Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Hasta Hakları

Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık hizmetlerinde uygulanmasıdır. Hasta haklarının geliştirilmesinin temel amacı, sağlık hizmetlerinden yararlanan kişilerin desteklenmesi, güçlendirilmesi ve böylelikle hizmet kalitesini artırarak sağlığın geliştirilmesidir.

Sağlığınızı korumak, sürdürmek, ya da yeniden kazanmak amacıyla başvurduğunuz kurumlardaki değişik uygulamalar, işlemler ve kavramlar ile gündelik hayatta sık oldukça sık karşılaşılmaktadır. İşte yaşanan bu sorunlar karşısında hastaların hakları nelerdir?

Hizmetten Yararlanma Hakkı

Hastaneye başvuran birey, fiziksel, düşünsel ve sosyal özellikleri ne olursa olsun var olan tanı, tedavi ve rehabilitasyon olanaklarından en üst düzeyde yararlanma hakkına sahiptir. Hasta, doktorunu veya sağlık kurumunu seçme, tedavisinin herhangi bir evresinde değiştirme hakkına sahiptir. Hasta tıbbi kayıtları hastanın arzusu doğrultusunda istenilen sağlık kurumuna iletir.

Hastane sağlık görevlileri, hastaya tıp uygulama kural ve ilkelerine aykırı ya da aldatıcı nitelikte tam ve tedavi uygulayamazlar.

 

 

Mahremiyet Hakkı

Hastalar, ziyaretçiler de dahil olmak üzere, hastane ile resmi bağlantısı olmayan ya da resmi bir bağlantısı olmakla birlikle tedavisi ile doğrudan ilgili olmayan kişiler İle konuşmayı ya da kişileri görmeyi reddetme hakkına sahiptir. Hastalar, hekimleri ile görüşme ve muayene edilme aşamalarında yeterli görsel ve işitsel gizlilik sağlayacak bir ortamda bulunmayı isteme hakkına sahiptir.

Hastalar, gerek duydukları takdirde kuruluşumuzca sağlanmakta olan güvenlik dışında ek koruma talebinde bulunmayı, bedelini ödemek koşulu ile isteme hakkına sahiptir. Hastaneye başvuran bireylerin hastaneye verdiği ve ayrıca tam ve tedavi aşamasında elde edilen tüm bilgiler, ölümden sonra da gizli kalacak şekilde korunur.

Bu bilgiler, hastanın ya da varislerinin açık izni ya da mahkeme kararı doğrultusunda ilgili mercilere verilebilir. Hastalar, tam ve tedavilerinin her aşamasında, kendilerine ait dosyalara bakma ve kopya alma hakkına sahiptir. Tıbbi gereklilik olmadığı ve hasta izin vermediği sürece, hangi gerekçeyle olursa olsun, kendisine dair özel ve aile yaşamına ilişkin bilgi edinilemez.

Bilgilendirme Hakkı

Hastaların ya da yasal varislerinin, tam ve tedavinin tüm süreçlerine ve hastalığın olası gidişatına İlişkin tam ve yeni bilgi alma, kendilerine ilişkin tıbbi dokümantasyona ulaşma hakkı vardır.

Resmi dili anlamayan bir hastanın hastalığı ile ilgili bilgiler, kendi talebi üzerine, temin edilebildiği taktirde çevirmen aracılığı ile verilir.

Hastadan Rıza Alınması

Hasta tıbbi ve yasal zorunluluklar dışında, hastalığı ile ilgili ciddi yan etki riski, nekahat ile ilgili problemler ve sonuçta elde edilecek basan şansı gibi konularda bilgilendirildikten sonra tedavisi ile ilgili olarak verilecek kararlara katılma hakkına sahiptir.

Hasta bu hakkı kullandığı taktirde yapılacak tedaviyi kabul etmiş sayılır. Hastanın yasal temsilcinin onayının gerekliği ve önerilen girişimin acil olduğu durumda, eğer temsilcinin onayı zamanında alınamıyorsa tıbbi girişim hekimin kararı ile yapılabilir.

Yasal temsilcinin onay vermeyi reddettiği durumda hekimin, hastanın yaşamını tehdit altında görmesi halinde karar mahkemeye ya da hakem heyeti benzeri mercie bırakılmalıdır. Hastanın klinik çalışma, deney ve araştırmalar katılımında gönüllülük esastır ve yazılı onayı şarttır.

Dini Hizmetlerden Faydalanma Hakkı

Bedeli ödendiği ve temin edilebildiği taktirde, agoni halinde hasta için, hastanın kanunen yetkili temsilcinin, hastanın dini ihtiyaçlarına göre telkin ve dua etmek üzere bir din adamı getirme hakkı vardır.

Planlanan Tedaviyi Reddetme Hakkı

Hastanın önerilen tedaviyi yazılı onay vererek reddetme hakkı vardır. Bu durumda hastane hasta ile ilişiğini keser. Daha önce tedaviyi reddetmiş bir hasta kurumumuza tekrar başvurursa, gerekli tıbbi bakım ve tedaviyi alma hakkı vardır.

 

 

Sağlık Kuruluşu Kural Ve Uygulamaları

Hasta, kendisine uygulanacak hastane kural ve uygulamaları hususum bilgi edinme hakkına sahiptir. Hasta, tıbbi kayıtlarında gerçeğe uymayan hastalık ve / veya tedavi işlemi ile ilgili kayıt tespit etmesi durumunda düzeltilmesini talep etme hakkına sahiptir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top