Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın

Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken dönemde beyinde hareketle ilgili merkezlerin bir ya da birkaçının hasar görmesi sonucu oluşan klinik durumdur. Bir başka deyişle, henüz olgunlaşmasını tamamlamamış fetüs ya da bebek beyninin anatomik yapısının çeşitli nedenlerle bozulması ya da hasara uğraması sonucu oluşan ilerleyici olmayan hareket ve duruş bozukluğudur.

Ülkemizde her 1000 çocuktan 5'inde beyin felcine rastlanmaktadır.

Beyin felci risk faktörleri nelerdir?

Genetik ya da genetik olmayan çeşitli nedenler beyinde kalıcı hasarlara yol açabilir. Beyin felçli çocukların çoğunda gebelik süresince beynin etkilenmesine yol açacak faktörler sorumludur. 18 yaşından küçük (ergen), ileri yaş ya da çoğul gebelikler, daha önce anomalili bebek öyküsü, ölü doğum ya da anne karnında ölen bebek öyküsü olan anneler, takipsiz gebeler, diyabet, hipertansiyon, ciddi kalp ya da akciğer hastalığı olan gebeler, plasentanın aşağı yerleşimi gibi sorunlar yaşayan gebeler riskli gebelikler grubuna girerler.

Gebelik boyunca fetüsün İyi beslenmesini, kesintisiz ve yeterli oksijen alabilmesini engelleyecek durumlar bebeğin beyin gelişimi için risk oluşturur. Akraba evlilikleri sonucu doğan bebeklerde beyin felci daha sık görülmektedir.

Sağlıklı ve sorunsuz gebeliğin yanı sıra doğumun bebeğin beyninde bir zedelenme olmayacak şekilde gerçekleşmesi de çok önemlidir. Doğumda oksijensiz kalma, doğum travması, erken doğum beyin felci için risk faktörleridir. Özellikle erken doğan ve düşük doğum kilolu bebeklerde zamanında ve normal kiloda doğan bebeklere göre beyin felci görülme riski daha fazladır.

Yenidoğan, süt çocukluğu ve erken çocukluk döneminde beyin kanaması, kan şekeri düşüklüğü, menenjit, sarılık gibi nedenler beyin felcine yol açabilir.

Spastisite beyin kabuğunda hareket emri veren hücrelerin veya bu hücrelerin uzantılarının hasar görmesi sonucu kaslar-da görülen sertlik ve direnç halidir. En sık görülen beyin felci tipi olsa da, her beyin felçli çocuk spastik değildir. Bazı çocuklarda denge ve koordinasyon bozukluğu (ataktık tip), istemsiz hareketler, hareket kontrol bozukluğu (diskinetik tip) klinik tabloyu oluşturur.

Beyin felçli çocuklarda hareket ve duruş bozukluğu dışında nörolojik sorunlar görülebilir mi?

Beyin felçli çocukların bazılarında sorun sadece hareket bozukluğudur; ancak bazılarında ise epilepsi ya da zihinsel gerilik görülebilir. Görme ve işitme bozuklukları da beyin felçli çocuklarda sık rastlanan sorunlar arasındadır. Beynin anatomik yapısının kalıcı bozukluğundan dolayı beynin normal işlev göremeyen alanlarının fonksiyonları bozuk olabilir.

Beyin felçli çocukların bazıları gelişimin temel basamakları; yani baş kontrolü, bağımsız oturma ve yürüme becerilerini kazanamamış olabilirler. Hareketsizliğin getirdiği tıbbi sorunlardan kabızlık, idrar yolu enfeksiyonları, zatürree yönünden bu çocuklar dikkatle İzlenmelidir. Ayrıca beynin yutma - çiğneme kaslarına emir vermesinde yetersizlik sonucu beslenme bozuklukları, yutma - çiğneme güçlüğü, gıdaların solunum yollarına kaçması da görülebilir.

Beyin felci önlenebilir bir hastalık mıdır?

Risk faktörlerini azaltabilirsek; yani bir bebeğin anne karnından İtibaren beyin gelişimine zarar verebilecek faktörleri en aza indirebilirsek beyin felcinin daha az görülmesini sağlayabiliriz.

Riskli gebelikleri ve anne karnındaki bebeği yakından izlemek, akraba evliliklerini azaltmak, 18 yaşından küçük kız çocuklarının gebe kalmaması için toplumsal farkındalık yaratmak, erken doğumları önlemek, doğumların en uygun koşullarda gerçekleşmesini sağlamak, doğumdan sonra bebeğin yoğun bakımda kalması gerekiyorsa en uygun tıbbi desteği ve tedaviyi verebilmek beyin felcinin görülme oranını azaltmak için önemli etkenlerdir.

Beyin felcinden ne zaman şüphelenilmeli dir?

Beyin felci tanısı nörolojik muayene bulgularına dayanarak konulur. Bir bebeğin yaşına göre gereken gelişmeyi göstermemesi, gevşek olması ya da kaslarda sertlik fark edilmesi, tiz sesle sürekli ağlaması, çevreyle sosyal ilişkisinin az olması, başka bir nedene bağlanamayan aşırı huzursuzluğu, vücudunun simetrik olmaması, ellerini ve kollarını eşit ve simetrik hareket ettirememesi beyin felcinin erken belirtileri olabilir.

Beyin felci tedavi edilebilir mi?

Beyin felci ve spastisite tedavisinde en önemli nokta, hareket bozukluğunu oluşturacak beyin hasarı ortaya çıktığında (yeni-doğan ve erken süt çocukluğu dönemi) ya da belirtileri fark edildiği anda tanı konması ile fizik tedavi ve rehabilitasyona başlanmasıdır. Riskli bebeklerde fizik tedavi ve rehabilitasyona kuvözde başlanmalıdır.

Düzenli ve uygun rehabilitasyon, spastik tip beyin felci görülen çocuklarda etkilenmiş uzuvlarını kullanma kapasitesini kısmen veya tam olarak sağlayabilir. Henüz olgunlaşmamış bebek beyninde merkezlere yeterli uyarı sağlamak da rehabilitasyon ile mümkündür. Rehabilitasyonda amaç sadece bir uzuv, bir bölge değil tüm vücudun hareket ve gelişimini elden geldiğince normale yaklaştırmaktır. Bunun için erken dönemde, doğru rehabilitasyon esastır.

Rehabilitasyon yapılmayan ya da geciktirilen çocuklarda kalıcı sertlikler, eklem ve omurga bozuklukları gelişebilir. Bazı çocuklarda rehabilitasyona iyi yanıt alınamayabilir. Gecikmiş olgularda ya da ağır vakalarda spastisiteyi çözmek zor olabilir. Bazı hastalarda botoks toksin uygulaması spastisiteyi geçici olarak çözebilir, ancak botoks uygulandıktan sonra yoğun fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulanması şarttır.

Spastisite tedavisinde cerrahi girişim 'seçilmiş hastalarda' uygulanabilir; rizotomı olarak bilinen omuriliğin arka köklerine uygulanan cerrahi müdahale seçilmiş hastalarda başarılı sonuçlar verebilir. Ayrıca, spastisite sonucu gelişmiş kontraktürler cerrahi yöntemle açılabilir, eklem bozuklukları giderilebilir.

Beyin felçli evladı olan bir aile yaşadığı çeşitli zorluklar sonucu hemen bir müdahale ile çocuğunun kalkıp normal yürümesini, bunun için mucizevî ameliyatlar yapılmasını sabırsızca isteyebilir. Ancak ameliyat zor karardır, gerek botoks uygulaması, gerekse geri dönüşü olmayan değişiklikler oluşturan cerrahi girişimler ancak Çocuk Nörolojisi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Çocuk Nöroşirurji, Ortopedi disiplinlerinin hastayı birlikte değerlendire-rek karar alması ile uygulanır.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top