Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Kilo Almadan Ramazanı Geçirmek

Ramazan ayında, genelde 4-6 öğün olarak tavsiye ettiğimiz günlük beslenme 2 öğüne düşerken özellikle kırmızı et, ekmek, pilav, makarna, hamur işleri, tatlı ve börek tüketimi artar.

Buna karşılık meyve, sebze, süt grubu ve beyaz et tüketimi azalır. Oysaki oruç tuttuğunuz dönemde de günlük almanız gereken karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineral oranları hep aynı olmalıdır. Aksi takdirde, kan şekeri düzensizlikleri, tansiyonda ani iniş çıkışlar, konstipasyon (kabızlık),halsizlik, bulantı vb. birçok rahatsızlık ortaya çıkabilir.

İftar yemeklerinin en fakir besin öğesi kalsiyum ve B grubu vitaminlerdir. Sahur yemeği kişiyi gün boyu tutulan oruca hazırlayan bir öğündür. Sahura kalkılmadığı taktirde açlık süresi daha da uzadığı için gelişen hipogliseminin; yorgunluk, baş ağrısı, unutkanlık, mental durgunluk gibi belirtilere neden olduğu gözlenir.

 

 

Besin ve sıvı alımı akşam ve gece saatlerine denk geldiği için öğün sıklığı, gece uyku süresi, fiziksel aktivite düzeyi azalır. Plazma triptofan düzeyi karbonhidratlı yiyecek tüketiminden sonra artar. Triptofan seratoninin ön maddesidir ve seratonin pankreastan insülin salgılanmasını düzenler. Besinden yoksun kalındığında seratonin baskılanmasından dolayı insülin salgısı olmaz ve uyku azalır.

İftar yemeklerinin en fakir besin öğesi kalsiyum ve B grubu vitaminlerdir. Sahur yemeği kişiyi gün boyu tutulan oruca hazırlayan bir öğündür. Sahura kalkılmadığı taktirde açlık süresi daha da uzadığı için gelişen hipogliseminin; yorgunluk, baş ağrısı, unutkanlık, mental durgunluk gibi belirtilere neden olduğu gözlenir. Besin ve sıvı alımı akşam ve gece saatlerine denk geldiği için öğün sıklığı, gece uyku süresi, fiziksel aktivite düzeyi azalır. Plazma triptofan düzeyi karbonhidratlı yiyecek tüketiminden sonra artar.

Triptofan seratoninin ön maddesidir ve seratonin pankreastan insülin salgılanmasını düzenler. Besinden yoksun kalındığında seratonin baskılanmasından dolayı insülin salgısı olmaz ve uyku azalır.

Oruca su ve iftariyeliklerle (tercihen hurma) başladıktan sonra bir kâse çorba ve 1 dilim tam tahıllı ekmek tüketip en az 20 dk ara verilmeli; daha sonra hafif bir sebze yemeği, ızgara et, yoğurt ve salata ile devam edilip sahura kadar bol su içilmeli ve meyve yenmeli. Sahur öğününde reçel, bal, domates, peynir ve 2-3 dilim ekmek yemek iyi bir tercih olacaktır.

Kabızlık sıkıntısı çeken veya kilo vermek isteyenler sahur öğününde yulaf ezmesi, meyve ve düşük yağlı sütten oluşan bir menü de uygulayabilirler.

Oruç tutarken vücut uzun süre susuz kalacağı için, iftar ve sahur arasında bol su içmeye özen gösterilmeli. Su içmek bağırsak ve böbreklerin çalışmasını hızlandırır. Ancak yemek esnasında su içmek, sindirim sistemini bozabileceğinden hem yaratabileceği sıkıntıları engellemek hem aşırı besin tüketimini engellemek amacıyla su tüketimi yemek öncesinde tüketilmeli.

Yemeklerde hayvansal yağlardan, aşırı tuzdan, her türlü kızartmalardan kaçınmak gerekir. Sıvı yağlar özellikle tercih edilmelidir, et yemekleri yeniliyorsa mümkün olduğunca yağsız ve beyaz etler tercih edilmelidir. Tatlılarda ise; şerbetli ve hamur işi tatlılar yerine az şekerle yapılmış sütlaç, güllaç gibi tatlılar tüketilmelidir.

Sıcak havalarda yemekten 1-2 saat sonra dondurma iyi bir tercih olabilir. Ancak sütlü tatlıların tavsiye edilmesi kalorisiz diye düşünülmesini sağlar halbuki sütlü tatlılar da ciddi şeker içeriğine ve kaloriye sahiptir sadece şerbetli, hamurlu kızartma şeklinde hazırlanan tatlılara göre tercih edilir aksi takdirde kalorisiz ve sağlıklı gibi düşünüp her gün ya da aşırı miktarda tüketilmesi hem kilo alımını hem de sağlığı olumsuz yönde etkileyecektir.

Beslenmenin yanı sıra gün boyunca açlık ve susuzluk nedeniyle hareketin azalması metabolizmanın ve barsak hareketlerinin de yavaşlamasına neden olacağından iftardan sonra hareket ederek vücudu bu olumsuzluklara karşı korumak gereklidir, iftardan 1-1,5 saat sonra kısa süreli, tempolu yürüyüşler ideal olacaktır.

Ramazan ayında çoğumuzun yaptığı bir yanlışa değinmek istiyorum. Bu da iftar ve sahur yemeklerinden hemen sonra çay tüketimidir. Çaydaki tanenlerde demir emilimini olumsuz etkilemekte bu da demir eksikliğine bağlı anemiyi arttırmaktadır. Halbuki yemekten 1.5 saat sonra içilen çayın bu olumsuzluklarının çok düşük olduğu kanıtlanmıştır.

Ülkemizde yapılan çalışmalar bu ayda peptik ülser komplikasyonlarının arttığını göstermiştir. Ramazan ayı boyunca hasta-nelerin acil bölümlerine başvuran vakalara bakarsak bunların daha çok; diyabetle ilişkili hastalıklar, hipertansiyon, düzensiz kalp spazmı, myokart enfarktüsü, kronik obstrüktif akciğer hastalığı, astım, iskemik serebrovasküler hastalık, baş ağrıları, travmaya neden olmayan beyin kanamaları olduğunu görürüz.

Ramazan ayında tutulan orucun glisemik kontrolü zorlaştırması sebebiyle diyabetlilerin oruç tutup tutmamasına kişinin doktoruyla ayrıntılı bir görüşmeden sonra karar vermesi gerekmektedir.

Tatlı sevenler için birkaç öneri:

• Kompostolara ekstra şeker eklenmemeli veya ısıdan etkilenmeyen bitkisel tatlandı-rıcılar ile pişirilmeli.

• Elma, armut, şeftali vb. meyveleri 1-2 dk. ısıtıp üzerine 1-2 top sade dondurma ve tarçınla tüketilebilir.

• Sütlü tatlılar yapılırken light süt ve bitkisel toz tatlandırıcı kullanımı enerjinin %50 oranında azalmasını sağlar.

• Kuru ve taze meyvelerden hazırlanan meyve salataları, üzerlerine fındık, ceviz gibi besinlerin rendelenmesiyle hem besin değeri hem lezzet açısından daha keyifli olacaktır.

 

 

Sağlıklı oruç tutabilmek için öneriler;

• Asla kilo vermek için oruç tutulmamalıdır. Bu durum metabolizmanın bozulmasına ve kilo yerine sadece kas ve su kaybına neden olmaktadır.

• Oruç tutulacaksa kesinlikle sahura kalkılmadır.

• Sahurda hafif kahvaltılık besinler tercih edilmelidir.

• İftarda hızlı ve çok yemek yenilmemelidir.

• Oruç erken saatlerde açılıyorsa hafif yenilip sulu besinler tüketilmelidir.

• İftarda sebze ve meyve tüketmeye ağırlık verilmelidir.

• Yürüyüşle sindirim kolaylaştırılmalıdır

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top