Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
sağlık  - Kanserden Korunmak

Dünyada en önemli ölüm nedenlerinden biri olan kanser hastalığından korunmak için aslında tedavi aşamasından çok, bu hastalıkla karşılaşmadan önce yapmamız gerekenler çok daha önemlidir.

Tedavi aşamasında belirleyici olan doktor ve tıp organizasyonu oluyor ancak, hastalıktan önceki dönem tamamen bireyin kontrolünde. Peki, kanserden korunmak için bize düşen görevler neler?

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

Kanser ile asıl mücadeleyi bağışıklık sistemimiz verir. Kanserojen etkenlerle bağışıklık sistemimiz sürekli bir mücadele halindedir. Hem genetik yapımızdan kaynaklanan kolaylaştırıcı etkenler hem de çevresel olarak karşılaştığımız kanserojenler bağışıklık sistemimiz tarafından sürekli olarak engellenir. Normal yapısını kaybeden hücreler bağışıklık sistemimizin önleyici mekanizmaları tarafından tespit edilip süratle ortadan kaldırılır.

 

 

 

Bu durumda bizim öncelikle yapmamız gereken bu mücadelede bağışıklık sistemimizin yanında olmaktır. Onun ihtiyaçlarına göre beslenmek ve yaşam biçimimizi organize etmek ilk görevimiz olmalı. Bağışıklık sistemimizin ihtiyaçlarını genel hatlarıyla çok iyi biliyoruz. Buna uygun sağlıklı bir diyet günlük olarak en kolay uygulayabileceğimiz kanser karşıtı önlemdir.

Kırmızı Et ve Yüksek Proteinli Diyetlere Dikkat!

Beslenme ve kanser ilişkisi bugün bilimsel anlamda kesin olarak kabul görmüştür. Posalı yiyeceklerin az tüketilmesinin bağırsak kanseri riskini artırdığı bir gerçek. Bu durumda posalı yiyecekleri diyetimizde yer açmakta fayda var. Kırmızı et ve yüksek proteinli diyetler de yine bağırsak kanseri riskini artırıyor.

Yemekleri Doğru Pişirin!

Pişirme yöntemleri önemli. Yağda kızartılarak hazırlanan besinler yerine alternatif pişirme şekillerine yönelmenizi tavsiye ediyoruz. (Haşlama, buharda veya fırında pişirme gibi)

Yağı Azaltın

Elden geldiği kadar diyetimizin yağ içeriğini azaltalım.

Katkı Maddeli Yiyeceklerden Uzak Durun

Dondurulmuş ve katkı maddeleri ile saklama ömrü uzatılmış gıdalar yerine mevsiminde tüketilen taze besinler bağışıklık sistemimize yardımcı olacaktır.

Yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller her zaman beslenme alışkanlığımızın bir parçası olmalı. Balık yine mümkün olduğu kadar diyet listemizde haftada iki defanın altına düşmemeli.

Sağlıklı Beslenme ve Dinginlik Çok Önemli

Beslenirken rahat ve stresten uzak bir ortam oluşturalım. Sürekli sıkışık ve koşuşturmayla geçen günler yavaş yavaş altımızda ki zemini zayıflatıyor. Unutmayalım ki sağlıklı beslenme ve dinginlik sadece yaşlılığımızda ihtiyacımız olan bir emeklilik rüyası değildir. Mutlaka günlük yaşantımıza, yaşımız ne olursa olsun, bunları katabilmeliyiz.

Antioksidan Yiyecekler Tüketin

Antioksidanlar bağışıklık sistemimizin ihtiyaçları arasındadır. Bunları dengeli bir beslenme ile günlük diyetimizden elde edebiliriz. A,C,E vitaminleri yeterli miktarlarda alınabilmeli. Selenyum, çinko, karo-tenler, folik asit için uygun bir beslenme diyeti oluşturulabilmeli. Eğer sağlıklı bir beslenme alışkanlığı oluşturamıyorsak bir multivitamin ve mineral kompleksi kullanmanızı öneriyoruz.

Stresi Azaltın

Günlük stresi azaltmak bağışıklık sistemimizi ayakta tutmak için gerekli. Kaldırabileceğimizden daha fazla yükle yaşamımızı sürdürmemiz zor. Kendimiz için rahatlayabileceğimiz zamanları gün içerinde yaratabilmeliyiz.

 

 

 

Düzenli Spor Yapın

Fiziksel direnç ve ideal vücut ağırlığı kanserden korunmada mutlak yere sahiptir. Bunu sağlamanın en kestirme yolu düzenli spor yapmaktır. Fiziksel egzersizler bağışıklık sistemimizin direncini artıracaktır.

Görüldüğü üzere kanserden korunmanın en başlıca yöntemleri çevresel faktörleri düzenlemekten geçiyor. Sağlıklı beslenme temel konu olarak karşımıza çıkıyor. Aklımızda tutmamız temel konu beslenirken doğal olan ve olmayanları ayırabilmek. Çeşitli, dengeli ve doğal olan besinlere ağırlık vermek genel tutumumuz olmalıdır.

Doğaya ait olmayan, mevsimsiz ve çeşitli katkı maddeleri ile muhatap olmuş gıdaları diyetten ayıklamalıyız. Günlük olarak kullanacağımız bir multivitamin ve mineral kompleksi yardımcı olacaktır. Spor yapıp günlük stresimizi azaltabiliyorsak doğru yolda gidiyoruz demektir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top