Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi

Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya başlanmasının doğru olup olmadığı konusunu gündeme getiriyor. Tek düşüncemiz çocuklarımız için daha iyi olanın hangisi olduğu.

Peki biz bu konuda ne bilmeli ve neler yapmalıyız?

Ülkemizde anaokulları müfredatı içinde ilkokula hazırlık çalışmaları bulunuyor, fakat bu çalışmalar bazı öğretmenlerce abartılmakta ve ilk okuma yazma döneminde çocuğun kazanması beklenen becerileri çocuğa erken vermeyi hedeflemektedir.

Bu noktada her çocuk ne yazık ki mutlu olamıyor. Bazı çocukların farklı sebeplerden (küçük kas becerisinin yeterince gelişmemiş olması gibi) yapamadıkları bu çalışmalar çocuğun kendini okula başlar başlamaz yetersiz hissetmesini sebep olabiliyor ki bu asla yetersizlik değil, tamamen yanlış zamanlama.

 

 

Okul algısının anaokulu ve ilkokul sıralarında oluşacağı düşünüldüğünde, mutsuz çocuk, okulu pek de eğlenceli göremiyor. Okulda öğrenmenin zevkine varmak yerine okulu birilerine yetişmek zorunda olduğu bir yer olarak düşünüyor.

Peki birinci sınıfta öğreneceklerini anaokulunda öğrenen öğrenci gelecek yıl ne yapacak? Gelecek yıl öğreneceklerini kendi kendine öğrenmesi engellenmeli mi?

Konuşabilecek bir çocuğa, senin iki ay sonra ilk kelimeni söylemen gerekiyor şimdi olmaz!, demekle kendi kendine okumayı öğrenen meraklı bir çocuğa, dur gelecek yıl okuyacaksın şimdi sadece boyama yap, demek neredeyse aynı şeyler.

Öyleyse ne yapmalıyız?

Bilinçsizce erken okumayı yazmayı öğretmek sadece çocuğa ve çevresine gerginlik verecektir. İyi bir anaokulu okula hazırlık için en Önemli adımdır. Yaptıklarını severek, heyecan ve mutlulukla yapıyor mu? Öğrenmekten zevk alıyor mu? Her gün yeni şeyler öğreniyor mu? gibi sorular sorarak doğru yerde olup olmadığınızı anlayabilirsiniz. Öğretmeniyle düzenli kuracağınız diyaloglar da sizi bu konuda bilgilendirecektir.

Anaokulunun kazandırması gereken diğer beceriler ise, okul kurallarını öğrenmek, yeni arkadaşlar edinmek, grup içinde nasıl hareket edeceğini bilmek, fiziksel ihtiyaçlarını bilmek ve uygun bir şekilde dile getirmek, duygusal olarak olgunlaşmak; duygularını doğru şekilde ifade edebilmek gibi sayabiliriz ve tabii ki bunları arttırabiliriz.

Okuma yazmaya geçebilecek çocukların fiziksel olarak büyük-küçük kas becerilerinin ve zeka düzeyinin yeterli seviyede olması gerekmektedir. Bunlara ek olarak nörolojik olarak sağlıklı ve yeterli olgunlukta bulunmalıdır.

Son dönemde okullarda Metropolitan Okul Olgunluğu testi yapılmakta ve çocuğun birinci sınıfta öğrenecekleri, okuma yazma gibi beceriler için yeterli olup olmadığı kında fikir sahibi olunabilme Bu test bir zeka testi değildir. Rehber öğretmenleri ücretsiz yapabilmektedir. İnternette de kon ilgili birçok açıklama bulabilirsiniz.

Çok ileride olduğu ya da henüz birinci sınıfa hazır olmadığı konuş da şüpheleriniz varsa bu testin yapmasını talep edebilirsiniz.

Her bireyin farklı olduğunu kabul ettiğimiz gibi, her çocuğun gelişiminin, özelliklerinin ve yeteneklerinin da farklı olduğunu kabul etmeliyiz.

 

 

Çocukların farklı gelişimlerini gözlemlemek, neye ihtiyacı olduğunu anlamak aile ve öğretmene düşüyor. Çocukların diğerlerinden çok başarılı ya da yetersiz hissetmemesi gibi duyguları kontrol etmek , önlemler almak da yine aileye ve öğretmene düşüyor.

Farklı seviyelerdeki çocuklarla yapılacak etkinliklerin dikkatle hazırlanması ve çocuğun severek öğrenmesinin desteklenmesi gerekmektedir. Farklı seviye gruplarının olduğu ortamlarda yapılabilecekler konusunda uzmanlardan yardım alınabilir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top