Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Bilinen Popüler Diyetler

Çağın en büyük problemlerinden biri şişmanlık olunca popüler diyetlere de her zaman ve her yerde rastlamaya başladık. Herkesin elinde bir standart diyet! Uygulaması zor ve kişiye ise özel olmayan bu diyet programları ile amaca ulaşmak kolay gibi gözükse de kaybettiklerimiz kazandıklarımızdan fazla oluyor.

Çünkü standart diyetler size özel düzenlenmediği için ömürleri de çok kısa oluyor. Oysa kalıcı kilo vermenin ve elbette sağlıklı kilo vermenin sırrı, her zaman savunduğum gibi "sağlıklı-yeterli ve dengeli beslenmenin" bir yaşam tarzı haline getirilmesindedir. Moda diyetleri tanıyın fakat onlara aldanmayın, mutlaka bir diyetisyene danışın ve yardım alın...

Sonoma Diyeti

Akdeniz diyetine benzer yapıya sahiptir. Lezzetli ve besin değeri yüksek olan, badem biber, böğürtlenler, brokoli, üzüm, zeytinyağı, ıspanak, domates ve tam tahıl ürünlerinden zengin bir diyettir.

Diyetin ilk basamağı oldukça sıkı bir programdan oluşur. Süt ve meyvelerin miktarı sınırlandırılır. Diyetin ikinci kısmında kalori ve tüketilecek besin miktarı arttırılır. Üçüncü kısım ise koruma programıdır.

 

 

Cheater'in Diyeti

İlk hafta, 3 ana 2 ara şeklinde bir öğün düzeni gereklidir. Her öğünde tabağın yarısı sebze ve meyvelerden, çeyreği yağsız et ürünlerinden ve diğer çeyreği tam tahıl ürünlerinden oluşur. Dr. Rivas'a göre kilo vermenin devam etmesi için metabolizmanın kriz geçirmesini sağlamak gerekir.

Bu krizi yaratmak için Cheater diyetinde Cumartesi sabah 9'dan Pazar akşamı saat 9'a kadar kişi ne istiyorsa onu yer. Fakat bir süreliğine diyetin serbest olmasının metabolik hızı arttığına dair bilimsel bir veri yoktur.

Lezzet Noktası Diyeti

İlk basamakta iştahı azaltmaya çalışan bir diyettir. Lezzetli besinler ile beslenmeyi organize eder. Bir lezzet, gün boyunca defalarca tadıldığında beyindeki iştah merkezi daha çabuk doygunluk sinyali vermeye başlar. Böylece daha az kalori ile doygunluk sağlanabilir. Lezzet noktası diyetinde verilen yemek tarifleri ile lezzet tirbulansı yaratmadan beslenmek mümkün olabilir.

Düşük yağlı özellik gösteren bu diyet taze ürünlerden, meyve, sebze ve tam tahıl ürünlerinden zengindir.

Süpermarket Diyeti

Bu diyet 2 haftalık alışveriş listesi, yemek tarifleri ve atıştırmalık listesinden oluşur. Enerji içeceği ortalama olan besinler tercih edilir. Her besin grubundan besin bu diyette yer almaktadır.

Uzun Yaşam Diyeti

Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilmiş bir bilimsel araştırmanın sonuçlarına dayandırılarak hazırlanmıştır. Bu araştırma sonuçlarına göre düşük kalori alımı yaşlanma sürecini yavaşlatan tek yoldur. Bu diyette herhangi bir beslenme programı yoktur. Sadece genel beslenme önerilerine uyulması gerekir.

Günde 40-60 gram posa tüketimi, sağlıklı yağların tercih edilmesi, 7-9 porsiyon sebze ve meyvenin tüketilmesine dayanır. Boş kalorilerin sınırlandırılması ve sebze-meyveden zengin olması nedeni ile sağlıklı olarak nitelendirilebilir.

South Beach Diyeti

Üç bölümden oluşan bu diyetin ilk kısmında karbonhidrat ağırlıklı bir beslenme modeli benimsenir. Meyve, ekmek, pirinç, patates, makarnadan zengin bu modelde et, tavuk, balık, deniz ürünleri, yumurta ve yağlı tohumlar da yer alır. İlk iki hafta detoks zamanı olarak kabul edilir. İkinci kısımda sadece düşük glisemik indeksli besinler tercih edilmelidir. Son kısımda genel bir kısıtlama yoktur fakat porsiyon miktarına dikkat edilir.

Fransız Kadınları Diyeti

Beslenme uzmanı olmayan biri tarafından diyet tecrübelerinin anlatıldığı bir kitaptır. Sebze ve çorba ağırlıklı bir beslenme modeli öne sürülür. Ayrıca 40 yaşın üzerindeki kadınlara egzersiz tavsiyeleri bulunmaktadır. Diüretik içeceklerin kullanılabileceğini belirten kitabın bu önerisinin alt yapısında hiçbir bilimsel çalışma bulunmamaktadır.

 

 

Çiğ Diyeti

Besinler pişirildiğinde vitamin, besin öğesi kaybı olur ve besinin içerisinde yer alan enzimler etkisiz hale gelir. Tohum, meyve ve sebzelerin dalından koparıldığı gibi tüketilmesi bu diyetin temelidir. Etten yoksun bu diyet bazı besin yetersizliklerine neden olabilir.

Protein Diyetleri

Et ve yağın sınırsızca tüketilebildiği bu diyette karbonhidrat içeren besinlerin tüketimi yasaktır. Fakat karbonhidratlar vücudumuza enerji sağlamak için oldukça önemli kaynaklardır ve yetersiz alımları sağlığı son derece kötü etkiler. Ayrıca protein diyetleri, yüksek miktarda doymuş yağ ve kolesterol ve bu durumda kalp sağlığı açısından bir risktir.

Tek Besin Diyetleri

Bu diyetler sadece bir çeşit besin içerir ve gün boyunca aynı besin tüketilir. Sağlık açısından son derece sakıncalı olan bu diyetler düşük enerjilidir ve uzun süre uygulandığında besin yetersizliklerine neden olurlar.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top