Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Uzman önerileri - terapist

İnsanlar sıklıkla arkadaşlarıyla konuşabilecekken neden bir terapistle konuşacaklarını sorarlar.Cevap basittir: Yaratılmış olan güvenli, gizli ve yargısız alana ek olarak terapistler danışanlarıyla eşsiz bir ilişki kurarlar.

Kurulan danışan-terapist ilişkisi insanların problematik davranışlarını nasıl değiştireceğini öğrenmesine yardım etmek için merkezidir. Bu süreçte, terapist kişinin günlük hayatının bir parçası olmadan onunla yakın ilişki kurar. Danışan-terapist ilişkisinin sınırları iyi çizilmiştir. Bu da terapistin, arkadaşları o kadar yakınken göremeyeceği davranışlarını gözleyebilmesi için bir perspektif kazanmasını sağlar.

 

 

 

Bu değerli perspektif aracılığıyla terapist danışanını anlayabilmek için iki ayrı bilgi kaynağına sahip olur: Birincil olarak, terapist danışanının kendi hayatıyla ilgili söylediklerini dikkatle dinler ve kişinin diğer insanlarla nasıl bir etkileşim içinde olduğunu detaylı bir şekilde kavrar. İkincil olarak ise terapist danışanının terapi sürecinde kendisiyle nasıl etkileşimde bulunduğunu gözlemler. Bu, terapistin o danışanın hayatında olmanın nasıl bir şey olduğunu deneyimlemesini sağlar.

Dışarıdaki Davranış Kalıpları (Paternler) Terapi İçinde de Gerçekleşir

Terapist, danışanın günlük hayatındaki rutin olaylarda davranış biçimine dikkat eder ve tekrarlayan kalıpları dinler. Ayrıca bu kalıpların terapi ilişkisinde nasıl yeniden yaratılabileceğini de kollar. Bu durum terapide gerçekleştiğinde, terapist ve danışan doğrudan bu konuya değinebilir.

Genç bir kadın olan Lauren arkadaşlarıyla beraber bara gittiğinde başından geçen acı dolu bir tecrübesini paylaşır. Kendini bulunduğu yere ait hissetmemiş, sanki oraya uyum sağlamıyormuş gibi tanımlar. Durumu “ne kadar kötüydü” diye anlatır ve arkadaşlarının onun ne yaşadığının farkında bile olmadığını söyler. Lauren onun ihtiyaçlarına ilgisiz olan arkadaşlarına çok kızgındır. Aklından geçenler hakkında konuşmama eğilimi olduğunu biliyordum, ona eğer arkadaşlarına söyleseydi nasıl hissedeceğini sordum. Lauren sormayacağını, zaten arkadaşlarının bilmesinin gerektiğini söyler. Lauren’in davranış kalıbı, sessizlik içinde acı çekmek ve sonra da gücenmek.

Kendimi merakımı yüksek sesle dile getirirken buldum. O, beni görmeye geldiğinde de aynı rahatsızlığı hiç hissetmiş miydi? Bunun dışarıya çıkmasıyla birlikte Lauren, aslında buraya gelmenin onun için çok zor olduğunu söyler. Ben sorana kadar bunu bana söyleyebileceğini hissetmemiş.

Lauren’ın rahatsızlığı hakkında terapide konuşmak onun için rahatlatıcı oldu. Hayatı boyunca üzülmemiş numarası yaparak neler yaşadığını görebildi. Lauren eğer gerçekten ne hissettiğini insanlara söylerse onların sırtına bir yük bindireceğine dair endişeleniyordu. Bunların dışında, diğer insanların onun acısını görmediğinde onlara gücenmenin nasıl problemli bir şey olduğunu görebildi.

Terapideki Davranış Kalıpları Dışarıda da Yaşanabilir

Kişinin kendi hayatında daha önce hiç tanımlanmamış olan kalıplar bazen terapi içinde ortaya çıkabilir.

Frank yirmilerinin sonundadır. Frank fikirlerini ifade ederken onun görüşünün kesin ve doğru olduğunu ima eden yolları kullanır. Genellikle sözlerini “Doğru değil mi?” diyerek bitirir. Zaman zaman, onunla aynı fikirde olmamama rağmen kendimi onunla aynı fikre yöneltmişken bulurum.

Onunla hemfikir olmadığım ilk kez, Frank çok sinirlendi. Benim destekleyici olmadığımı ve muhtemelen bir başka terapistle daha iyi olacağını söyledi. Terapiyi bitirmek için tehdit etti. Frank’e onun var olan bir parçasının çok kontrolcü ve çok talepkâr olduğunu hissettiğimi söyledim. Frank sessizleşti ve yavaşça benim katılımımın ve onayımın onun için ne kadar önemli olduğunu kabul etti. Bizim etkileşimimizde fark ettiğimiz gibi, Frank arkadaşlarının onayını almaya yönelik gösterdiği ve aslında kendi kırılganlığının üzerini örten agresif davranışlarının, onu arkadaşlarından uzaklaştırabileceği üzerine düşündü.

Frank hayatındaki diğer insanlarla ne yapıyorsa benimle olan ilişkisinde de onu tekrar etti. Bu ana kadar arkadaşları bunun etkilerine dair onunla iletişime geçememişlerdi. Hatta, arkadaşları onun mecburi ve agresif olan düşünce yapısından dolayı ondan çekiniyorlardı. Bizim tartışmamız ona kendisi hakkında bir şeyler öğrenebilmesi için yardım etti ki aksi halde o bundan kaçınıyor olacaktı.

 

 

 

Dahil ol ama çok değil

Danışanlar sıklıkla terapiye stres içinde gelirler ama onlarda acıya neden olan davranışların ve etkileşimlerin farkında olmazlar. Danışanlarla etkileşim halinde olarak onları yakından dinlerken terapist, kişilerin sahip olduğu uyumsuz davranış kalıpları tanımlaması için onlara yardım eder. Bu değişim ve büyüme için gerekli olan ilk basamaktır.

*Bu yazı, İngilizce bilmeyen kişilerin okuyabilmesi amacıyla Psikolog Ceyda Yanar ve Uzman Psikolojik Danışman Nur Ağdelen tarafından Türkçe’ye çevrilmiştir. Yazı Klinik Psikolog, psikanalist Dr. Philip J. Rosenbaum’a aittir. Metnin orijinaline bu link aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

https://www.psychologytoday.com/blog/contemporary-psychoanalysis-in-action/201603/why-talk-therapist-instead-friend

Nur (Karaman) Ağdelen

Uzm. Psikolojik Danışman, Aile ve Çift Terapisti 

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top