Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Antioksidan Gıda

Ağır yemekler, besinlerdeki katkı maddeleri, ilaç artıkları, güneş ışığı, havadaki kimyasal maddeler, egzoz ve baca dumanları... Bu saydığımız faktörlerin vücudumuz üzerinde yüksek düzeyde tahrip edici etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Adeta vücudun koruyucu mekanizması üzerinde erozyona sebep olan bu faktörlerden korunmanın yolu antioksidanlardan geçiyor. Son yıllarda antioksidanların vücut üzerinde bıraktığı etkiler hakkında yapılan çalışmalar hızla artış gösterdi. Peki, nedir antioksidan? Hangi gıda ne kadar antioksidan etkiye sahiptir?

Antioksidan nedir?

Yenilen yiyecekler, vücuda enerji vermek için oksijenle yanarlar, yanma sırasında zararlı maddeler olan serbest radikaller oluşur. Serbest radikalde bir elektron eksilmiştir ve bu eksik molekülü elde etmek için serbest radikaller başka moleküllere saldırır, saldırılan molekül serbest radikal haline gelir ve çoğalır. Çoğalan serbest radikaller, vücudun tüm hücre ve organlarına zarar vermeye başlar. Bunun dışında, çevremizdeki hava kirliliği, ultraviyole ışınlar, radyasyon, egzoz gazları, sigara dumanı gibi birçok faktör hücrelerimizi etkileyerek serbest radikalleri çoğaltır.

Vücutta serbest radikallerin çoğalması, kalp hastalığı, kanser, katarakt ve yaşlanma gibi sağlık sorunlarını daha çabuk ortaya çıkarır. Yaşamın sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için bu maddelerle savaşmak gerekir. Antioksidanlar vücuttaki oksidasyonu önleyerek serbest radikallerin oluşumunu engelleyen veya zararlı etkilerini azaltan yararlı besin öğeleridir. Antioksidan maddeler vücut hücreleri tarafından üretildiği gibi, besinlerin bileşiminde de doğal olarak bulunur.

Besinlerde bulunan antioksidanlar

Beta-karoten, (A vitamininin ön maddesi) E vitamini, C vitamini Selenyum, Çinko,

Flavonoidler (sebze ve meyvelerin renk pigmentlerinin kaynağı) ve Omega-3 yağ asitleridir.

Yapılan çalışmalarda özellikle beta-karoten, C vitamini, E vitamini ve flavonoidlerin kötü kolesterol olarak adlandırılan LDL-kolesterol düzeyini düşürdüğü görülmüştür. Bu nedenle bu vitaminler ve flavonoidler, kalp-damar sistemini koruyarak hastalık riskini azaltabilmektedir. Yeterli bir şekilde tüketilen sebze ve meyvelerden alınan flavonoidler aynı zamanda kanser oluşumunu engelleyici özelliğe de sahiptir.

Bu konuda yapılan birçok çalışmada günlük beslenmesinde sebze ve meyvelere geniş yer veren bireylerde kanser riskinin azaldığı belirlenmiştir. Antioksidan özellik gösteren mineraller olan selenyum ve çinko, antikarsinojenik (kanser önleyici) etki gösteren diğer antioksidanlardır.

Antioksidanların yaşlanma sürecini geciktirdiği, görme kaybına neden olan makuler dejenerasyon ile kronik akciğer hastalıklarından (astım, bronşit, amfizem gibi) korunmaya yardımcı oluğu bilinmektedir.

Kişinin özel bir sağlık sorunu yok ise yeterli ve dengeli bir beslenme ile günlük antioksidan gereksinimini besinlerle karşılayabilmesi için:

• Günde 6-9 porsiyon meyve ve sebze tüketmesi (her öğünde çiğ sebze tüketmesi, her yemeğe soğan-sarımsak gibi besinleri eklemesi)

• Haftada 1-2 kez balık ve 1-2 kez yumurta tüketmesi

• Yağların yapısını bozan ve oksitlenmesini sağlayan kızartmalardan uzak durması

• Posalı ekmek ve tahıl tüketmeye özen göstermesi

• Uygun miktarda kavrulmamış badem, ceviz ve fındık tüketmesi

• Günde 60-120 gram et, tavuk ve balıktan birini tüketmesi

• Günde 500 mi süt veya yoğurt tüketmesi

• Haftada 1-2 kez kuru baklagil tüketmesi gerekir.

Doğal antioksidanların besinsel kaynakları:

A Vitamini: Balık, yumurta sarısı, bitkisel sıvı yağ, kayısı, havuç, domates, portakal, ıspanak, brokoli, şeftali, lahana gibi yeşil-sarı sebze ve meyveler, en zengin A vitamini kaynaklarıdır.

C Vitamini: Maydanoz, yeşilbiber, ıspanak, asma yaprağı, brokoli gibi koyu yeşil sebzeler, turuncu meyveler, kivi, çilek, kızılcık, kuşburnu ve kiraz da yoğun olarak bulunur. E Vitamini: Bitkisel sıvı yağlar, yağlı tohumlar (badem-ceviz-fındık), yeşil yapraklı sebzeler, tahıl taneleri ve kuru baklagiller en iyi kaynaklarıdır.

Flavonoidler: Soğan, sarımsak, pırasa, patates, lahana, brokoli, karnabahar, kırmızıbiber, ıspanak, çilek, elma, vişne, kiraz, erik, siyah üzüm, kırmızı şarap, turunçgiller, yeşil çay en yaygın besinsel kaynaklarıdır. Selenyum: Deniz ürünleri, tahıllar, brokoli, lahana, kereviz, soğan, sarımsak ve yumurta da bulunur.

Çinko: Et, süt, peynir, yumurta, deniz ürünleri ve balık gibi hayvansal gıdaların hepsi çinkodan zengindir. Ayrıca, tam tahıl ürünleri, kuru baklagiller, soya fasulyesi ve özellikle kabak çekirdeği ile ayçiçeği çekirdeği de iyi kaynaklarıdır.

Omega - 3 yağ asitleri: Yağlı balıklar (somon, alabalık, hamsi) yeşil yapraklı bitkiler ve bazı yağlarda (kanola yağında yüzde 11, keten tohumunda yüzde 57, soyada yüzde 8 oranında) bulunur.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top