Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Huzursuz Barsak Sendromu

İrritabl Barsak Sendromu (IBS), karın ağrısı, şişkinlik ve barsak alışkanlığında değişiklik ile seyreden, barsakların fonksiyonel bir hastalığıdır.

Fonksiyonel hastalıklar altında ülser, kanser, verem v.b organik hastalıklar bulundurmayan yani ilgili organın işlev (fonksiyon) bozukluğu ile seyreden hastalıklardır.

Belirlilerden karın ağrısı veya karında konforsuzluk ve şişkinlik tüm hastalarda görülürken, barsak alışkanlığında değişiklikler kimi hastada ishal, kiminde ise kabızlık egemen olarak görülebilir. Ayrıca her iki şikâyeti de zaman zaman yaşayan hastalar da mevcuttur.

Belirtileri:

Karın Ağrısı: Genellikle kramp veya spazm vasfında olup bazen kunt karekterde de olabilen karın ağrıları genellikle yemekten sonra artarken gaz çıkarmak ve tuvalet ihtiyacını gidermekle azalma gösterir.

 

 

Şişkinlik: Kimi hastada gaz miktarında artış vardır. Kimi hastada ise fazla olmasa da mevcut gaz beklenenden çok daha fazla hissedilir ve rahatsızlık yaratır.

Barsak Alışkanlığında Değişiklik: İBS hastalarında sık görülen belirtilerden olup. zaman zaman kabızlık zaman zaman ishal ataklarıyla kendini gösterebileceği gibi bazen bu bulgulardan biri daha egemen olabilir.

Dışkıda Şekil Değişikliği: Karın ağrısı ve barsak alışkanlığına değişiklik ataklarına genellikle dışkıda şekil değişikliği de eşlik eder. Dışkı bazen keçi pisliği gibi, bazen parça parça, bazen pelte gibi, bazen sosis şeklinde, bazen mukuslu (barsak mukozasından salgılanan sümüksü bir madde) olabilmektedir.

Beraberinde Görülebilecek Diğer Belirtiler:

* Dışkılama sonrasında ağrının azalması

* Dışkılama sayı ya da kıvamında değişiklik

* Sık dışkılama isteği veya tam boşalamama hissi süredir devam eden yakınmalardan ötürü, bunu bir yaşam biçimi olarak görenlerin sayısı oldukça fazladır.

İBS, okula sık ara verme, tatili yanda kesme, sık hekim başvurusu, sosyal yaşantılara ara verme ve işe gidememe gibi önemli iktisadi ve sosyal sonuçlan olan bir hastalıktır. En önemli işgücü kaybı nedenleri arasında kabul edilmektedir.

Bir araştırmada İBS hastalarının yaşam kalitelerindeki düşmenin, son dönem böbrek yetersizliği hastaları kadar bozulmuş olduğu tespit edilmiştir. Dolayısıyla bu rahatsızlıkları dile getirmek ve hekime başvurmak ehemmiyet arz etmektedir.

IBS tedavi edilebilir bir hastalık mıdır?

Elbette İBS tedavi edilebilir bir hastalıktır. Her ne kadar İBS'yi tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yok ise de tedavi belirlilerin şiddetini azaltmaya ve tekrarlamasını önlemeye yönelik olarak başarılı olmaktadır. Amaç hastaların günlük yaşamlarını sürdürmeleri ve yaşam kalitelerinin bozulmamasının sağlanmasıdır.

Bu nedenle yakınmaların olduğu dönemde hekim tarafından önerilen ilaçlar kullanılmalıdır. Olilonyum bromür içeren ilaçlar gibi spazm çözücüler, diare için barsak hızını yavaşlatan ilaçlar ve serotonin resöpterleri üzerinden etki eden barsak fonksiyonu düzenleyicisi ilaçlar gibi özgün tedavi yöntemleri ile en sık görülen semptomların kontrolü mümkün olmaktadır. İlaç tedavisinin yanında kişilerin aşağıdaki noktalara dikkat etmesi şikayetleri azaltıcı birer unsurdur.

* Bol su için.

* Düzenli yemek yiyin, ara öğünleri ihmal etmeyin.

* Gaz yapan yiyecekleri az tüketin.

* Daha çok egzersiz yapın.

* Stresten uzak durmaya çalışın.

* Sigarayı bırakmaya çalışın, alkol alımında limitleri aşmayın.

İBS hastalarının kişiden kişiye değişmekle beraber bazı yiyeceklere hassasiyet gösterdiği gözlenmiştir. Bu nedenle rahatsızlığınızı arttırdığını düşündüğünüz yiyecekleri belirleyerek bu yiyeceklerden uzak durmaya çalışmak yarar getirecektir.

Özellikle tercih edebileceğiniz yiyecekler:

* Meyve, sebzeler (narenciye hariç)

 

 

* Esmer pirinç, pirinç unu

* Tahıllar, bol su

* Bitkisel çaylar

* Tavuk, balık

* Patates, patates unu

* Doğal yoğurt

Dikkat etmeniz gerektiğinde uzak durmanız önerilen yiyecek ve içecekler:

* Peynir, süt, kırmızı et

* Çikolata, alkol

* Kafein içeren içecekler

* Suni tatlandırıcı

* Aşırı şekerli, çok yağlı, aşırı baharatlı ve mayalı yiyecekler

* Buğday ve elenmemiş buğday unundan yapılmış yiyecekler (beyaz ekmek beyaz makarna, bisküviler kurabiyeler, börekler).

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top