Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

Ses tellerinin bulunduğu ve halk arasında adem elması olarak adlandırılan boyun bölgesindeki kıkırdak yapıdan itibaren akciğerlerin içlerine kadar olan bölgede, her hangi bir seviyede, her hangi bir yabancı cisim veya madde bulunması; "Solunum yollarında yabancı cisim" olarak tanımlanıyor.

Nefes borusuna yabancı madde kaçması her yaştan kişilerde görülüyor. Özellikle ağzımızda bulunan maddeyi yutmak üzereyken konuşmak ya da nefes almak islememizle birlikle boğazımızda oluşacak hava akımı bu yabancı maddeyi alıp akciğerler yönünde nefes yolarına sürükler.

Zira insan nefes almak ya da konuşmak istediğinde nefes yolunu kapatan epiglot adı verilen kapak açılır ve hava akciğerlere doğru sürüklenirken nefes yolu üzerindeki ilgili maddeyi de sürükleyip götürür.

 

 

 

Nefes Yoluna Yabancı Cisim Kaçanlarda Nasıl Şikâyetler Ortaya Çıkar?

Yabancı cisim solunum yollarına kaçınca; Baştan boğulurcasına şiddetli bir öksürük oluşur ve bu zamanla yavaşlayarak azalır ve halta erken dönemde hiçbir şikayeti kalmayabilir.

Lakin solunum yollarında hava dışında bulunmaması gereken bir madde olması zaman içerisinde değişik belirtiler oluşturabilir. Bu belirliler: Geçmeyen öksürük, hırıltılı solunum, sık tekrarlayan ve bir türlü tam geçmeyen bronşit atakları, astım ve benzeri bronşit şikayetleri ile kendini belli eder.

Özellikle çocuklar olmak üzere bazen yetişkinlerde de rastlanan bu olay hayati tehlikeye sebep olabilecek solunum yolunun tam kapanması gibi ciddi problemlere yol açabilir.

En Sık Hangi Maddeler Solunum Yollarına Kaçar?

Daha çok kuruyemiş ve parçaları: leblebi, fıstık, ayçiçeği, ceviz parçası olabileceği gibi bazen de oyuncaklarının küçük parçalan olabilir. Okul çağı çocuklarda; 0,5 kalem kapağı, dolma kalem ucu, olabilmekledir.

Yetişkinlerde ise: Kuruyemiş ianeleri, toplu iğne, diğer gıdalar, kemik parçası, takma diş parçalan, nefes yoluna kaçabilmektedir.

Yabancı Madde Kaçması Durumunda Ne Yapılmalı?

Bu gibi durumlarda hemen hastane seviyesindeki bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Acil olarak solunum problemi gelişebilir. Aileler ya da olayın mensubu ilk gürültüden sonra yabancı cismi yuttuğunu zannederek olayın geçliğini düşünür. Hâlbuki yutmamıştır. Nefes borusuna kaçmıştır. Yutsa; yemek borusu vasıtasıyla mideye gider, her zaman çok fazla problem olmayabilir. Zira yutulan madde zehirleyici bir madde içeriyorsa (pil gibi) yutmasının da zararı olabilir. Bunun dışında yutulan madde mide bağırsak yolunu izleyerek alındıktan 3 gün kadar sonra büyük abdestlen vücudu terk edebilir.

Nefes Yoluna Kaçan Yabancı Madde Nasıl Çıkarılır?

Nefes yoluna kaçan bir yabancı cisim buradan mutlaka çıkartılmalıdır. Bunun çıkartılması işlemi hastanede ve ameliyathanede, genel anestezi altında ancak yapılabilir. Çıkartma işlemi; Bronkoskopi denilen ve ucunda ışığı olan, uzun borueuk şeklinde bir aletle ağızdan nefes borusuna girilerek yapılır. Bronkoskopla ağızdan girilip; nefes yollan kontrol edilir ve ilgili yabancı cisim bulunduğu yerden özel tutucuları ile alınarak geri çıkandır. Zamanında fark edilip çıkartılmayan yabancı cisimler bulunduğu yerde tahribat yaparak kalıcı hasarlar oluşturabilirler (Bronşektezi ya da zatüre gibi).

 

 

Aileler Çok Dikkatli Olmalı

Küçük parçalar içeren oyuncaklar, kuruyemiş, küçük parçaları olan herhangi bir şey çocuklardan uzak tutulmalıdır. Yemek esnasında mümkünse özellikle yutma anında konuşulmaması tavsiye edilmelidir.

Çekilen filmlerde ya da yapılan muayenelerde dinlemekle bazı belirtiler olabilir. Ama yabancı cisim şüphesi oluştuysa; bronkoskopik inceleme yapılmadan karar vermek her zaman biraz risk taşır. Bronkoskopi ile bakılır ve yabancı cisim varsa aynı seansta çıkartılır.

Hastanelerde 2,5 yaşından 75 yaşına kadar değişik yaş gruplarında insanlardan değişik yabancı cisimler çıkartılmaktadır. Bunları örnekleyecek olursak: Ayçiçeği tanesi, ayçiçeği kabuğu, leblebi, elma parçası, takam diş, sarımsak tanesi, kemik parçası, kalem kapağı, kalem ucu, oyuncak parçası gibi.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top