Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Göğüs Ağrısında İlkyardım

Göğüste hissedilen ağrı akla ilk olarak kalp sorununu ge­tirmesine karşın, akciğer, boyun, omuz, göğüs kafesi, karın içi organlar kaynaklı bir hastalığı ve hatta psikolojik bir ağrıyı dahi gündeme getire­bilir.

Göğüs ağrısının ilk akla ge­tirdiği sağlık sorunu kalp hastalığıdır. Kalbi besleyen damar­ların yağlanması sonucunda damarlarda daralma veya tıkan­ma oluşmaktadır. Buna bağlı olarak kalbin beslenmesinde bozukluk gelişmekte ve bu bozukluk sonrası göğüs ağrısı hissedilmektedir.

Kalp damar hastalıklarının başlangıç döne­minde özellikle eforla artan ve istirahatta azalan göğüs ağrıları gözlenir. Hastalık ilerledikçe istirahatta da göğüs ağrısı belirlenmeye başlar. Bu ağrılar önemsenmediği takdirde kalp krizi ile sonlanabiliyor.

Özellikle yaşlı, diabetik ve hipertansiyon hastalarında bu ağrıların dikkatle ele alınması gerekiyor. Kalp spazmı ve kalp krizlerinde gözlenen ağrı genel­likle sol göğüsten sol omuza ve kola, sırta yayılan yanma, ezici baskı tarzında hissediliyor.

 

 

Bazen ağrı boyunda, diş et­lerinde ve mide bölgesinde hissedilebiliyor. Ağrı ile birlikte fenalık hissi, bulantı, kusma, soğuk terleme, nefes darlığı görülebiliyor. Hastanın cildinde solukluluk ve terleme mevcut­tur. Hastanın yüz ifadesinde endişe ve korku hâkimdir. Kalp zarı iltihaplarında da sol göğüste ağrı olabilir, ağrı süreklidir ve beraberinde hafif ateş ve ök­sürük vardır.

Göğüste kuvvetli ağrı nedenleri

Göğüste kuvvetli ağrı nedenleri arasında en sık angina pektoris ve miyokart enfarktüsü görülür. Her ikisi de kalp kasının belli bir yerine gönderilen kanın azalması sonucu oluşur.

Uzmanlar, kalp spazmının (Angina Pektoris) belirtilerini şöyle sıralıyor:

■  Sıkıntı veya nefes darlığı olur,

■ Ağrı hissi; genellikle göğüs ortasında başlar, kollara, boyuna, sırta ve çeneye doğru ilerler

■   Sıklıkla fiziksel hareket, fiziksel zorlanma, heyecan, üzüntü yada fazla yemek yeme sonucu ortaya çıkar,

■   Kısa sürelidir, ağrı yak­laşık 5-10 dakika kadar sürer.

■ Ağrı, istirahat ile durur, is­tirahat halindeyken görülmesi ciddi bir durumu gösterir,

■ Nefes alıp vermekle ağrının şekli ve şiddeti değişmez.

Kalp krizinin (Miyokart En-faktüsü) belirtileri olarak da şu tespitler dile getiriliyor:

■  Hasta ciddi bir ölüm kor­kusu ve yoğun sıkıntı hisseder, terleme, mide bulantısı, kusma gibi bulgular görülür,

■  Ağrı; göğüs ya da mide boşluğunun herhangi bir yerinde, sıklıkla kravat bölge­sinde görülür, omuzlara, boyu­na, çeneye ve sol kola yayılır,

■  Süre ve yoğunluk olarak kalp spazmı (angina pektoris) ağrısına benzemekle birlikte daha şiddetli ve uzun sürelidir,

■  En çok hazımsızlık, gaz sancısı veya kas ağrısı şek­linde belirti verir ve bu ne­denle bu tür rahatsızlıklarla karıştırılır (Bu tür gaz yada kas ağrıları, aksi ispat edilinceye kadar kalp krizi olarak düşünülmelidir),

■      Nefes alıp vermekle ağrı­nın şekli ve şiddeti değişmez.

Akciğer hastalığı kaynaklı ağrı Akciğer hastalıklarında da sık­lıkla ilk belirti göğüs ağrısı olabilir. Ağrı genellikle sağ veya sol tarafta nefes almakla artan batma şeklinde ağrıdır. Beraberine öksürük ve balgam çıkarma genellikle vardır. Ak­ciğer kanserinde ve akciğerde su toplandığı zaman öksürük ol­maksızın kuru inatçı bir ağrı olabilir. Ağrı ile birlikte uzun süren kanlı balgam çıkarma, gece terlemesi, kilo kaybı altta malin bir hastalık olabileceğini düşündürür. Ani başlayan ök­sürük, ateş ve göğüs ağrısı daha çok bronşit ve zatürreye bağlıdır. Beraberinde boğaz ağrısı, burunda akma, hapşırma gibi diğer enfeksiyon belirtileri de vardır.

Kemik ve kas ağrıları

Boyun ve sırt omurlarında kireçlenme veya fıtıklaşma sinir köklerine baskı yaparak boyu­na, omuza ve kola, göğse vuran ağrılara sebep olabilir. Bu du­rum özellikle sol tarafta olduğu zaman kalp ağrıları ile karışa­bilir. Bu ağrılar boyun ve kol hareketleriyle ayrıca ıkınma ve öksürükle artan ağrılardır.

Boyun fıtığı olan hastalarda boyun ağrısı olmaksızın sürekli göğüs ve sırt ağrısı olabilmekte ve bu hastalar tanı konulana kadar kroner anjiyografiye kadar gidebilmektedir. Soğuk algınlığına bağlı olarak göğüs ve sırtta kas ağrıları oluşabilir. Döküntü bir hastalık olan Zona da döküntüler başlamadan 1-2 hafta önce sırt ve göğüste yan­ma, kaşınma ve zonklama şek­linde şiddetli ağrı olabilir. Döküntülerin başlaması ile tanı konulur. Zona hastalığında döküntü geçse de ağrı aylarca sürebilir.

Mide hastalıkları

Yemek borusunun ülserlerinde, iltihaplarında göğüs ağrısı ola­bilir. Özellikle reflü hastalığı olanlarda karın ağrısı olmak­sızın nadiren sadece göğüste yanma şeklinde ağrı olabilir. Mide ülserinde ve gastritlerde göğüs ağrısı ile birlikte ekşime, yanma, şişlik, kabızlık ve gaz şikâyetleri mevcuttur.

Safra ke­sesi taşlarında ve iltihaplarında sağ omuza, sırta, bele ve göğse vuran ağrılar olabilir. Göğüs ağrısı genellikle sağ tarafta ol­mak üzere bazen sol göğüste de ağrı hissedilebilir. Sık karşılaşılan panik atak duru­munda da sıklıkla göğüs ağrısı vardır. Göğüs ağrısıyla birlikte hastada yoğun bir stres, nefes darlığı, çarpıntı, ellerde uyuşma söz konusudur.

 

 

Uzmanlar, göğüs ağrısı şikâyeti bulunanlara yönelik ilkyardım önlemlerini şöyle sıralıyor:

■ Hastanın yaşamsal bulguları kontrol edilir,

■  Hasta hemen dinlenmeye alınır, sakinleştirilir,

■ Yan oturur pozisyon verilir,

■ Kullandığı ilaçları varsa almasına yardım edilir,

■ Yardım istenerek sağlık kuruluşuna gitmesi sağlanır,

■ Yol boyunca yaşam bulguları izlenir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top