Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Vücut Sıcaklığınız Sağlığınız Hakkında Size Neler Söylüyor?

Elinizi sık sık çocuğunuzun alnına koyup sıcak olup olmadığını kontrol ediyor musunuz? veya günün belirli saatlerinde sıcaklığın daha yüksek olduğunu fark ettiniz mi? Ateş, son zamanlarda COVID-19 virüsünün tanısında bir dizi sorunun göstergesi olabilir.

Bununla birlikte, düşük vücut sıcaklığından yüksek vücut sıcaklığına kadar her şey size sağlığınız hakkında bir fikir verebilir ve işaretleri iyi okumak önemlidir. Bu yazıda, vücut sıcaklığınızın sağlığınız hakkında ne gösterdiğinin yanı sıra sıcaklığı etkili bir şekilde okumak için ipuçları ve püf noktaları ele alıyoruz!

Normal Vücut Sıcaklığı Nedir?

Ortalama olarak, normal vücut ısısı 98.6 F veya 37 santigrat derecedir. Ama vucüt ateşeinin ortalamanın birkaç derece altında veya üstünde olması kişiden kişiye değişir. Normal vücut ısısı genellikle yaşlandıkça düşer, bu nedenle bebekler ve çocuklar yetişkinlerden daha yüksek vücut ısısına sahip olma eğilimindedir. Ayrıca vücut ısısı iklime veya günün saatine bağlı olarak değişir. Bu nedenle vücut ısısını belirlemek için birkaç gün boyunca aynı anda çocuğunuzun ateşini ölçün (tercihen günde iki kez) ve aldığınız ortalama değeri kontrol edin.

Kullandığınız termometre de önemli bir faktördür, çünkü doğru tespiti çocuğa rahatsızlık vermeden ölçebilmelidir. Yaygın olarak yeni doğanlardan yetişkinlere kadar her yaştan insanda sıcaklığı güvenli bir şekilde ölçmek için kızılötesi teknolojisini kullanan ateş ölçerler tercih kullanılmaktadır.

Bu cihazlar hafif bir hareketle doğru bir ölçüm sağlamak için arteriyel ısı ve ortam sıcaklığı arasındaki dengeyi ölçer. Bu termometreler non-invazivdir, genellikle rektal veya kulak içi termometre kullanımından kaynaklanan rahatsızlığı ortadan kaldırır ve bir dakikadan daha az sürdüğü için küçük çocuğunuzun kıpırdanması veya hareketsiz oturmayı reddetmesi konusunda endişelenmenize gerek yoktur.  Bu cihazların en iyi yanı, 8 ölçüme kadar hafızaya sahip olmasıdır, bu nedenle günlük sıcaklığı ölçmek çok kolaydır.

Düşük Vücut Sıcaklığı Ne Anlama Geliyor?

Başka bir semptom olmaksızın ara sıra düşük vücut ısısı endişe kaynağı değildir. Ancak titreme, nefes alma sorunları, titreme, oryantasyon bozukluğu veya uzuvlarda mavi bir renk tonu gibi başka belirtiler fark ederseniz, bu daha ciddi bir şeye işaret edebilir. Çoğu zaman, soğuk hava vücut ısısında düşüşe neden olur ve kendinizi sıcak sıvılarla veya battaniyeyle ısıtmak normalleştirmeye yardımcı olabilir.

Özellikle yenidoğanlarda, sürekli olarak düşük vücut ısısı, küçük çocuğunuzun bir enfeksiyonla savaştığı anlamına gelebilir, bu nedenle sıcaklığı takip ettiğinizden ve gerekirse bir doktora başvurun.

Yüksek Vücut Sıcaklığı Ne Anlama Geliyor?

Vücut sıcaklığı 38 santigrat derecenin üzerindeyse, ateşiniz var demektir. Bu, bir enfeksiyonun en yaygın belirtisidir, çünkü bağışıklık sistemi aşırı hızlanır ve onunla savaşmaya çalışır. Antihistaminikler ve antibiyotikler veya aşılar gibi bazı ilaçlar 'uyuşturucu ateşi' adı verilen ateşe neden olur.

Yüksek vücut ısısının diğer nedenleri, sıcak çarpması veya yanıklar veya vücut ağrısı gibi yaralanmalar olabilir. COVID-19 ayrıca öksürük veya sindirim sorunları gibi semptomlarla birlikte çocuklarda ve yetişkinlerde ateşe neden olabilir. Ayrıca, hepsi ateşin nedenini belirlemeye yardımcı olabilecek terleme, baş ağrısı, iştahsızlık ve genel halsizlik gibi semptomlara dikkat edin. Ateş söz konusu olduğunda, sıcaklık takibi çok önemlidir, bu nedenle çocuğunuzun vücut sıcaklığını günde en az iki kez kontrol ettiğinizden emin olun.

Çocuklar rahatsız olduklarında rahatsızlık duyarlar; rektal termometreler veya kulak içi termometreler invazivdir, bu sadece rahatsızlığı artırmakla kalmaz, aynı zamanda kıvrılıp uzaklaşmaya çalıştıkları için düzgün bir okumaya da izin vermez.

Yalnızca alın boyunca hafifçe kaydırılarak kullanılan kızılötesi termometreler hem ebeveynler hem de doktorlar tarafından en çok tercih edilen yöntemdir. Bu cihazların en iyi yanı, dijital LCD ekranda sıcaklık takibini çok kolay hale getiren 8 ölçüme kadar hafızaya sahip olması yanında bebeğiniz oynarken veya uyurken, onun farkına bile varmadan ateşini kolayca ölçebilmesidir.

Vücut sıcaklığı doğru tespit etmek için ipuçları

Evet, en doğru sonuç için sıcaklığı ölçmenin bir yolu var. İşte akılda tutulması gereken bazı ipuçları!

 1. Günde iki kez sıcaklığı ölçün

Ateşi günde iki kez sabah ve akşam bir kez ölçmek en iyisidir. Sıcaklık genellikle sabahları en düşük seviyededir ve gün ilerledikçe yükselir, bu nedenle ateş bazen günün erken saatlerinde gözden kaçabilir. Çocuğunuzun ateşini günde iki kez almak, ateşin düşmemesini sağlar ve iyileşmeyi kolayca takip edebilirsiniz.

 2. İnvaziv olmayan bir termometre kullanın

Çocuklar genellikle invaziv oldukları için rektal veya kulak içi termometrelerden ve sürekli hareket edip kıpırdandıkları için sıcaklığı kaydetmek için geçen iki dakikanın iki saat gibi göründüğü oral termometrelerden hoşlanmazlar.

3. Sıcak veya soğuk bir şey tükettikten sonra sıcaklık almaktan kaçının

Sıcak veya soğuk bir şeyler içmek veya yemek, özellikle oral termometrelerde sıcaklık okumasını etkileyebilir, bu nedenle sıcaklığı ölçmek için en az 20 dakika sonra bekleyin. Bu, sıcak bir şey tüketirken önemlidir, çünkü vücut sıcaklığındaki artışı ateşle karıştırabilirsiniz.

4. Termometreyi nasıl kullanacağınızı öğrenin

Her termometre tipi farklı bir ölçüm yöntemi gerektirir, bu nedenle devam etmeden önce talimat paketini okuyun. Temporal arter termometreleri durumunda, sensörü alnın ortasına yerleştirin ve temporal arter boyunca nazikçe kulağın üstüne doğru kaydırın. Bu, en doğru okumayı elde etmenize yardımcı olacaktır.

5. Fiziksel aktivite veya duştan hemen sonra ateş ölçmekten kaçının

Egzersiz yapmak veya etrafta koşmak gibi herhangi bir fiziksel aktivitenin yanı sıra banyo yapmak vücut ısısını artırma eğilimindedir. Bu aktivitelerden sonra sıcaklık almak için en az 15-20 dakika bekleyin, böylece vücudun soğuması için biraz zaman olur.

Vücut ısınız sağlığınız hakkında çok şey söyleyebilir, bağışıklık sisteminizin sıkıntıda olduğunu veya bir enfeksiyonla savaştığını size bildirir. Sıcaklık takibi, ilk ateş vakasını tespit etmeye ve doğru bir teşhis koymaya yardımcı olabilir, bu nedenle bir termometreyi el altında bulundurun ve küçük çocuğunuzun ateşinin ne zaman düştüğünü veya yükseldiğini not edin. Sonuçta, herhangi bir sorun zamanında yardım ile çözülebilir.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama