Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocuklar için Diş Bakımı

Çocuklarda diş bakımı acil bir konudur çünkü ebeveynlerin çocuklarını acı içinde görmeleri zordur. Bu nedenle, küçük çocuklarını diş ağrılarından kurtarmak için ebeveynlerin diş bakımı hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir.

Çocuklar İçin Diş Bakımının Önemi

Çocuğunuz 4-6 aylıkken diş etleri oluşmaktadır. Diş çıkmaya başladığı anda çürüme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Ağız, birçok bakteri için bir giriş noktası işlevi görür, bu nedenle ağzınızı temizlemek – fırçalamak, diş ipi kullanmak ve durulamak – gereklidir. Bir araştırma, çocukların yaklaşık %57'sinin ergenlik çağına geldiklerinde diş çürüğü geliştirdiğini gösteriyor.

Aslında bir çalışma, yetişkinlerin %25'inin yaşlılıktan ziyade tedavi edilmeyen ağız hastalıkları nedeniyle 65 yaşına kadar dişlerini kaybettiğini gösteriyor.

Çocuklar İçin Ağız Hijyeni Talimatları

Aşağıda, çocuklarınızın sağlıklı dişler için yapması gereken birkaç şey bulunmaktadır:

1. Fırçalama

Çocuklarınızın dişlerini fırçalamayı alışkanlık haline getirmek için günde iki kez dişlerini fırçaladığından emin olun. Her fırçalama seansı yaklaşık 180 saniye sürmelidir. Ön dişlerini fırçalamak önemli olsa da azı dişlerinin de çalıştığından emin olun.

2. Diş fırçaları

Diş fırçaları söz konusu olduğunda, çocuklar için çok çeşitli seçenekler mevcuttur. Çocuğunuz hayvanlarla ilgileniyor mu? Tercihine göre ona su aygırı şeklinde bir diş fırçası veya timsah şeklinde bir diş fırçası alabilirsiniz. Ancak sert kıllar kanamaya neden olabileceğinden kılların yumuşak olduğundan emin olun. Kıllar zamanla aşındığı için diş fırçasını her üç ayda bir değiştirin.

3. Diş macunu

İki yaşından küçük çocuklar için pirinç büyüklüğünde bir diş macunu kullanın. İki yaşından büyük çocuklar için bezelye büyüklüğünde bir porsiyon yeterli olacaktır. Çocuğunuz iki yaşından büyükse ve düzgün tükürebiliyorsa, florür bazlı diş macunu kullanın. Bunun nedeni, florürün diş çürümesini azaltmaya yardımcı olmasıdır.

Daha önce, iki yaşın altındaki çocuklar için diş macunu önerilmezdi. Bununla birlikte, belenmede artan şeker seviyeleri nedeniyle, iki yaşından küçük çocukların bile diş macunu kullanmaları önerilmektedir.

4. Diş ipi nasıl kullanılır?

Çocuklar için ağız hijyeni diş ipi kullanılmadan tamamlanmaz. İkinci diş çıktığı anda çocuğunuzun diş ipi kullanmasına yardım etmeye başlayabilirsiniz. Başlangıçta, manevraları kolay olduğu için diş ipi çubuklarıyla başlayabilir. Çocuğunuz biraz daha büyüdüğünde ip kullanımına geçebilir.

Çocuk Diş Bakımı Planlaması

Diş hekimine ilk ziyaret, ilk dişin çıktığı yaşta olmalıdır. Bunun nedeni, çocukların dişleri, görünür hale geldikleri anda çürük geliştirme riski altındadır. Bakteriler, dişçinizin dişlerinin sağlığını kolayca tehlikeye atabilir ve altı ayda bir diş hekiminizle randevu ayarlamayı en uygun hale getirir.

Süt, yeşil yapraklı sebzeler ve beyaz fasulyeyi çocuğunuzun diyetine dahil edin, çünkü bu besinler kalsiyum açısından zengindir ve dişleri güçlendirmeye yardımcı olur.

Çocuğunuz İçin Neden Düzenli Olarak Diş Randevu Almalısınız?

Çocuklarınız, dişçiye gitmeleri gerektiğini her söylediğinizde sorun çıkarabilirler. Bununla birlikte, aşağıdaki diş problemleri nedeniyle düzenli diş muayeneleri gereklidir:

Çocuğun dişlerini inceleyen diş hekimi

1. Diş Çürüğü

Çocuklar genellikle çok fazla tatlı yedikleri için diş çürümesine karşı savunmasızdır. En erken diş hekimini ziyaret ederek, gelecekte pahalı tedavilerden kaçınmanıza yardımcı olabilecek diş çürüğünün birincil belirtilerini öğreneceksiniz.

2. Çarpık Dişler

Bazı çocukların dişleri büyümeye başladıklarında zayıf bir hizaya sahiptir. Çoğu durumda, eğri hizalama düzeltilir, ancak bazen sorun diş müdahalesini gerektirir. Erken tespit, başarılı bir hizalama şansını en üst düzeye çıkarabilir.

3. Florür Eksikliği

Çok sayıda diş macunu markası florür içerir. Ancak çocuğunuzun fırçalama tekniği zayıfsa florür eksikliği olabilir. Düzenli ziyaretler sorunu tespit edebilir ve çocuğunuza tropikal bir florür solüsyonu verilebilir.

4. Aşinalık

Dişçiye gitmek kolay değildir ve yetişkinler bile diş kliniğine gitme düşüncesiyle korkar. Düzenli ziyaret alışkanlığını aşılamak, çocuğunuzu ortama alıştırır.

Çocukların Yatmadan Önce Dişlerini Fırçalamaları Zorunlu mu?

Çocuklar yemekten sonra dişlerini fırçalamazlarsa, dişler arasında kalan yiyecek parçacıkları üretilen asitler nedeniyle çürüklere neden olabilir. Ayrıca çocuğunuzun gece dişlerini fırçaladıktan sonra herhangi bir yiyecek veya içecek tüketmediğinden emin olun.

Çocuğunuz Diş Problemiyle Karşılaşıyorsa Ne Yapmalısınız?

Çocuklar için diş tedavisi, klinikte olup bitenler konusunda endişeli olabilecekleri için zor bir iş olabilir. Diş hekimi ağrıyı en iyi tedavi eden kişidir. Bununla birlikte, çocuğunuzun klinikte hoş bir deneyim yaşamasını sağlamak için de çok şey yapabilirsiniz.

Olumlu Pekiştirme : Çocuğunuzu sürekli cesaretlendirerek ve her şeyin yoluna gireceğini söyleyerek güvenini geliştirebilirsiniz. Birçok ilk kez yaşanan gerginlik, bilinmeyenin korkusundan kaynaklanır. Çocuğunuzun seansı bittiğinde, tıpkı onlara söylediğiniz gibi ona her şeyin yolunda gittiğini söyleyerek olumlu pekiştirmeye devam edin.

Dikkat Dağıtıcılar:  Her ebeveynin favori hilesi, çocuğunuzun dikkatini dağıtmak için klinikle ilgili komik hikayeler veya eğlenceli bir özellik kullanabilirsiniz. Çoğu zaman, çocuklar randevudan hemen önce başlarına ne gelebileceğini düşünürler. Bu nedenle, aşırı aktif hayal güçlerini meşgul etmek için dikkat dağıtıcı şeyler harikadır.

Cep Telefonları:  Her şey başarısız olduğunda, çocuğunuzu meşgul etmek için kullanabileceğiniz bir cep telefonunu seçeneğiniz bulunmaktadır. Onu meşgul edecek birkaç video klibiniz varsa, kulaklıklarınızı da getirin. Onu meşgul etmek için en sevdiği oyunu da indirebilirsiniz.

Ortodontik Tedaviye Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

Çocuğunuzun dişlerinin dizilişini düzensiz bulursanız veya çarpık bir ısırması varsa, yani üst ve alt dişleri bir araya gelmiyorsa ve birbirinden uzaksa, bir ortodontist ziyaret etmelisiniz. Yine, altı ayda bir diş hekiminize düzenli ziyaretler bu tür sorunları belirlemenize yardımcı olabilir.

Bazı diş hekimleri normal işlerinin yanında ortodontik çalışmalar yaparken, bazıları da bu konuda uzmanlaşmıştır. Bazı durumlarda, çiğneme veya konuşma sırasında ağrı ve çıkıntılı dişler gibi bu semptomlar belirgindir.

Çocuğunuz Ortodontik Tedaviden Nasıl Kaçınabilir?

Çocuklara diş hijyeni öğretmek, boşluklar ve diş çürümesi gibi olası komplikasyonlara karşı bir güvenlik ağı görevi görür. Ağız gelişiminde ortodontik tedavinin zorunlu hale geldiği bir aşama oluşturmaya da katkıda bulunan bazı önlenebilir faktörler vardır. Parmak emme gibi davranışlar, uzun süre yapıldığında çocuğun dişlerinin düzgün büyümesini bozabilir ve etkileyebilir. Buna neden olan bir diğer faktör de süt dişlerinin erken kaybıdır. Çok fazla süt dişi zamanından önce kaybedilirse kalıcı dişlerin gelişimi bozulur.

Çocuklar için diş bakımı, çürükler gibi sorunlara karşı bir savunma görevi görür ve inci beyazlarını sağlam tutar. Çocuğunuzu altı ayda bir diş hekimine götürdüğünüzden ve diş fırçalama alışkanlığı kazandırdığınızdan emin olun.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama