Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Haberler - Yemek

Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile buluşturan Bursa Kebap Evi’nin; Türkiye’nin 37 ilinde eş zamanlı olarak düzenlediği hikaye yarışmasının kazanan isimleri belli oldu.

7-14 yaş arasında 2.000’e yakın çocuğun, mutluluk temalı hikayesiyle katıldığı yarışmada; “Mutluluk Engelleri Aşmaktır” hikayesiyle 12 yaşındaki görme engelli Sare Kantaş birinci, “Mutluluk Ailedir” hikayesiyle 13 yaşındaki Doğukan Efe Cengiz ikinci, Mutluluk “Hayatlarına Dokunabildiğin İnsanlara Bakmaktır” hikayesiyle 12 yaşındaki Emre Kavalcı üçüncü oldu. Çocukların büyük çoğunluğunun mutluluğu “aile” olarak tanımladığı hikaye yarışmasında teknolojik aletlerle mutlu olan çocuk çıkmadı, tablet ve telefonlar bu yarışta sınıfta kaldı.

Küçük misafirlerine daha iyi hizmet verebilmek, onların restoranlarda daha mutlu vakit geçirmesini sağlamak ve onları neyin mutlu ettiğini kendilerinden öğrenmek amacıyla Türkiye’nin 37 ilinde bulunan 96 restoranında eş zamanlı olarak hikaye yarışması düzenleyen Bursa Kebap Evi; 7 – 14 yaş arasındaki misafirlerinden kendilerine verilen amerikan servislerine “mutluluk” konulu hikayeler yazmasını istedi.

 

 

 

10 Ekim – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında düzenlenen yarışmaya Türkiye’nin her bölgesinden 2.000’e yakın çocuk katıldı ve her hikaye çocuk hikayeleri yazarı Aysel Korkut tarafından tek tek incelendi. Tüm hikayeleri özenle okuyan Aysel Korkut; “Türkiye’deki çocukların büyük çoğunluğu mutluluğu aile olarak tanımlıyor; sevgi, saygı, başarı, paylaşmak ve yardımlaşmak tanımları da bu sıralamayı takip ediyor.” ifadeleriyle yarışmanın sonuçlarını yorumladı.

Her 4 Çocuktan 1’i Mutluluğu “Aile” olarak Tanımladı

Yarışmaya katılan çocukların büyük çoğunluğunun mutluluğu “aile” olarak tanımladığı sonuçlarla ilgili Aysel Korkut; “4 çocuktan 1’i mutluluğu aile olarak tanımlıyor. Okuduğum aile temalı hikayeler yardım çığlığı gibiydi. Çocukların anne ve babalarına duyurmak istediği yardım çığlıkları! Bu sonuçlara dayanarak açık açık söylüyorum ki anne ve babalar çocuklarının sesini duymalı ve çocuklarıyla daha fazla zaman geçirmeli..” ifadeleriyle ebeveynleri çocukları için göreve çağırdı. Ayrıca Korkut; “Mutluluk her dilde aile, bu yarışmaya mülteci çocuklar da katıldı onların da mutluluk kaynağı aileleriydi. Ailelerine duydukları özlem ülkelerine olan özlemle birleşince barış temalı hikayeleri okumak biraz yorucu oldu. Çocuklar için barışı getirmeliyiz.” açıklamalarında bulundu.

Tablet ve Telefon Sınıfta Kaldı! Ebeveynler Yanılıyor Olabilir mi?

Türkiye’nin her bölgesinden 2.000’e yakın çocuğun kendi hikayesiyle dahil olduğu yarışmada aile, sevgi, saygı, başarı, arkadaşlık gibi mutluluk tanımları en çok rastlanılan olurken, şaşırtıcı bir şekilde teknolojik aletlerle ilgili bir hikayeye rastlanmadı. Dijitalleşmenin yoğun olarak yaşandığı ve çocuklarda bağımlılık yarattığı düşünülen teknolojik aletler ebeveynlerin düşündüğü gibi çocukları mutlu etmiyor. Çocuklar tabletle, telefonla vakit geçirmekten değil aileleriyle, arkadaşlarıyla vakit geçirmekten hoşlanıyor ve tarih olduğu düşünülen geleneksel oyunlarla eğlenmek istiyor.

Mutluluk konulu hikaye yarışmasına 7-9 yaş arası 524, 10-12 yaş arası 498, 13-14 yaş arası 609 çocuk katıldı; yarışmada en çok öne çıkan mutluluk tanımları; 309 çocuk ile “Bir Ailenin Olması”, 201 çocuk ile “Paylaşmak”, 185 çocuk ile “Yardımlaşmak”, 156 çocuk ile “Sevgi”, 124 çocuk ile “Sağlık” oldu.

 

 

 

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top