Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Çocukların Dişlerinde Görülen Sarılık ve Diğer Renklenmeler

Bir çocuğun masum ve güzel gülümsemesi, ebeveynleri için en büyük mutluluklardan birini oluşturur. Ancak bazen çocuğunuzun inci gibi beyazları sararabilir veya başka tür renklenmeler olabilir ve bu çocuğunuzun güzel gülüşünü etkileyebilir.

Çocuğunuzun diş rengini iyileştirmek için çeşitli önlemler alabileceğiniz için endişelenmenize gerek yok. Çocuğunuzun dişlerinde renklenmeler uykusuz gecelere neden oluyorsa, bundan sonraki yazımızda çocuğunuzun dişlerindeki sararma veya diğer renklenmelerin nedenleri, tedavisi ve alabileceğiniz çeşitli önlemler bilgi vereceğiz.

Diş Renklenmesi Nedir?

Çocuğunuzun dişlerinin doğal inci beyazı veya fildişi beyazı rengi değiştiğinde dişlerde renk değişikliği olabilir. Diş renk değişikliği iki tip olabilir - dış renk değişikliği ve iç renk değişikliği. Dış renk değişikliği geçici olabilir ve belirli ilaçlar, gıda maddeleri vb. nedeniyle oluşabilirken, iç renk değişikliği çoğunlukla metabolik bozukluk, mine hipoplazisi vb. altta yatan tıbbi durumlar nedeniyle olabilir.

Çocuklarda Diş Renklenmesine Ne Sebep Olur?

Çocuğumun dişlerinin neden renk değiştirdiğini merak ediyorsanız, aşağıdaki nedenler bunu daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

1. Diş Çürüğü veya Taşıyıcısı

Çocuğunuzun ağzındaki bakterilerin aktivitesi nedeniyle dişlerinde çürük olabilir. Bu dişlerde kahverengimsi-siyah renk değişikliğine neden olabilir.

2. Uygunsuz Ağız Hijyeni

Çocuğunuz uygun ağız hijyenine uymaz ve dişlerini düzgün fırçalamaması durumu diş renginde değişikliğe neden olabilir.

3. Florozis

Çocuğunuzun diş macununda veya içme suyunda aşırı florür bulunması, çocuğunuzun ağzında çok fazla florür bulunmasına neden olabilir. Aşırı miktarda florür, çocuğunuzun dişlerinde beyaz çizgiler veya lekeler ile sonuçlanabilecek bir duruma neden olabilir.

4. Bazı Hastalıklar

Hepatit, tekrarlayan yüksek ateş vb. gibi bazı hastalık veya rahatsızlıklar çocuklarda diş renginin değişmesine neden olabilir.

5. Sarılık

Bazen doğumdan sonra şiddetli sarılıktan etkilenebilecek bebeklerin diş gelişimi sırasında daha fazla miktarda bilirubin bulunması nedeniyle sarı veya yeşil renkli dişlere sahip olabilirler .

6. Yaralanma

Bazen dişlerde meydana gelen bir yaralanma da dişlerde renk değişikliğine neden olabilir. Bunun nedeni kan damarlarının kırılması ve kanın diş minesini etkilemesi olabilir. Bu etki, etkilenen dişte zamanla siyaha dönüşebilen pembemsi bir renk tonuna neden olabilir.

7. Bazı İlaçların Kullanımı

İYE tedavisinde kullanılan tetrasiklin gibi hamilelik sırasında bazı ilaçların kullanılması bebeğin dişlerinde renk değişikliğine neden olabilir.

8. Mine Hipoplazisi

Bu, dişlerdeki mine kaplamanın eksik olduğu veya çok ince olduğu genetik bir durumdur. Bu, renk bozulmasına neden olabilir.

Yukarıda belirtilenler, çocuklarda diş renginin değişmesinin yaygın nedenlerinden bazılarıdır.

Dişlerde Renk Değişikliği Belirtileri

Çocuğunuzun dişlerine baktığınızda dişlerde renk değişikliği çok belirgin olsa da aşağıdaki işaretler çocuğunuzun herhangi bir diş rengi değişikliğinden muzdarip olup olmadığını belirlemenize yardımcı olabilir.

Çocuğunuzun dişleri kahverengi görünebilir. Bu, bazı koyu içeceklerin tüketilmesinden veya bir tür yaralanmadan kaynaklanabilir.

Çocuğunuzun dişlerinde beyaz lekeler olabilir. Bu, diş çürüğünün erken belirtilerini gösterebilir.

Çocuğunuzun dişleri kırmızı, mor veya mavi görünebilir. Bu, travma nedeniyle veya bazı koyu renkli yiyecekler tüketerek ortaya çıkabilir.

Çocuğunuzun dişleri turuncu görünebilir. Bu, uygun olmayan ağız hijyeni nedeniyle çocuğunuzun dişlerinde bakteri birikimini gösterebilir.

Çocuğunuzun dişlerinde siyah lekeler olabilir. Bu, demir  takviyeleri, boşluklar veya diş travması nedeniyle oluşabilir .

Dişlerdeki Renk Değişikliğini Tedavi Etmenin Yolları

Çocuğunuzun dişlerini nasıl beyazlatacağınızı düşünüyorsanız, aşağıdaki tedavi seçenekleri faydalı olabilir.

1. Diş renklenmelerinden kurtulmak için çocuğunuzun dişlerini fırçalarken biraz kabartma tozu ve su kullanabilirsiniz.

2. Çocuğunuz demir takviyesi alıyorsa, bazen dişlerde lekelenmeye neden olabilir. Bu nedenle, demir takviyesi alıyorsa, çocuğunuzun dişlerini fırçalarken çok dikkatli olun, böylece herhangi bir leke oluşmaz. Takviyeler kesildiğinde bu lekeler kaybolur.

3. Renklenme travmaya bağlıysa tedavisi zor olabilir, ancak kalıcı dişlerin yaralanma nedeniyle etkilenme olasılığını öğrenmek için diş hekimi ile iletişime geçmelisiniz.

4. Diş hekiminiz, diş renginin solmasına neden olabilecek lekelerden ve bakterilerden kurtulmak için çeşitli karışımlar kullanabilir.

Diş Renk Değişikliğini Önlemek İçin İpuçları

Diş renklenmelerini tedavi etmek için birçok tedavi seçeneği mevcuttur. Bununla birlikte, herhangi bir diş rengi değişikliğini önlemek için önceden önleyici tedbirler almanız daha iyidir.

Florürlü diş macununu çocuğun yaşına göre önerilen miktarda kullanmalısınız. Daha fazla miktarda florür çocuklarda diş renginin değişmesine neden olabilir.

Çocuğunuzun dişlerini çıkar çıkmaz, yani daha bebekken temizlemeye başlamalısınız. Bebeğinizin dişlerini yumuşak pamuklu bir bezle temizlemeye başlayabilir ve ardından yavaş yavaş bebek fırçası kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yüksek şeker içeriğine sahip yiyecekleri tüketmeyin. Daha fazla miktarda şeker içeren yiyecekler diş çürümesine ve çürümeye neden olabilir ve bu da renk bozulmasına neden olabilir.

Fırçalama, erken yaşlardan itibaren kazandırılması gereken iyi bir alışkanlıktır. Ancak ebeveynler, çocuklarının diş macununu yutabileceğinden endişelenebilir. Bu nedenle, çocuğunuza diş macununu nasıl tüküreceğini öğretmeniz önemlidir.

Çocuğunuzu geceleri süt şişesiyle uyumaya teşvik etmeyin. Süt ve şekerin varlığı, bakterilerin çocuğunuzun ağzında barınması için uygun bir ortam oluşturabilir.

Sık Sorulan Sorular

Aşağıda, çoğu ebeveynin bilmek isteyebileceği, yeni yürümeye başlayan çocuklarda ve çocuklarda diş renginin değişmesiyle ilgili sık sorulan bazı sorular bulunmaktadır.

Diş beyazlatma ve beyazlatma ürünleri çocuklar için güvenli midir?

Piyasada birçok diş beyazlatma ve beyazlatma ürünü bulunmaktadır. Ancak bu tür ürünleri çocuğunuz için kullanmamalısınız. Bu ürünler çoğunlukla çocuğunuza yarardan çok zarar verebilecek peroksit içerir. Süt dişleri için kullanılması kesinlikle büyük bir HAYIR'dır ve çocuklarda kalıcı dişler için beyazlatma gerekiyorsa bir diş hekiminden tavsiye almalısınız.

Doktor Ne Zaman Görülür?

Çocuğunuzda herhangi bir diş rengi değişikliği belirtisi tespit ettiğinizde, doktorunuzu görmeniz önerilir. Bunun nedeni, diş renklenmelerini tedavi etmek için herhangi bir önlem almadan önce, bunun nedenini belirlemenin önemlidir ve bunu yalnızca doktorunuz belirleyebilir.

Çocuğunuz için iyi bir ağız hijyenine uymanız önemlidir ve herhangi bir renk değişikliği gözlemlerseniz en kısa sürede profesyonel yardım alın.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama