Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Pilonidal kelimesi Latince bir kelime olup, pilos ve nidus kelimelerinden oluşmuştur. Pilos kıl ve saç anlamına, nidus ise yuva anlamına gelmektedir. Pilonidal Sinüs hastalığı ilk ABD'de tanımlanmış bir hastalıktır.

Kuyruk sokumu (sakrokoksigeal) bölgesinde içerisinden kıl gelebilen kese şeklinde bir oluşumdur, makatın 4-5 cm üzerinde orta hatta bir veya birden fazla ağız ile kendini gösterir.

Hastalık nasıl oluşur?

Hastalığın oluşumu geçmişte doğuştan olarak kabul edilirdi fakat hastalığın günümüzde sonradan oluştuğu kabul edilmektedir. Sonradan oluşma durumuna göre, kuyruk sokumu bölgesindeki kıl köklerinde genişleme ve enfeksiyon oluşmakta, enfekte kıl köklerinin deri altı yağ dokusuna açılması ile kıl dönmesi hastalığı oluşmaktadır.

Kıllar bu boşluğa sonradan girmektedir. Hastaların yaklaşık %50 'sinde sinüs içerisinde kıl bulunmaz. Kıllar pilonidal sinüsün karakteristik özelliğini oluşturur. Kıl kökleri keratin denilen madde ile dolar ve enfekte olur, bunun sonucunda apse oluşur. Bu enfeksiyon cilt altı yağ dokusuna doğru yayılır.

Hastalık ne zaman başlar?

Hastalık ergenlik döneminde başlar, hastalığın bu dönemde görülmesinin sebebi; cinsiyet hormonlarının yağ bezleri üzerinde etki etmeye başlamasıyla ortaya çıkar.

Hastalık kimlerde sık görülür?

Hastalık en sık 20-25 yaş arası erkeklerde görülür, kadınlarda nadirdir. Erkek/kadın oranı 3/1'dir.Vücut yapısı genellikle koyu renkli, şişman, fazla kıllı kişilerde görülmektedir. Kadın hastalarda hastalık erkeklere oranla daha erken yaşta ortaya çıkmaktadır, bunun sebebi kız çocuklarının ergenliğe erken girmesi ve yağ bezleri üzerine cinsiyet hormonlarının etkisiyle oluşmaktadır.

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Hastaların önemli bir kısmında herhangi bir şikayet saptanmaz, ancak başka nedenlerle yapılan muayeneler sırasında sinüs ağızları görülerek tanı konur. Doktora başvuru nedeni kuyruk sokumu bölgesinde ağrı, çamaşırının kirlenmesi ve kuyruk sokumu bölgesinde rahatsızlık duygusu nedeniyle olur.

Akut enfeksiyon durumunda ağrı şiddetlidir. Fizik muayenede kuyruk sokumu bölgesinde orta çizgi üzerinde ya da bunun yanında kızarık ve ağrılı kitle saptanır. Tanısı genellikle kolaydır. Makatın 5-6 cm yukarısında orta hat üzerinde içerisinden kıl veya akıntı gelebilen sinüs ağızlarının görülmesi ile tanı konur.

Çevresi uyuşturularak apse boşaltılır. Apse boşluğu cerahat ve kıllardan ayıklandıktan sonra iyice temizlenir, hastaların bir kısmı bu işlemden sonra iyileşir ve yeni bir cerrahi girişime gerek kalmaz. Apse boşaltımından sonra ameliyat kararı vermek için en az 8-10 hafta beklemek gerekir.

Hastalığın cerrahi olarak tedavisinde:

• Kist boşluğu geniş bir şekilde çıkarılır ve yara yeri dikişlerle kapatılır.

• Yara yeri geniş olarak çıkarılır ve yara yeri açık bırakılır: Bu yöntemin avantajı hastalığın tekrar riski açısından düşük riske sahip olmasıdır, aynı zamanda bu yöntemin dezavantajı ise, hastalığın geç iyileşmesidir. (2-3 ay).

• Bir başka tedavi şekli olan doku kaydırma yöntemi de(flep çevirme)uygulanmaktadır.

• Kıl dönmesinin tedavisinde ameliyatsız yöntem olarak yara içerisine fenol enjeksiyonu ile hastalık %60-%80 oranında tedavi edilebilmektedir.

• Uzun süre tedavi edilmeyen kıl dönmesi hastalığında kanser riski nadiren de olsa vardır.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top