Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."

Sağlıklı yaşam biçimi davranışla, sadece bir hastalık ya da rahatsızlığı önlemeye yönelik olmayıp, bireyin gene sağlık ve iyilik durumunu da iyileştirmeyi amaçlar. Günümüzde, birçok sağlık sorunu, sağlığa ilişkin tutum ve davranışların olmayışı ve hareketsiz yaşamdan kaynaklanmaktadır.

Devamını oku...

Ramazan ayının gelmesiyle alıştığımız yeme düzeninde değişiklikler olur. 0ç ana öğün ve ara öğünlerden oluşan beslenme düzenimizi iki veya tek öğüne indirir bu öğünlerde de çok çeşitli yiyecekleri fazla miktarda kısa süre içerisinde tüketiriz.

Devamını oku...

Günlük koşuşturmacalar, sınavlar, yetiştirmemiz gereken ödevler, projeler, ilişki problemlerimiz, hastalıklar, trafik, kalabalık... Kısacası hayatımızdaki birçok etken, ruh ve beden sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen, stres yaratan olaylar seklinde karşı miza çıkmaktadır.

Devamını oku...

Kış aylarında vücut ve metabolizma kendini koruma altına alır ve daha yavaş çalışmaya başlar. Soğuk havalara karşı bağışıklık sistemi, hastalıklara (grip, soğuk algınlığı, bronşit gibi) karşı kendini korumak için yağ yıkımını engeller. Bu durumda kış mevsimini sağlıklı geçirmek için bağışıklık sistemini biraz daha güçlendirmek gerekmektedir.

Güçlü bir savunma mekanizmasının temelinde ise yeterli ve dengeli beslenme yer almaktadır. Kış aylarında metabolizmanın yavaşlamasına ek olarak fiziksel aktivitenin azalması da kilo artışına neden olmaktadır.

Güne sıkı bir kahvaltı ile başlayalım

Metabolizmanızı iyi çalışır duruma getirmek için mutlaka güne kahvaltı yaparak başlamanız gerekmektedir. İyi bir kahvaltı ile güne başlamak sizin hem direncinizi koruyacak hem kilo kontrolünde size yardımcı olacak hem de metabolizma hızınızın yavaşlamasını engelleyecektir.

Susamasak bile su içelim

Yazın sıcaklar nedeniyle rahatlıkla içtiğimiz suyu kışın susamasak bile içelim. Su vücudumuzdaki bütün metabolik reaksiyonların temel direğidir. Kışın su kaybımız daha az olduğu için susama hissimiz azalır, ancak su ihtiyacımızı yine de karşılamamız gerekmektedir. Kışın metabolizmanızı çalıştırmak için susamasanız bile günde 2-2,5 ( 10-14 bardak) litre su içelim.

Siyah çay ve kahve yerine bitki çayları içinizi ısıtsın

Soğuk hava nedeniyle kışın favori içecekleri genellikle sıcak içeceklerdir. Sıcak içecek olarak kafein içeriği yüksek olan çay- kahve yerine bitki çaylarından kuşburnu çayı C vitamini içerdiği için, rezene çayı gaz sorunlarına iyi geldiği için, zencefil-limon öksürüğe iyi geldiği için daha çok tercih edilebilir.

Greyfurt, lahana ve maydanoz kış hastalıklarına düşman

Kış hastalıklarından korunmak, savunma mekanizmamızı güçlendirmek için A ve C vitamininden yeterli beslenmek gerekir. A ve C vitaminleri bağışıklık sistemimizi güçlendirerek hastalıklara karşı direnç kazandıran antioksidan vitaminlerdir... Kış sebzeleri ve meyveleri de bu konuda bize yeterli oranda A ve C vitamini sağlayacaktır. Bir tutam maydanoz günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar. Narenciye (portakal, mandalina, greyfurt), havuç, kivi, lahanagiller (karnabahar, lahana, brokoli, Brüksel lahanası), yeşil yapraklı sebzeler (maydanoz, tere, ıspanak) A ve C vitamininden zengin besinlerdir.

Gerek günlerin kısalması gerekse havaların soğuması ile birlikte fiziksel aktiviteler azalmaktadır. Lifli besinlerin tüketiminin de azalması sonucu kabızlık sorunu kendini göstermektedir. Bu nedenle kış mevsiminin vazgeçilmez yiyeceklerinden kuru baklagillerin, kepekli tahılların (esmer ekmek, bulgur, kepekli makarna / pirinç / erişte / un) ve özellikle C vitamininden zengin sebze ve meyvelerin tüketimine ağırlık verilmelidir.

Bağışıklık sistemine destek omega-3,omega-6 veomega-9 üçlüsü

Bitkisel sıvı yağlar (ayçiçeği, mısırözü) Omega-6 yağ asitleri, deniz ürünleri Omega-3 yağ asitleri, zeytin ve fındık ise Omega-9 yağ asitleri açısından zengin besinlerdir. Bu yağ asitlerinin bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Sağlıklı bağışıklık sistemine olan ihtiyacımız kış aylarında diğer aylara oranla çok daha fazladır.

Omega-3 yağ asidinden zengin olan balığı haftada en az 2 kez tüketerek aynı zamanda kalp sağlığımızı korur ve kemiklerimizin de güneşin eksikliğini (D vitamini yetersizliği) daha az hissetmesini sağlayabiliriz.

Soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi; boza ve sahlep

Soğuk kış günlerindeki favori içeceğimiz sahlebin; barsak çalıştırmada, öksürük ve bronşitte, bağışıklık sistemini güçlendirmede faydası vardır. Ancak içerdiği karbonhidrat ve şeker nedeniyla ölçülü tüketilmesi gerekir. 100 ml salep (1 çay bardağı) ortalama 80-90 kaloridir. Kışın önemli içeceklerinden biri olan boza; darı, su, ve şekerden oluşur. 100 ml'si 240 kalori, 57.5 gr karbonhidrat, 3.5 gr protein ve 0.5 gr yağ içerir.

B vitaminleri, kalsiyum fosfor ve çinko içerir. Ortalama 1 bardak boza, 1-2 kase sütlü tatlıya eşdeğer kalori almamızı sağlar. O yüzden tüketim sıklığı ve miktarına dikkat edilmelidir. Haftada 2 gün, 1 su bardağını geçmeden tüketebilir ve tatlı tüketme isteğimizi karşılayabiliriz.

Ramazan ayında, genelde 4-6 öğün olarak tavsiye ettiğimiz günlük beslenme 2 öğüne düşerken özellikle kırmızı et, ekmek, pilav, makarna, hamur işleri, tatlı ve börek tüketimi artar.

Devamını oku...

Son yıllarda uyku bozukluklarının görülme oranı artmıştır. Bu durumun obezite de gözlenen artışla ilintili olduğu bilinmektedir. Uykusuzluk hastalığı olan kişilerin %70-90'ı kilolu veya obezdir.

Uykusuzluk problemi de obeziteye neden olur. Kronik uykusuzluk neticesinde etkilenen kortizol ve leptin hormonları kişinin kendini sürekli aç hissetmesine neden olur. Araştırmalar düzensiz uyuyanların düzenli uyuyanlara göre %65 daha fazla obezite riski taşıdığını gösterir.

Uzun süre yaşanan uykusuzluk sadece obeziteye yol açmaz. Kan şekeri ve insülin seviyelerini etkileyerek şeker hastalığına da neden olabilir. Yüksek tansiyon ve kalp krizi riskini de artırır. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına ve enfeksiyonlara yakalanma riskinin artmasına yol açar.

Depresyona da yol açan uykusuzluk kişinin kendini gün içinde yorgun, agresif, gergin hissetmesine neden olarak yaşam kalitesini düşürür. Ortalama olarak yetişkinlerin günlük 7.5 saat uykuya ihtiyaçları vardır. Yeterli uyuyanların daha başarılı olduğu araştırmalarda gösterilmiştir. Bu kişilerde işe gelmeme ve kazalara daha az rastlanır.

Fiziksel ve ruhsal iyi hissetmenin temelinde dinlenme yatmaktadır. Günlük stresinizden kurtulmak için bu size daha çok yardımcı olacaktır.

Gelelim bu durumdan nasıl kurtulabiliriz kısmına. Öncelikle sağlıklı kiloya düşmek ilk yapılacak iş. Tabi bunu korumak da önemlidir. Düzenli, sağlıklı beslenme ve spor en geçerli yöntem.

Peki, neler yersem daha kaliteli bir uykum olur diye sorarsak cevabı; Uyarıcı etkisi olan kafeinli içeceklerin uyku zamanında 6-7 saat önce alınmasına özen gösterelim. Günün geç saatlerinde kafeinsiz içecekleri, meyve sularını ve suyu tercih edelim.

Aşırı şeker ve saf karbonhidratlar kan şekerinin ani yükselmesine ve düşüşüne yol açarak uykusuzluk yapabilmektedir. Bu nedenle akşamları tatlı isteğimizi meyveyle gidermek iyi bir çözümdür.

Proteinler sindirim sistemini uzun süre uyarıp geceleri bizi uyanık tutabilir. Geç saatlerde aşırı protein alımından kaçınmak gerekir.

Aşırı tuz kan basıncını artırıp dinlenmemiz için gerekli düşük kan basıncını önler.

Uyku için önemli bir aminoasit triptofandır. Seratonin ve melatonin üretimine yardımcıdır. Bu iki maddede dinlendirici etki gösterir. Peki, neler triptofan içerir diye bakarsak; hindi ve tavuk eti, süt ve ürünleri, deniz ürünleri, yumurta, mercimek, bezelye, soya fasulyesi, nohut, fındık.

Kalsiyum da sinir sistemini yatıştırmaya yar-dımcıdır(süt ve ürünleri, badem, somon, ıspanak, marul, kurutulmuş meyveler)

İlaçlar da kafein içerebilir.

Ağrı kesiciler, kilo verdiriciler, diüretikler ve soğuk algınlığı ilaçları kafein içerir hatta bazıları bir kupa kahveden bile daha fazla kafein içerebilir. Bunun için içerikleri çok iyi okunmalıdır, hekiminize veya eczaneye de danışabilirsiniz.

Çok ağır bir yemek sonrası hemen yatıyor-sanız, kendinizi çok rahatsız hissedebilirsiniz çünkü sindirim sisteminiz uykuda daha yavaşlayacaktır. Aynı durum bol baharatlı bir yemek sonrası da karşımıza çıkabilir. Yatmadan en az 4 saat önce ağır yemek yemeği sonlandırmalısınız.

Yemekten sonraki çay keyfi sevenler için çay yanına cips, bisküvi, kuruyemişler yerine 3-4 meyveli kepekli bisküvi.

Akşam spor yapanlar için spor sırasında 3-4 kuru meyve.

Spor sonrası yatmaya 2 saat kala küçük kâse yoğurt yanında 1/2 muz (muz uyku hormonunun salgılanmasını kolaylaştırdığı gibi kasları da gevşetir).

Pratik öneri;

Akşam yemekten sonra tatlı yerine meyve veya 1 fincan tarçın ilave edilmiş süt.

Ramazan ayının sıcak yaz günlerine denk gelmesi ile birlikte özenle hazırlanmış iftar ve sahur sofralarının cazibesine karşı koyamayıp tüm kış boyunca verdiğiniz kiloları almamak oldukça zordur. Sadece kilo kontrolü için değil bilinçsizce yapılan beslenme programları ile sağlık problemleri de ortaya çıkıyor.

Devamını oku...

İnsanoğlu son 100-150 yıl içerisinde, bilim, sanat ve teknoloji alanlarında inanılmaz bir gelişme gösterdi ve insanlık için imkânsız ve hayal denilebilecek gelişmelere imza atıldı.

Devamını oku...

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

ekrem culfa 2

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top