Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
diyet

Kışın yaklaşmaya başladığımız şu günlerde, kimimiz hedeflediğimiz sağlıklı beslenme alışkanlıklarına ve hedef kiloya ulaşmış, kimimiz halen çabalamakta, kimilerimiz ise büyük ihtimalle yapamayacağını düşünerek vazgeçmiştir.

Şu veya bu sebepten vazgeçen, motivasyonu kırılan ve başaramayacağını düşünüp eski yeme alışkanlıklarına dönmüş olan herkes için bu yazı hazırlanmıştır. Nasıl beslenmen gerekenden çok nasıl düşünmen gerektiğine dair bir yazıdır. Bir gerçek var ki diyet ve boğazından geçen lokmaların miktarında ve çeşidinde psikolojin de önemli rol oynamaktadır.

Açtığın her gazete, dergi, internet sayfası hatta ve hatta instagram hesaplarında nasıl sağlıklı beslenmen gerektiğiyle ilgili birçok yazı, öneri ve fikir mevcuttur. Bunlar defalarca yazıldı, yazılacak. O yüzden bu günlük bir değişiklik yapıp farklı bir açıdan bakmak istedik. Umarım yararlı olur.

 

 

 

Pazartesi Diyeti

En sık karşılaşılan davranışlardan biri, kişilerin 'Pazartesi diyete başlıyorum' psikolojisi içerisine girerek diyete başlamadan önceki 3-5 gün boyunca normalde yediklerinin dışına çıkarak daha yüksek kalori ve yağ içeriği olan yiyecekleri daha büyük porsiyonlarda tüketmeleri.

Uzun bir süre 'mahrum' kalınacağı psikolojisi normalde yediğinden daha fazla ve daha kalorili yiyecekler yemene sebep olurken, aynı zamanda diyetten önceki hafta kilo almana sebep olabilir. Diyetisyen eşliğinde yaptığın bilinçli bir diyetin ilk haftasında kilo vermemişsen, vücudun sen diyete girmeden önce yediğin o yarım çikolatalı pastayı, bir kutu dondurmayı ve o tavuk dolmayı yakmakla meşgul olduğu içindir!

saglikli yasam 3

Yapılacak en büyük hata moralini bozup, diyeti sonlandırıp 1-2 hafta boyunca eski beslenme alışkanlıklarına geri dönmektir. Neden mi? Bu 1-2 haftanın sonunda tekrar diyete girme kararı vererek, tekrar normalde yediğinden fazla yiyip, bir hafta diyet yapıp kilo vermediğini görünce "ben zaten veremiyorum" deyip ayni kısır döngüye tekrar girilmektedir. Bunun yerine diyet için Pazartesiyi beklememek gerekmektedir. Yarını da bekleme. Hemen şimdi başla! Kilo vermeyi o kadar çok istiyorsan neden erteleyesin ki?

Şok Diyetler

İnsanoğlu sabırsızdır. Ancak güzel olan hiçbir şeyin kolay elde edilmeyeceğini anlamak ve benimsemek zorundasınız. Çaba göstermeli, efor sarf etmeli ve sabırlı olmalısın. Haftada 5 kilo kaybı vaat eden bir diyet ne kadar sağlıklı ve kalıcı olabilir ki? Evet belki gerçekten bir haftanın sonunda 5 kilo (ki çok büyük bir kısmı vücuttaki su ve ödem kaybı olacaktır) verebilirsin. Peki ya sonra?

Bir hafta boyunca yaşadığın fiziksel ve psikolojik açlık sonrasında (ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak içi 1 haftalık süre yeterli olmadığından) her şey eski haline geri dönecek, ve sen verdiğin tüm kiloları (ve metabolizmanı yavaşlattığın için belki de daha fazlasını)geri alacaksınız.

 

 

 

O yüzden en iyisi şok diyetlerden uzak durulmasıdır. Gelin bir değişiklik yapalım. Diyetimizi değil kafa yapımızı değiştirelim. Gerisi zaten kendiliğinden gelecektir. Hepinize sağlıklı ve çok mutlu günler dilerim!

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top