarına dahil olun ve kaygının kaynağını bulmaya çalışın. Bu, çocuğunuzla konuşmak sorunun nedenini bulmak anlamına gelir.

Çocuklarda kaygı, öğretmenlere veya ilişkilere atfedilebilir. Okul ile ilgili konularda sorunları varsa, onların üstesinden gelmekte zorlandıkları konuları öğrenmelerine yardımcı olabilirsiniz. Yeni arkadaşlar edinmede sorun yaşıyorlarsa, komşu çocuklarla oyun buluşmaları düzenleyebilirsiniz.

Diş gıcırdatmanın neden olduğu ağrı çok fazlaysa, biraz rahatlamak için bir uzmana danışabilirsiniz.

Kulak enfeksiyonları, çocukların ağrıyı hafifletmek için dişlerini gıcırdatmasına neden olabilir. Onlara doktorun tavsiyesine göre ağrı için ilaç verin.

Emzikler, diş gıcırdatma durdurulduğu için Bruksizmin zararlı etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Yumuşak kauçuk emzik, emme ihtiyacını karşılamaya yardımcı olur ve endişeli çocukları sakinleştirdiği bilinmektedir. Ancak özellikle kalıcı dişler çıktıktan sonra uzun süreli kullanım diş problemlerine yol açabilir.

Kötü hizalanmış dişleri olan çocuklar ağızlarını kapatmakta zorlanabilirler ve bu nedenle kaçınılmaz olarak dişlerini gıcırdatmaya başlarlar. Böyle bir durumda, düzeltici diş tedavisi için diş hekimine gidilmesi gerekir.

Yoga ve meditasyon , dünyanın dört bir yanındaki insanlar tarafından stresi yönetmek için kullanılır ve aynısı çocuğunuza da uygulanabilir.

Dengeli beslenme

Bruksizm, yetersiz beslenme ile ilişkilendirilmiştir ve nedeninin kalsiyum ve magnezyum eksikliği olabileceği düşünülmektedir. Bu elementler sinir sisteminin düzgün çalışmasına yardımcı olduğundan, eksikliği diş gıcırdatmasına neden olabilir. Çocuğunuzun diyetinde yeterli miktarda süt, ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzeler olduğundan emin olun.

Diş koruyucu

Dişlerin birbirine değmemesi için ağız içinde diş koruyucu tutulur. Yatmadan hemen önce uygulanabilir ve ertesi sabah çıkarılabilir. Bununla birlikte, diş hekimleri, bir çocuğun kalıcı dişleri yerinde olmadığı sürece bu yaklaşımı önermez.

Egzersiz yapmak

Egzersiz, doğal bir ağrı kesici olan endorfin üretimine yardımcı olduğu için stresi azaltmaya yardımcı olabilir. Stresteki bu azalma diş gıcırdatmasını azaltmaya yardımcı olabilir.

Gıcırdamayı durdurmak için hiçbir şey yapamıyorsanız, bir doktora danışmaktan çekinmeyin. Ne yazık ki diş gıcırdatma için tatmin edici bir açıklaması yoktur. Bununla birlikte, iyi haber şu ki, çoğu durumda durum geldikten hemen sonra ortadan kalkar. Diş müdahalesinin gerekli olabileceği sadece birkaç vaka vardır. Diş gıcırdatmasını önlemek için yapabileceğiniz en iyi şey çocuğunuzun stressiz bir ortamda yaşamasını sağlamaktır.

 • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama