Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Radyasyona Karsı Antioksidan Koruma

Günlük hayatımızın hem her alanında, gerek doğal yollardan, gerekse teknolojik gelişmelerin getirdiği kolaylıkların, belki de bir bedeli olarak sürekli radyasyona maruz kalmaktayız. Hiç farkında olmadığımız bir şekilde organlarımız, dokularımız radyasyonla etkileşime girmektedir.

Bu etkileşim bazı durumlarda gözle görülür sonuçlar doğururken, bazen de hiç haberimiz olmadan da radyasyona maruz kalmaktayız.

 

 

 

Günlük yaşantımızdaki tehlike "radyasyon"

Radyasyonun tüm formları; özelikle iyonize radyasyon, yaşamımız boyunca kümülatif etki göstermektedir ve kansere yatkınlığımızı artırmaktadır. Yüksek doz çok daha fazla risk getirtmektedir. Altyapımızdaki evrene, güneş ısınları ve uzak yıldızlardan yayılan, tüm yüzeydeki taş, toprak, su ve hatta gıdalarımızda bulunan küçük dozda iyonize radyasyondan kaçınamayız.

Yüksek rakımda yaşayan veya çok fazla uçakla seyahat eden insanlar diğerlerinden çok daha fazla dozlara maruz kalmaktadırlar ancak hepimiz her an bu doğal radyoaktiviteyle karşı karşıya olmaktayız. Güçlü gama, beta ve x ışının elektromanyetik spektrumda ters tarafında iyonize olmayan enerji bulunur ve çoğunlukla yapay kaynaklıdır. Radyo dalgaları, mikro dalgaları, mobil ve cep telefonları, radyo FM ve TV vericileri, radarlar, trafolar, mikro dalga fırınlar, bilgisayarlar, akım taşıyan kablolar bu gruba girmektedirler.

Evimizdeki elektrik hatlar, tıraş makineleri gibi kaynakları kontrol etmeliyiz. Günlük iletişimini mümkün olduğunca sabit telefonlar ile sağlamak, acil durumlarda cep telefonları kullanmalıdır. Kablosuz dijital telefonları kullanmaktan kaçınmak, kullanılmadıkları zamanlarda bile bu aygıtlar (araçlar) sürekli radyasyon yaymaktadır. Ayrıca cep telefonları kulaklıklarla kullanmalıdır. Kısa mesaj atmak da radyasyondan maruz kalmayı azaltmaktadır. Kullanılmadığı zaman cep telefonları kapatılmalıdır. Cep telefonu baz istasyonu yakında yaşamaktan kaçınarak ciddi oranda radyasyondan korunmamızı sağlayacaktır.

Bitki Özü Mucizesi Polifenoller

Çoğu hekim ve radyolog tarafından gözden kaçırılan nokta; iyonize edici radyasyona karşı besin katkılarının ciddi ölçüde koruma sağladığıdır. Eğer hekiminiz bir CT taraması veya X ışını ve radyasyon içeren başka görüntüleme teknikleri uygulanmasını istiyorsa; randevu alınır alınmaz kullandığınız antioksidan katkıların dozunu artırmanız gerekir.

Bu konuda vitaminler, mineralleri, polifenoller ve çeşitli bitki ekstreleri destek olarak kullanılabilir. Polifenoller; bitki özlerinde bulunan çok yönlü moleküllerdir. Araştırmalar bu moleküllerin; dokuları radyasyondan koruma dahil, birçok önemli fayda sağladığını gösteriyor.

Polifenoller; kolektif olarak radyasyonun vücuttaki olumsuz etkilerine karşı önemli ölçüde koruma sağlar. Yeşil çayda bulunan polifenollerle birlikte, resveratrol ve kesretin; bu sınıftaki en kuvvetli koruyucular arasındadır. Resveratrol; hem sağlıklı dokuyu korur, hem de var olan tümörleri yok edici etkiye sahiptir. Resveratrol, kromozomları radyasyonla ortaya çıkan hasardan korur.

Resveratrolün Yaşam Süresini Uzatıyor

Resveratrolün antioksidan özellikleri; radyasyona en duyarlı organlar olan karaciğer ve ince bağırsaktaki toksin birikmesini önler. Bu moleküller; tüm vücudu radyasyondan korurken, zararlı maddeleri bloke ederek kanser hastalarının yaşam süresini uzatmaya yardımcı olur.

Yeşil Çay Kanserden Koruyor

Yeşil çayda bulunan kesretin ve bileşikleri, büyük ölçüde antioksidan özelliklere sahiptir. Kesretin; lipitleri ve proteinleri Gama radyasyonunun ölümcül etkilerinden korur. Kesretin ile polifenoller; DNA'yı radyasyonla tetiklenen hasardan da korur.

Kesretin aynı zamanda, akyuvarlardaki biyokimyasal değişiklikleri iyileştirir. Antikanser özellikleri açısından geniş ölçüde incelenmiş birçok madde bulunur. Bunlar arasından kanserle savaşmak için başlıca önerimiz, kesretin ve polifenol içeren yeşil çay özüdür.

Soya Fasulyesi DNA'yı Koruyor

Soya fasulyesi pek çoğu kayda değer radyoprotektif etkilere sahip olan sağlığı iyileştirici maddeler açısından zengindir. Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, soya fasulyesinin vücudu radyasyondan koruyabildiğini gösteriyor.

Soya fasulyesinde bulunan genistein maddesi; çok düşük bir dozda alındığında bile, alyuvar ve akyuvar hücrelerinin üretimini artırır. Bu; vücut için hayati önem taşır çünkü kemik iliğinde bulunan kan kök hücreleri, radyasyonun öldürücü etkilerine karşı son derece hassastır.

Yapılan çalışmalar; yeni kan hücresi oluşumunu uyaran genistein'in, askeri ve sivil personeli potansiyel bir nükleer tehdide karşı korumada kullanılabileceğini ortaya koyuyor. Soya fasulyesi; BBI olarak bilinen bir enzim içerir. Bu enzim; DNA onarımını sağlayan genleri aktive eder. Bu özelliğiyle, radyasyonun olumsuz etkilerinin iyileştirilmesinde önemli rol oynar. BBI; X ışınlarına maruz kalma sonrası cilt hücresi gelişiminin devam etmesini de sağlar.

Radyasyondan Koruyan Bitkiler

Zerdeçal: Zerdeçal ve diğer bazı Güney Asya baharatlarından elde edilen kurkumin; antioksidan özelliği sayesinde radyasyona karşı güçlü bir savaşçıdır. Kurkumin; DNA hasarını ve tümör oluşumunu azaltır.

Sarımsak ve Zencefil: Bu ikili, birlikte alındığında şaşırtıcı derecede yüksek bir koruma sağlar. Sarımsak; kükürt ve glutatyon gibi doğal antioksidanlar içerir. Sarımsak ekstreleri; alyuvar hücrelerini radyasyon hasarından korur. Zencefil ekstresi ise sarımsakta bulunan glutatyon'un işlevini artırır. Sarımsak ve zencefil; radyasyonla oluşan serbest radikalleri anında yok eder.

Ginkgo Biloba: Radyasyona maruz kalan kişiler ve hayvanlarda oluşan DNA hasarını azaltır. Bu bitki öyle güçlüdür ki; Çernobil faciasında radyasyona maruz kalan işçilerin tedavisinde bile fayda sağlamıştır.

Ginseng: Ginseng, önemli radyoaktif etkileri olan ve geleneksel tıpta kullanılan diğer önemli bir bitkidir. Çeşitli ginseng ekstreleri; antioksidan özelliği sayesinde sağlıklı dokuları radyasyon hasarından korur.

A, C ve E vitamini: A, C ve E vitaminleri; bilimsel olarak kanıtlanmış antioksidan özelliklere sahiptir. Bu vitaminlerin yüksek miktarda alınması; radyasyonun neden olduğu kromozom hasarına karşı koruma sağlar. Avitamininde bulunan betakaroten; ilk olarak Çernobil nükleer kazasında, bölgedeki çocukların tedavisinde kullanılmıştır.

 

 

 

Çalışmalar A vitamininin, radyasyonun kansere yol açabilecek gen hasarını önlediğini ve sağlıklı hücreleri koruduğunu gösteriyor. C vitamini; doğal bir antioksidan olan glutatyon ile birlikte DNA'nın kromozom hasarından korunmasına yardımcı olur. C vitamini ayrıca, kan hücrelerinin radyasyon sebebiyle ölmesini de engeller.

C ve E vitaminleri; serbest radikalleri oluşur oluşmaz yok eden ve toksik etkilerini azaltan önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca E vitamini; kanser dokusunun büyümesini azaltırken, normal hücreleri eşzamanlı olarak korur.

Çinko: Vücudun antioksidan sisteminin fonksiyonunu yerine getirebilmesi için mineraller çok önemlidir. Bu mineraller arasında özellikle çinko; radyasyona karşı tam vücut direncinin sürdürülmesinde büyük önem taşır. Çinko ve katkıları; alyuvar hücrelerini radyoaktif yolla harekete geçen oksidanlara karşı korur ve hasar görmesini engeller. Kemik iliğini de koruyan çinko, aynı etkiyi tümör hücreleri üzerinde göstermez.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top