Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı (8)

Çocuğunuzun dişlerinin hamileliğin ikinci üç aylık döneminde oluşmaya başladığını biliyor muydunuz? 20 inci beyazı diş, çenede tam olarak gelişmiş halde kalır ve doğru zamanda dışarı çıkmayı bekler.

Çocuğunuzun uyurken nefesinin tatlı sesini dinlemek yerine, kıymetli inci beyazlarının birbirine sürtündüğünü hiç duydunuz mu? Çocuğunuzun uyurken dişlerini gıcırdattığını hiç fark ettiniz mi? Bu bruksizm olarak bilinir ve ilgili sorunlardan bazıları çene ve yüz ağrısını içerir.

Çocuklarda diş bakımı acil bir konudur çünkü ebeveynlerin çocuklarını acı içinde görmeleri zordur. Bu nedenle, küçük çocuklarını diş ağrılarından kurtarmak için ebeveynlerin diş bakımı hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir.

Bir çocuğun masum ve güzel gülümsemesi, ebeveynleri için en büyük mutluluklardan birini oluşturur. Ancak bazen çocuğunuzun inci gibi beyazları sararabilir veya başka tür renklenmeler olabilir ve bu çocuğunuzun güzel gülüşünü etkileyebilir.

İmplant çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek için yapılan yapay diş kökleridir. Bunlar eksik dişlerin yerine yapılan, uzun ömürlü ve yaşam boyu sorunsuz şekilde kullanılabilen daha çok titanyumdan yapılan vidalardır.

Ağız, diş, çene gibi tüm oral ve maksillofasiyal yumuşak ve sert dokuların yapılarını klinik ve radyolojik olarak inceleyen, fizyolojik (normal) ve patolojik (normal olmayan) durumları belirleyen ve tedavisini planlayan diş hekimliği dalına ağız, diş ve çene radyolojisi denir.

Dental Tomografi görüntüleme sistemi sayesinde, normal görüntüleme yöntemi olan röntgen filmleriyle görüntülenmesi ve detaylı incelemesi gerçekleştirilemeyen kemik dokusu ve yumuşak dokunun incelemesi gerçekleştirilebilmektedir.

Hamilelik döneminde meydana gelecek hormonal değişiklikler nedeniyle vücudun her bölgesinde olan değişiklikler gibi, ağız ortamında da bazı farklılıklar olmaktadır. Bu durum genellikle, ağızda var olan bazı hastalıkların daha hızlı ilerlemesi şeklinde kendisini bize gösterir.

Site İçi Arama