Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Obezite

Obezite, vücutta sağlığı tehlikeye sokacak ölçüde fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık. Vücuttaki yağ oranının erkeklerde ortalama yüzde 25, kadınlarda da yüzde 35'den fazla olması, obezite, yani şişmanlık olarak tanımlanıyor.

Günümüzün en ciddi sağlık problemi olarak görülen obeziteye hangi faktörler yol açıyor?

Kalıtsal etkenler, gebelik, yaşlanma gibi fizyolojik nedenler, hormonal hastalıklar, yaşam ve beslenme tarzı ile psikolojik sebepler, obeziteye yol açan etkenleri oluşturuyor.

Obezite sorunu hangi yaşlarda ortaya çıkıyor?

Genellikle 30'lu yaşlarda başlayan obezite, 45-65 yaş arasında en ciddi boyutlara ulaşıyor. Üstelik hatalı beslenme alışkanlığı ve hareketsiz bir yaşantının benimsenmesi nedeniyle obeziteye artık gençlerde, hatta çocuklarda bile sıkça rastlanıyor.

Neler obeziteye yol açıyor?

 

Günümüzde obezitenin artmasının en önemli nedenleri, yaşam ve beslenme alışkanlıklarındaki değişikliklerdir. Özellikle bizim toplumumuzda da obezitenin artmasında "fast food" denilen yüksek kalorili hazır gıdalarla beslenme, en önemli etkenlerin başında geliyor. Çocukluk çağından itibaren televizyon seyredilmesi ve uzun süre bilgisayar başında oturulması nedeniyle fiziksel aktivitelerin önemli derecede kısıtlanması, obeziteyi artıran diğer önemli bir etkeni oluşturuyor. Fiziksel aktiviteye yönelik çocuk oyunlarının yerini, günümüzde bilgisayar oyunlarının alması, çocukların aktivitelerini de önemli derecede kısıtladı. Bunun sonucunda obezite çocuklarda da sıkça görülmeye başlandı.

Çocukluk çağında görülen obezitenin yetişkin obezitelerden daha tehlikeli olduğunu söyleyebilir miyiz?

Obezitenin çocukluk çağında başlaması ileride karşılaşılacak problemlerin daha çok görülmesine ve ölüm riskinin artmasına yol açıyor.

Obezite hangi hastalıklara neden oluyor ve hangi hastalıkları tetikliyor?

Obezite; diyabete, yüksek tansiyona, kalp damar hastalıklarına, çeşitli kanser türlerine, karaciğer ve safra yolları hastalıklarına, iskelet sistemi ve eklem problemlerine, felce (inme), uyku-apne sendromuna, depresyon ile diğer psikososyal problemlere ve cinsel sorunlara neden olabiliyor.

Kız çocuklarında ergenliğe erken ya da geç girilmesine, daha ileri dönemlerde adet düzensizliklerine, yol açabiliyor. Obez kadınlarda özellikle meme, yumurtalık ve rahim kanseri riski de artıyor. Hormonların salgılanması ve fonksiyonları da yine bu hastalıktan olumsuz etkileniyor.

Kişinin obez olup olmadığının saptanmasında hangi tanı yöntemleri kullanılıyor?

Obezite ölçümünde en sık olarak kullanılan yöntemler Vücut Kitle indeksi (VKİ), bel ve kalça çevresi ölçümü ile dirsek arkasında cilt kalınlığının ölçülmesidir. Obeziteyi belirlemede başvurulan en önemli formül ise Vücut Kitle indeksi'dir. VKİ, kilogram olarak ağırlığın, metre cinsinden boyun karesine bölünmesiyle elde ediliyor. Morbid obezite, vücut kütle indeksinin 40 kg/m2'den fazla olması durumudur. Bu değere göre: Vücut Kitle indeksi 18,5 kg/m2'nin altında olanlar zayıf; 25- 29,9 kg/m2 arasında olanlar fazla kilolu, 30 - 39,9 kg/m2 arasında olanlar obez, 40 kg/m2'nin üzerinde olanlar ise morbid, yani ileri derecede obez olarak kabul ediliyor.

Şişmanlık ömrü kısaltır mı? Bir diğer deyişle, zayıfların ömrünün şişmanlara göre daha uzun olduğunu söylemek mümkün mü?

Özellikle morbit obezite dediğimiz aşırı şişmanlık, oluşturduğu yandaş hastalıklar nedeniyle ölüm riskini önemli derecede artırıyor. Yapılan bir çalışmada; 23 - 34 yaş arasındaki morbit obez erkeklerde ölüm oranının normal popülasyona nazaran 12 kat daha fazla olduğu saptandı.

Obezite tedavisinde hangi yöntemler kullanılıyor?

Obezite tedavisinde diyet, egzersiz programları, davranış tedavisi (psikolojik tedavi), ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi yöntemlerine başvuruluyor.

Zayıflama ilaçları obezite sorununda etkili oluyor mu?

Diyet ve egzersiz ile kilo veremeyen obez hastalarda, eğer Vücut Kitli indeksi 30'un üzerindeyse, zayıflamaya yardımcı olarak ilaç tedavisi verilebilir. Ancak ilaç tedavisi mutlaka diyet ve egzersizle birlikte uygulanmalı. Çünkü sadece ilaçla zayıflamak mümkün değil. Üstelik ilaçlar bırakıldığı zaman kaybedilen kilolar hızla tekrar, üstelik fazlasıyla geri alınıyor. Ayrıca bu ilaçların uzun dönem kullanımında ciddi yan etkiler de oluşabiliyor.

Obezite cerrahisine ne zaman gerek duyuluyor?

Obeziteden ilaç tedavisi, diyet ve egzersiz programıyla kurtulmak mümkün olabiliyor. Ancak bu programın düzenli olarak yapılmaması ve farklı etkenler nedeniyle fazla kilolardan kurtulmakta güçlük yaşanabiliyor. işte bu durumda 'obezite cerrahisi' devreye giriyor. Ancak obezite cerrahisi her 'fazla kiloluyum' diyen kişilere uygulanmıyor. Obezite cerrahisinde 18-65 yaş arasında, Vücut Kitle indeksi (VKi) 40 kg/m2 nin üzerinde olanlar veya 35-40 kg/m2 arasında olup, buna hipertansiyon, diyabet, uyku apne sendromu ve artrit gibi hastalıkları eşlik edenler ile en az 1 yıl normal kilosuna kavuşmak için uzman denetiminde diyet ve egzersiz yaptığı halde bunu başaramayan kişiler aday olarak kabul ediliyor.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top