Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
sağlık - Uykusuzluk

Son yıllarda uyku bozukluklarının görülme oranı artmıştır. Bu durumun obezite de gözlenen artışla ilintili olduğu bilinmektedir. Uykusuzluk hastalığı olan kişilerin %70-90'ı kilolu veya obezdir.

Uykusuzluk problemi de obeziteye neden olur. Kronik uykusuzluk neticesinde etkilenen kortizol ve leptin hormonları kişinin kendini sürekli aç hissetmesine neden olur. Araştırmalar düzensiz uyuyanların düzenli uyuyanlara göre %65 daha fazla obezite riski taşıdığını gösterir.

Uzun süre yaşanan uykusuzluk sadece obeziteye yol açmaz. Kan şekeri ve insülin seviyelerini etkileyerek şeker hastalığına da neden olabilir. Yüksek tansiyon ve kalp krizi riskini de artırır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve enfeksiyonlara yakalanma riskinin artmasına yol açar.

 

 

 

Depresyona da yol açan uykusuzluk kişinin kendini gün içinde yorgun, agresif, gergin hissetmesine neden olarak yaşam kalitesini düşürür. Ortalama olarak yetişkinlerin günlük 7.5 saat uykuya ihtiyaçları vardır. Yeterli uyuyanların daha başarılı olduğu araştırmalarda gösterilmiştir. Bu kişilerde işe gelmeme ve kazalara daha az rastlanır.

Fiziksel ve ruhsal iyi hissetmenin temelinde dinlenme yatmaktadır. Günlük stresinizden kurtulmak için bu size daha çok yardımcı olacaktır.

Gelelim bu durumdan nasıl kurtulabiliriz kısmına. Öncelikle sağlıklı kiloya düşmek ilk yapılacak iş. Tabi bunu korumak da önemlidir. Düzenli, sağlıklı beslenme ve spor en geçerli yöntem.

Peki, neler yersem daha kaliteli bir uykum olur diye sorarsak cevabı; Uyarıcı etkisi olan kafeinli içeceklerin uyku zamanında 6-7 saat önce alınmasına özen gösterelim. Günün geç saatlerinde kafeinsiz içecekleri, meyve sularını ve suyu tercih edelim.

Aşırı şeker ve saf karbonhidratlar kan şekerinin ani yükselmesine ve düşüşüne yol açarak uykusuzluk yapabilmektedir. Bu nedenle akşamları tatlı isteğimizi meyveyle gidermek iyi bir çözümdür.

Proteinler sindirim sistemini uzun süre uyarıp geceleri bizi uyanık tutabilir. Geç saatlerde aşırı protein alımından kaçınmak gerekir.

Aşırı tuz kan basıncını artırıp dinlenmemiz için gerekli düşük kan basıncını önler.

Uyku için önemli bir aminoasit triptofandır. Seratonin ve melatonin üretimine yardımcıdır. Bu iki maddede dinlendirici etki gösterir. Peki, neler triptofan içerir diye bakarsak; hindi ve tavuk eti, süt ve ürünleri, deniz ürünleri, yumurta, mercimek, bezelye, soya fasulyesi, nohut, fındık.

Kalsiyum da sinir sistemini yatıştırmaya yar-dımcıdır(süt ve ürünleri, badem, somon, ıspanak, marul, kurutulmuş meyveler)

İlaçlar da kafein içerebilir.

Ağrı kesiciler, kilo verdiriciler, diüretikler ve soğuk algınlığı ilaçları kafein içerir hatta bazıları bir kupa kahveden bile daha fazla kafein içerebilir. Bunun için içerikleri çok iyi okunmalıdır, hekiminize veya eczaneye de danışabilirsiniz.

Çok ağır bir yemek sonrası hemen yatıyor-sanız, kendinizi çok rahatsız hissedebilirsiniz çünkü sindirim sisteminiz uykuda daha yavaşlayacaktır. Aynı durum bol baharatlı bir yemek sonrası da karşımıza çıkabilir. Yatmadan en az 4 saat önce ağır yemek yemeği sonlandırmalısınız.

Yemekten sonraki çay keyfi sevenler için çay yanına cips, bisküvi, kuruyemişler yerine 3-4 meyveli kepekli bisküvi.

Akşam spor yapanlar için spor sırasında 3-4 kuru meyve.

Spor sonrası yatmaya 2 saat kala küçük kâse yoğurt yanında 1/2 muz (muz uyku hormonunun salgılanmasını kolaylaştırdığı gibi kasları da gevşetir).

 

 

 

Pratik öneri;

Akşam yemekten sonra tatlı yerine meyve veya 1 fincan tarçın ilave edilmiş süt.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top