Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Miyop Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Gözlerimizin bir cismi net görebilmesi için cisimlerden gelen ışınların, saydam tabaka ve lens tarafından kırılarak sinir tabakası üzerine düşmesi gerekmektedir. Düşen bu görüntü, görme siniriyle beynimizin görme merkezine ulaşır.

Böylece çiçekleri, kuşları ve tüm doğayı görmüş oluruz. Eğer görüntü gözümüzün sinir tabakasına düşmezse bulanık görürüz. Bu bir "kırılma kusuru" dur. Miyopi, kırılma kusurlarından en sık görülenidir. Görüntü sinir tabakasının önünde oluşur. Uzak bulanık, yakın çok net görünür.

 

 

Neden oluşur?

Göz, normale göre daha uzundur. Veya az olarak saydam tabaka (kornea) ve lens görüntüyü daha güçlü odaklar. Bu durumda cisimlerin görüntüleri gözümüzün sinir tabakasındaki görme merkezinin önüne düşer.

Yaşla ilgisi var mı?

Genellikle 8-12 yaşlarda başlar. Büyüme çağı olan 10-18 yaşları arasında daha fazla artar. Başlangıçta 6 aylık, sonra yıllık doktor takipleri gerekir.

Kalıtımın rolü var mı?

Çoğu zaman aileden geçer. Çevre fak-törlerinin bu geçiş üzerine önemli etkileri olduğu tespit edilmiştir. Yine bazı ırklarda Japon, Çin, Koreliler ve Yahudilerde daha sık görülmektedir.

Önlenebilir mi?

Miyopi teorik olarak önlenemez. Özellikle yüksek numaralı dejeneratif miyopların birbirleriyle evlenmeleri çocuklarında aynı hastalığın görülme riskini daha çok artırmaktadır. Çok yaygın kanaatin aksine gözlük takmanın, gözlük numarasının büyük veya küçük olmasının miyobun ilerlemesine veya gerilemesine hiçbir katkısı yoktur.

Çünkü gözlük sadece göz kusuru nedeniyle görme merkezine düşmeyen görüntülerin, makula denen görme merkezinde toplanmasını sağlar. Kusuru tamamıyla tedavi etmediği gibi ilerlemesine de neden olmazlar. Diğer taraftan göz eksersizleri, vitamin veya ilaçların miyobu önlediği veya düzelttiği kanısı da doğru değildir.

Hangi aşamada hekime başvurulmalı?

"Tahtadaki yazıyı okuyamıyorum anne!" Bu çoğu zaman okul çağındaki çocuğun ilk şikâyetidir. TV'yi yakından izliyorsa veya gözlerini kısarak bakıyorsa yine miyoptan şüphelenmelidir. Çocuk herhangi bir cisimden uzaklaştıkça bulanık gördüğünü ifade eder. Miyop, hafif veya ileri olabilir.

Nasıl tedavi edilir?

Miyoplar ancak Lasık gibi metotlarla tümüyle tedavi olabilirler. Bunun dışındaki tedavilere tashih(düzeltme) demek daha doğrudur. Miyoplar gözlük veya kontakt lens gibi araçları kullandıklarında net görürler. Çıkarınca bulanık görürler.

Gözlük camları, miyobun en basit düzeltilme şeklidir. Bir konkav (ince kenarlı) camla görüntünün sinir tabakasına düşürülmesi sağlanır. Reçetede verilen gözlük numarası negatif (-) olarak belirtilir.

Kontakt lensler, gözümüzün önündeki kornea denilen saat camı gibi olan saydam yapının üzerine konarak göz kusurunu düzelten optik disklerdir. Gözlük kullanamayan veya kullanmak istemeyen miyoplar için yumuşak, renkli, sert veya yarı sert lensler mevcuttur.

18 yaşından sonra İlerlemesi duran hastalara lazer yapılarak gözlük ve lensten kurtulmak mümkündür. Bu metotlardan özellikle İLASİK, LASIK, LASEK ve PRK en sık yapılan işlemlerdir.

 

 

Erken teşhisin tedavi açısından önemi var mı?

Düzeltilmemiş miyoplarda görme bozukluğu ileridir. Kişinin TV seyretmek, araçların plakalarını, işaret levhalarını okumak gibi günlük işlevlerini etkiler. Basit “hafif” miyoplarda gözlükle mükemmel gir görme keskinliği elde edilir. Ancak gözlük kullananlardaki gözlüksüz görme, kullanmayanlara oranla daha düşüktür.

Bu nedenle hafif miyoplara ancak gerektiği anlarda gözlük kullanmaları, baş ağrısı yoksa yakın çalışmalarda kullanmamaları önerilir. Orta derecede miyoplarda gözlüğü kullanmak, özellikle gençlerin okul başarıları ve sosyal hayatlarının gelişmesi yönünden önemlidir. İleri miyoplarda sinir tabakasının yerinden ayrılma riski fazladır.

Bunlarda körlüğe varacak değişiklikler olabileceğinden ağır yük taşımamaları, yüksekten hoplamamaları ve gözlerini darbeden korumaları gereklidir.

Gözlük, lens veya ameliyat tercihi neye göre yapılmalı?

14 yaşlarına kadar gözlükle, 14-18 yaş arası gözlükle veya isterse kontakt lensle düzeltme en uygun olanıdır. 18 yaşından sonra son 1 yılda miyobunda herhangi bir ilerleme olmayan hastalara lazer yöntemleri uygulanabilir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top