Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Yaz Aylarında Fiziksel Aktivite

Yaz mevsimi denilince ilk akla gelen deniz ve güneştir. Yazın yüzmek, güneşlenmek, yürüyüş yapmak birçok hastalıktan korunmanıza yardımcı olur. Ayrıca güzel havalarda dışarı çıkıp hava almak ve güneş ışığını hissetmek hem fiziksel hem de ruhsal olarak insanı rahatlatır.

Özellikle osteoporoz (kemik erimesi) hastaları için güneşli havalar hastalığın tedavisinde oldukça faydalıdır.

 

 

 

Kemik Erimesine Güneş Desteği

İnsan sağlığı için büyük yararı olan ve kemiklerin gelişmesi için gerekli olan D vitamini güneş ışınlarından alınır. D vitamini eksikliği osteoporoz (kemik erimesi) için önemli bir risk faktörüdür. Bu eksikliğe yol açan en önemli faktörler diyette yetersiz alınım ve güneş ışığından yetersiz yararlanma sonucu deride emilimin bozulmasıdır.

Yiyeceklerden kolaylıkla alamayacağınız D vitaminini güneşten elde etmek mümkündür. D vitamini sayesinde kemik gelişimi desteklenir. D vitamini ayrıca meme, yumurtalık, prostat, kolon kanserleri oluşumunda azalma sağlar. Hatta kireçlenme ve bazı nörolojik hastalıkların D vitamini takviyesi ile yavaşladığına dair bilgiler mevcuttur.

Güneş damarları genişletir ve ısı artışına neden olur. Terleme ile vücut toksinlerden arınır. Ama güneşin yararları kadar zararlarının da olduğu unutulmamalıdır. Saat 11.00 den önce ve 16.00 dan sonra yapılan maksimum yarım saat (30 dk.) yapılan güneş banyosu yeterlidir.

Kumsalda yürüyüş yapmak osteoporoza iyi geliyor

Kasları güçlendirmeye yönelik egzersizlerle osteoporoz önlenebilir hatta iyileşme sağlanabilir. Egzersizler ruhen iyi hissetme, dengenin artması, dolaşımın düzenlenmesi ve düşmenin azalması açısından da yararlıdır.

Kumsalda yürüyüş yapmak ve solunum egzersizleri yapmak çok yararlıdır. Hem ayak tabanı-bacak kaslarınız güçlenir hem de dolaşımınız hızlanır ve solunum kapasitesiniz artar.

yaz aylarihda aktivite 2

Yüzerek bel ve sırt ağrılarınızdan korunun

Denizde yüzmek de kas sistemimizi güçlendirerek, esneterek kemik ve kas hastalıklarına karşı olumlu etki yapar. Duruş bozukluklarında ve buna bağlı sırt ağrılarında, omurgayla (boyun-sırt-bel) ilgili fıtık, kireçlenme, skolyoz gibi durumlarda, bazı omuz diz problemlerinde yararlıdır. Ayrıca yüzmek, akciğer kapasitesini ve uyku kalitesini artırır. Ruhsal rahatlama sağlar. Deniz suyunda bulunan altın, iyot, kalsiyum, potasyum, nikel, sodyum gibi mineraller ciltteki sivilce ve yaraların iyileşmesine yardımcıdır.

Yaz ayları kilo vermek için iyi bir fırsat

Yaz aylarında kilo vermek daha kolaydır. Özellikle diz kireçlenmeleri ve eklem ağrılarından kurtulmak için kilo vermek çok önemlidir. Güneşli yaz günlerinde D vitamininin vücutta kalsiyum emilimiyle metabolizma hızını artırması, açık havada yürüme, egzersiz olanağının artması, kalorisi düşük yaz sebze ve meyvelerden faydalanılması, güneşin ruhsal anlamda pozitif etkisiyle motivasyonun artması ve denizde yüzebilme olanağı zayıflamak için yararlı etkilerdir.

 

 

 

Yaz meyvelerinin antioksidan etkisi sebzelerin yüksek posa içerikleriyle sindirim sistemini hızlandırmaktadır. Hem zayıflamak hem de sağlık yönünden olumlu etki yapar.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top