Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
İlaçlar ve Toksinler Karaciğeri Nasıl Etkiliyor?

Karaciğer, 1,5-2 kiloya varan ağırlığı ile vücudumuzun en büyük organıdır. Kan kimyasının düzenlenmesi ve vücut beslenme dengesinin kurulmasında birincil role sahip olan karaciğer aynı zamanda vücudumuzun önemli bir temizleme ve boşaltım organı olarak görev yapmaktadır.

Bu nedenle de karaciğerin sağlığına çok dikkat etmek gerekmektedir. Karaciğere en çok hasar veren etkenlerin başında ise ilaçlar ve toksinler gelmesinde dolayı, ilaç ve toksinlerin oluşturduğu karaciğer toksitesi akut hepatitlerin de önde gelen nedenidir.

Toksin ve ilaçların oluşturduğu karaciğer hasarının sıklığı tam olarak bilinmemektedir. Yapılan araştırmalarda Avrupa'da 1 milyon kişide 22 olarak belirtilmektedir. Ancak gerçek olarak sayı bunun on katı da olabilir, zira rapor edilen vakalar sayısı muhtemel gerçek olayların % 10'unu geçmemektedir.

 

 

Temelde karaciğer yabancı maddelerin metabolize edildiği bir merkez oluşumundadır. Özellikle ilaç ve benzeri maddelerin çoğunun yağda eriyebilme özelliği olup bağırsak yüzeyine geçebilirler. Bu maddelerin idrar ve safra ile atılabilmesi için suda erir hale gelme işlemi karaciğerde yapılır.

İlaçların çoğunda karaciğer hasarı mekanizması tam bilinmemektedir. Tek bir ilaç birden fazla yoldan toksik etki gösterebilmektedir.

İlaçların karaciğer metabolizmasın etkileyen faktörler şöyle sıralanmaktadır  

1. Yaş: Yaşlılar gençlerden daha sık olarak etkilenmektedir.)        

2. Akut ve kronik alkol kullanımı,

3. Cinsiyet (Kadınlar erkeklerden daha fazla etkilenirler. Bunun nedeni bilinmemektedir.),

4. Önceden mevcut olan karaciğer hastalıkları,

5. Böbrek hastalıkları: Ana maddenin idrar yoluyla atılımının azalması ya da kanda birikmesi karaciğer toksitini arttırabilmektedir.

6. Belirli gıdalar: Örneğin greyfurt bazı ilaçların metabolizması ile etkileşen bilinmeyen bir mol içermektedir.

7. Birlikte kullanılan ilaçlar,

8. Genetik Faktörlerdir.

Ağrı kesicilerde sık bulun Asetominoten mantar zehirlenmelerinde toksik alınan mol ilacın "idiosenkronik" etki ile karaciğer hasarı yapabilmektedir. Burada alınan ilaç daha çok önemli değildir. Bu tür reaksiyonlarda ilacın dozu-alınma zamanı ve karaciğer hasarı arasındaki süre çok değişkendir.

Ağrı kesicilerin önemli bir kısmı, antibiyotiklerin çoğu ve epilepsi ilaçlarında bu tür etkileşim daha fazladır. Tanıda bulatı-halsizlik-sarılık gibi spesifik olmayan belirtiler ön plandadır. Kan testlerinde karaciğer enzim değerlerinde yükselme olabilir.

Yeni bir ilacın kullanımı sırasında olmayan bu belirtilerin ortaya çıkması halinde tanısal zaman alıcı testlerden önce kullanımı durdurulmalıdır. Bu sayede nadiren gerçekleşen ölümcül karaciğer hasarı önlenebilir. Sorumlu ilacın genellikle belirtiler 90 gün arasında değişen bir zaman başlanılmış olduğu gözlenmektedir. Karaciğer hasarın tanısında karaciğer bioprisinin değeri azdır. 2’inci aynı patolojik görünüme akut viral hepatitlerinde neden olabilmektedir. Bu nedenle ayırıcı tanıda,

 

 

1. Viral hepatitler

2. Safra taşı hastalığı,

3. Alkolik karaciğer hastalığı,

4. Gebelik,

5. Ağır kalp yetmezliği ayırt edilmelidir.

Tedavide esas olan şüpheli ilacın hemen kesilmesidir. Genel destekleyici tedaviye rağmen bazı durumlarda ağır karaciğer yetmezliğine kadar tablo ağırlanabilir. Nadiren de olsa karaciğer nakli gerektirebilecek tıbbi örnekler vardır.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top