Türkiye'nin en iyi sağlık internet sitesine hoş geldiniz.

A'dan Z'ye sağlık

A'dan Z'ye sağlık (58)

Uyku hayatımızın 1/3'ünü kaplar ve vücudun çoklu sistemlerinin işleyişinde istikrarı korumak esastır. Uykusuzluk, uykuya dalma veya gece boyunca uykuda kalma güçlüğü, epizodik olabilen, yani gelip giden veya kronik olabilen, dört haftadan fazla süren tıbbi durumlardır.

Mukormikoz veya Kara Mantar, yüksek ölüm oranına sahip nadir bir enfeksiyondur. Uzmanlar, muhtemelen ilk olarak 1855 yılında bir Alman doktor olan Friedrich Küchenmeister tarafından tanımlandığına  Missouri Tornado (2011) ve Hint Okyanusu Tsunamisi (2004) gibi dünya çapında çeşitli doğal afetlerde rapor edildiğine inanıyor.

Elinizi sık sık çocuğunuzun alnına koyup sıcak olup olmadığını kontrol ediyor musunuz? veya günün belirli saatlerinde sıcaklığın daha yüksek olduğunu fark ettiniz mi? Ateş, son zamanlarda COVID-19 virüsünün tanısında bir dizi sorunun göstergesi olabilir.

Allerji vücudun bazı maddelere karşı duyarlı hale gelmesi ve bunun sonucunda da vücutta bazı hastalıkların ortaya çıkması olarak tarif edilebilir. Allerji oluşabilmesi için aynı antijenin (allerjenin) en az iki defa vücuda girmesi gerekir.

Huzursuz Bacak Sendromunu, uyku veya istirahat sırasında bacaklardaki zonklama, çekilme, ürperme ve benzeri rahatsızlık verici hisler ve dizginlenemeyen ve bazen de çok güçlü bacaklarını oynatma dürtüsü ile karakterize nörolojik bir hastalıktır.

Alerji, Yunanca 'değişik iş veya değişik reaksiyon' anlamına gelen bir kelime olup tıbbi olarak beklenmeyen “aşırı duyarlılık reaksiyonları”nı anlatmak için kullanılmaktadır. Yani, normal şartlarda vücudun reaksiyon vermesini beklemediğimiz bazı maddelere reaksiyon vermesini tanımlar.

Hepatit, karaciğer iltihabı olarak tanım­lanan bir hastalıktır. Çoğunlukla virüsler hepatite neden olurlar. En sık rastlanan hepatit virüsleri, Hepatit A, B, C, D ve E virüsleridir. Karaciğerdeki iltihabi olayın 6 aydan uzun sürmesine kronik hepatit denir. Hepatit virüsleri arasında, Hepatit B, C ve D virüsleri kronik he­patite yol açarlar. Hepatit D (Delta) virüsünün enfeksiyon yapabilmesi için Hepatit B virüsünün de vücuda alınmış olması gereklidir.

Diyaliz hastalarında normal hayat düzeni önemli ölçüde bozulmuştur. Diyaliz hastaları birçok fiziksel ve psikolojik strese maruz kalır. En büyük stres nedenlerinden birisi diyaliz işleminin kendisidir. Bunun dışında ilaç ve diyet tedavisi, bir makineye bağımlılık, cinsel fonksiyon bozukluğu, iş kaybı, sık hastalanma ve sağlık personeli stres kaynağı olabilir.

Dikkat! Bilinçsiz kullanılan antibiyotikler sağlık açısından ölümcül sonuçlar doğurabilir. Basit hastalıklar grubunda yer alan grip ve nezle gibi hastalıklarda antibiyotiğin hiçbir iyileştirici etkisi bulunmamaktadır. Doktorunuz gerek görmediği müddetçe kullandığınız her antibiyotik, sağlığınız üzerinde fayda değil, zarara sebep olmaktadır.

İyi bir uyku; fiziksel, ruhsal tamir ve yenilenmemiz için gerekli bir süreçtir. Bu yenilenme sağlanmadığında fiziksel belirtilerin yanında ruhsal olarak isteksizlik, motivasyon kaybı, sinirlilik, dikkat ve bellek bozuklukları ortaya çıkmaktadır. Dünyada erişkinlerin yüzde 10-13'ü, hayatlarını ileri derecede etkileyecek düzeyde uykusuzluk tanısı alıyor.

Site İçi Arama