Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

Bir Ateş Ölçer Satın Almayı mı Düşünüyorsunuz?

Çocuklar, hasta olduklarında daha çok sevgi ve bakıma ihtiyaç duyarlar. Her zaman küçük çocuğunuzun yanında olacaksınız, ancak bir adım önde olmak ve gerektiğinde acil tıbbi yardım almak için emrinizde bazı araçlara da ihtiyacınız bulunmaktadır.

Peki şu anda ilaç kutunuzda ne var - pamuk, gazlı bez, bandajlar, reçetesiz satılan ilaçlar? Ya bir termometre?

Bazı ebeveynler, çocuklarının ateşini takip etmeleri gerektiğinde kullanışlı olan bu önemli enstrümanı özler. Özellikle çocukların sağlığı söz konusu olduğunda proaktif bir yaklaşım, doktorun hızlı bir teşhis koymasına ve daha fazla uzatmadan tedaviye başlamasına yardımcı olabilir.

Tıbben ateşler iyidir ve vücudun enfeksiyonlarla savaştığını belirtmesine rağmen, yüksek ateş rahatsızlığa neden olabilir. Bu nedenle, bu konuda iyi olan bir termometre satın almak önemlidir. Birçok ailede hali hazırda termome yoktur çünkü hangisini alacaklarını gerçekten bilmemektedirler. Bir tane satın almayı düşünüyorsanız, işte size hızlı bir rehber.

Termometre Türleri ve Birini Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1867'de taşınabilir, altı inçlik bir versiyon icat edilmeden önce, hastaların vücut sıcaklıklarını ölçmek için yaklaşık 20 dakika boyunca ayak uzunluğunda termometreler tutmak zorunda olduklarını biliyor muydunuz? Termometre o zamandan beri mevcut ihtiyaçlara uyacak şekilde çeşitli modifikasyonlardan geçti. Çeşitli özelliklere sahiptirler ve bu, bir tane satın alırken sizin için oldukça zor olabilir. Ama üzülmeyin; bu noktaları hatırlayın ve birini elde etmek sandığınızdan daha kolay olacak.

1. Cıva Termometresi

Bunlar, taşıdıkları riskler nedeniyle son zamanlarda pek kullanılmayan en geleneksel termometrelerdir. Cıva termometreleri, kolayca kırılabilen camdan yapılmıştır ve cıva kendi içinde toksik bir elementtir. Ev kullanımı için bir şeye ihtiyacınız varsa, cıva termometresini atlayıp bir sonraki türe geçmek isteyebilirsiniz.

2. Şeritli Termometre

Şerit termometreler, birkaç dakika alnına yerleştirilerek vücut ısısını ölçmek için kullanılır. Kullanımı kolaydır ve taşınabilirdirler, ancak doğru vücut sıcaklıklarını gerçekten göstermezler.

3. Dijital Termometre

Dijital termometreler dakikalar içinde okuma sağlar. Koltuk altı, oral veya rektal sıcaklıkları kaydetmek için kullanılabilirler. Koltuk altı sıcaklıkları daha az doğru olma eğilimindedir, ağız sıcaklıkları birkaç faktöre bağlıdır ve dalgalanma eğilimi gösterirken, rektal sıcaklıklar çok sorunludur. Çocuğunuzun soğuk veya sıcak bir şey tükettikten hemen sonra vücut ısısını kontrol ederseniz, okuma çok dalgalanabilir. Ayrıca, dijital termometreler sıcaklığı ölçmek için zaman alır ve küçük çocuklar için rahatsız edicidir ve basitçe kullanışlı değildir.

Rektal termometreler genellikle bebekler ve küçük çocuklar için kullanılırken, daha büyük çocuklar için oral dijital termometreler kullanılır. Bu termometreler için giderken, temizlendiklerinden, sterilize edildiklerinden ve hijyen nedenleriyle ayrı tutulduğundan emin olmanız gerekir.

Cihazı alkolüyle dezenfekte etseniz bile hastalığa neden olan enfeksiyonların geçmesini önlemek için birden fazla çocuk için aynı dijital termometreyi kullanmaktan kaçının. Ayrıca, bir rektal termometre kullanmak, özellikle ateşini ölçmek için onu uyandırırsanız, hasta çocuğun rahatsızlığını artırabilir. Artı, çocuklar rahatsız olduklarında bu rahatsızlığa daha çok tepki verirler.

4. Kulak Termometresi

Adından da anlaşılacağı gibi kulak termometreleri kulak kanalının içindeki sıcaklığı okumak için kullanılır. Altı aylık ve daha büyük çocuklar için kullanılabilirler. Düzgün yerleştirildiklerinde, neredeyse doğru okumalar verebilirler. Yine de biraz pratik yapmanız gerekebilir çünkü okuma genellikle kulağın içinde ne kadar iyi konumlandırıldığına bağlıdır. Kulak kiri veya kulağın içindeki doğal kıvrımların da okumaların doğruluğunu etkileyebileceğini unutmayın.

Kulak termometreleri sıfır rahatsızlığa neden olacak şekilde tasarlanmıştır, ancak çocuğunuz kulağına bir şey konulduğu düşüncesiyle kıvranabilir. Çoğu çocuk doktoru kulak termometresini doğru kullanmaz. Kafayı biraz fazla uzatırsanız kulak zarına vurabilir ve çocuğa zarar vererek onu incitebilirsiniz. Çocuğunuzda ateşli bir kulak enfeksiyonu varsa bir kulak termometresi kullanılması da önerilmez. Rahat değilse, hastalandığında ateş düzenini takip etmek oldukça zor olabilir. Bununla birlikte, kulak termometresine alternatifler vardır.

5. Temporal Arter Termometresi

Temporal arter termometreleri, rahatsızlığa neden olmadan doğru ölçümler almak için şiddetle tavsiye edilir. Kızılötesi tarayıcılar kullanarak vücut ısısını ölçerek çalışır ve alın derisinin 2 mm altında bulunan temporal arter kanının sıcaklığını üç saniyede ölçer ve çocuklar için mükemmeldir. Alın termometreleri olarak da adlandırılırlar.

Temporal arter termometreleri kızılötesi tabancalara benzeyebilir, ancak değiller. Kızılötesi tabancalar, yanlış pozitif ve negatiflere yol açan birçok değişken faktöre bağlı olan cildin sıcaklığını ölçer.

Öte yandan, temporal arter termometreleri saniyeler içinde doğru okumalar gösterir ve dijital termometreler ve kızılötesi tabancalara göre hızlı, verimli ve daha güvenilirdir. Non-invazivdirler ve yeni doğanlar, bebekler, küçük çocuklar, büyük çocuklar ve hatta yetişkinler için kullanılabilirler. Çocuğunuz farkında olmadan, uyurken veya en sevdiği oyuncağıyla oynamakla meşgulken sıcaklığı ölçün.

Bir karar verdikten ve ev kullanımı için kaliteli bir termometre satın aldığınızda, kullanmadan önce birkaç şeyi hatırlamanız gerekir.

Çocuklar İçin Termometre Kullanırken Unutulmaması Gerekenler

• Oral termometre kullanırken, çocuğunuzun en az 20 dakika önce herhangi bir yiyecek veya sıvı tüketmediğinden emin olun. Yiyeceklerin sıcaklığı okumayı etkileyebilir.

• Çocuğunuz seçtiğiniz termometreden rahatsız görünüyorsa, Temporal Arter Termometresi gibi bir termometreyi tercih etmeniz en iyisidir .

• Çocuğun ateşini ölçmek için kullandığınız aletin türü hakkında daima doktora bilgi verin. Ateş paterninin ne kadar doğru olduğunu bilmesine ve uygun tedavi / çareleri önermesine yardımcı olacaktır.

• Hazımsızlık , ishal , kusma , yorgunluk , soğuk ile birlikte, vb. ateş ve yüksek ateş için derhal tıbbi yardım isteyin.

• Çocuğunuzun vücut sıcaklığını günde birkaç kez ölçün. Sabah ateşi her zaman en düşük seviyededir ve akşam yemeğinde, akşamın erken saatlerinde şiddetli bir şekilde yükselir.

• Ateş, hiç beklemediğiniz anda panik düğmesine basabilir. Çocuğunuza herhangi bir rahatsızlık vermeden doğru okumalar sağlayan kaliteli bir termometreye ihtiyacınız olacaktır.

  • 0
Ögeyi değerlendirin
(0 oy)

Yorum yapın

Site İçi Arama