Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Uzman önerileri - Hasta Hakları

Modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale şöyle der;

“Daha yaşanılası bir dünya, böyle bir dünya bize bağışlanmayacak, o halde hiç duraksamadan bu dünyayı oluşturmaya çabalayalım. Yaşama uyum sağlamak yerine onu değiştirmeye çalışmalıyız”

İnsan hakları evrensel beyannamesine göre, tüm insanlar doğuştan eşit, özgür ve bazı haklara sahiptir. Bu özgürlük ve haklar, başkalarının haklarına saygılı olmak ve bu hakları çiğnememe zorunluluğu ile dengelenmiştir. Hasta hakları da temel insan haklarındandır.

 

 

 

Pek çok alanda olduğu gibi sağlıkta da baş döndürücü bir hızla gelişmeler ve değişimler oluyor. Bunlardan biri de Hasta Hakları kavramıdır. Sağlık sektöründeki değişimler, getirilen yasal zorunluluklar sağlık çalışanlarını da bu konuyu öğrenmeye ve uygulatmaya yöneltti.

Hasta hakları kavramı sağlık profesyonellerinin kişisel ve meslek etik değerleriyle sınırlıyken; Sağlık Bakanlığı tarafından düzenlenen bir yönetmelikle güvence altına alınmaya çalışıldı. Türkiye’de hasta hakları; Anayasa, Tıbbi Deontoloji Tüzüğü, Hasta Hakları Yönetmeliği ve Hasta Hakları Uygulama Yönergesi ile düzenlendi.

Hasta Hakları Yönetmeliği 1998 yılında yayımlandı ancak uygulamaya ilişkin düzenlemeler 2003’te yapıldı. Hasta hakları son yıllarda toplum tarafından öğrenilmeye, en önemlisi ise talep edilmeye başlandı.

Tedavi esnasında edindiğimiz bilgiler, kanun ile müsaade edilen haller dışında, hiçbir şekilde açıklanamaz. Kişinin rızasına dayansa bile, kişilik haklarından bütünüyle vazgeçilmesi, bu hakların başkalarına devri veya aşırı şekilde sınırlanması neticesini doğuran hallerde bilginin açıklanması, bunları açıklayanın hukuki sorumluluğunu kaldırmaz. Hukuki ve ahlaki yönden geçerli ve haklı bir sebebe dayanmaksızın hastaya zarar verme ihtimali bulunan bilginin ifşa edilmesi, personelin ve diğer kimselerin hukuki ve cezai sorumluluğunu da gerektirir.

Araştırma ve eğitim amacı ile yapılan faaliyetlerde de hastanın kimlik bilgileri, rızası olmaksızın açıklanamaz (yönetmelik maddesi). Tedaviyi reddetme ve durdurma hakki: Kanunen zorunlu olan haller dışında ve doğabilecek olumsuz sonuçların sorumluluğu hastaya ait olmak üzere; hasta kendisine uygulanması planlanan veya uygulanmakta olan tedaviyi reddetmek veya durdurulmasını istemek hakkına sahiptir.

Bu halde, tedavinin uygulanmamasından doğacak sonuçların hastaya veya kanuni temsilcilerine veyahut yakınlarına anlatılması ve bunu gösteren yazılı belge alınması gerekir. Bu hakkın kullanılması, hastanın sağlık kuruluşuna tekrar müracaatında hasta aleyhine kullanılamaz (yönetmelik maddesi).

Görüldüğü gibi hastalandığımızda ya da koruyucu sağlık hizmeti alırken haklarımız var. Ancak unutulmamalı ki HAKTAN bahsedildiği anda kardeşi SORUMLULUK ta yanı başındadır. Sağlıkla kalın.

 

 

 

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top