Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği

Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum sağlamak okula başlayan çocuklar için önemli bir adımdır. 0-6 yaş dönemi, çocuğun gelişiminin en hızlı ve en kritik yıllarını kapsamaktadır.

Zeka gelişiminin %60’ı 0-6 yaş arasında tamamlanırken, bizi biz yapan kişilik yapımızın da %80’i bu dönemde şekillenmektedir.

Anaokulu çocuğun yaşamındaki ilk gerçek sosyal deneyimdir. Anaokulu çocuğun merkez olduğu ve tüm ilginin üzerinde olduğu bir ortamdan uzaklaşıp ilgiyi, sevgiyi paylaştığı, bir düzen içinde grup halinde hareket ettiği, beklemeyi, sabretmeyi öğrendiği, ihtiyaçlarını kendisinin karşılayabilmesi için desteklendiği bir ortamdır.

 

 

Çocuk, bu dönemde anne-babadan ayrı kalmaya alışarak, farklı bir birey olduğunu algılar. Çocuk, aynı zamanda kendi başına kararlar alma ve aldığı kararların sorumluluklarına katlanmayı öğrenir. Çocuk yuvaya giderek öncelikle düzenli olmayı öğrenir; her gün aynı saatte kalkıp, aynı düzen içinde okuluna gitmektedir. Bu ev yaşamında da düzen sağlar.

Anaokuluna hazır olma yaşı her çocuk için aynı değildir. Genel olarak anaokuluna başlama yaşının 2-4 yaş arası olduğu kabul edilmektedir. Annenin çalışması nedeniyle daha önceden anneden ayrı kalmaya alışık olan, ihtiyaçlarını konuşarak veya başka biçimlerde ifade edebilen, basit komutları izleyebilen, yürüme ve koşma gibi becerileri gelişmiş olan çocuklar anaokuluna başlayabilirler.

Okula nasıl uyum sağlayacağını, orada neler ile karşılaşacağını ve ona nasıl davranılacağını bilmemek siz ebeveynleri haklı olarak düşündürmektedir. İyi bir okul öncesi kurum bu konuda hem sizi hem de çocuğunuzu rahatlatacak çözümler üretecektir ki bir süre sonra çocuğunuzun keyifle ve istekle okula gittiğini görmek mutlu son değil aslında yeni bir başlangıç olacaktır.

Bu yenidünya çocuğunuza paylaşma, yeni bilgiler öğrenme, beceriler kazanma, sosyalleşme ve arkadaşlık kurma gibi yeni pencereler açar. Özellikle aile bireyleri dışında yeni bir ortamda zaman geçiren çocukların beraberlerinde getirdikleri çeşitli becerileri ve özellikleri de bir anlamda test edilir.

Çoğu zaman dil ve konuşma problemleri anaokullarındaki eğitimciler tarafından fark edilir. Kimi zaman anneler bile çocuklarındaki dil ve konuşma becerileri ile ilgili gecikmeleri fark edemeyebilirler.

Bazen yakın çevrelerindeki bireyler önemsenecek bir durum olmadığı ve nasıl olsa konuşacağı hakkında yorumlar yaparak annelerin endişelerini giderebilirler. Oysa okul öncesi eğitimcileri objektif ve bilgili birer göz olarak problemi fark ederler.

Bu konuda eğitimcilerin çocuğun yaşıtları ile kıyaslama yaparak aradaki farkı gözlemleme olanağı sahibi olmaları önemli bir avantaj sağlar. Dil ve konuşma gecikmesi olduğu fark edilen çocuklarda ilk yapılması gereken bir dil ve konuşma terapisti ya da konuşma bozuklukları uzmanına başvurmaktır.

 

 

Değerlendirme yapılarak durumun problem olup olmadığının ortaya çıkarılması ve ailelere sorunun çözümü için önerilerde bulunulması büyük önem taşır. Çünkü beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönem ilk üç yaş dönemidir, ilk beş yaş ise gelişimin hızla devam ettiği bir dönem olması nedeni ile herhangi bir problemin erken dönemde tanılanması ve çözümü için büyük avantaj sağlar.

Dil ve konuşma problemi olan çocukların erken dönemde terapiye başlamalarının sonuca olan olumlu etkileri bilimsel araştırmalar ile de kanıtlanmaktadır.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top