Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ya­sak­lan­ma­ya­ca­ğı bü­yük ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Tiroid Hastalıkları

Tiroid bezi boynun ön kısmında yer alan ve salgıladığı hormonlarla metabolizmayı düzenleyen endokrin bir organdır. Salgıladığı hormonlar T3 ve T4 olarak adlandırılır.

Ülkemizde oldukça sık görülen tiroid bezi hastalıkları, basit guatrdan tiroid kanserine kadar değişir.

En sık görülen tiroid bezi hastalıkları hormon üretimindeki düzensizliğe bağlı olarak gelişen hipotiroidi veya hipertiroididir.

 

 

Tiroid bezi yutkunmakla hareket eder. Normalde 16-25 ml hacminde olan bir organdır. Sağ lob, sol lob ve bunları birleştiren ince bir dokudan oluşur. Büyümediği takdirde gözle ve el muayenesi ile saptanamayan tiroid bezinin her türlü büyümesine guatr adı verilmektedir.

Tiroid bezi doğumdan itibaren çalışmaya başlar ve T3 ve T4 adlı hormonları salgılar. Bu hormonların yapımı için vücutta mutlaka yeteri miktarda iyot olmalıdır. Bu da ancak gıdalarla ve su ile vücuda girer. Günde yaklaşık olarak 100 - 150 mikrogram iyot alınmalıdır. 100 tnikrogramın altında iyot alındığında iyot eksikliğinden bahsetmek mümkündür. İyot eksikliğinde tiroid bezi hormonlarını yeteri kadar üretemez. Bu eksikliği kompanze etmek için tiroid bezi büyümeye başlar. İşte biz de buna genel anlamda guatr adı verilmektedir.

Tiroid bezinin salgıladığı T3 ve T4 hormonları vücudun her dokusunda etkisini gösterir. Bu hormonlar doğumdan itibaren vücudun özellikle de beyin, sinir sistemi ve diğer hayali organların normal gelişimi için mutlak gerekli hormonlardır.

Bu hormonların eksik yapılımı bazı hastalıkları oluşturduğu gibi fazla yapımında da hastalığa neden olurlar. Tiroid bezi hastalıklarından en sık gördüğümüz bezin fonksiyon olarak normal çalışan ve sadece büyüme ile karakterize olan basil guatrdır. %90-95 nedeni iyot eksikliğidir.

Bu büyüme düzenli ve tiroit bezinin tamamını ilgilendiriyorsa diffüz (yaygın) büyüme, asimetrik ve topak / topaklar şeklinde büyümüşse de nodüler guatrdan bahsedilir. Bu nodüller tek veya birden fazla olabilir. Bu tür guatrlar hastalara genelde çok yoğun şikâyet vermezler. Estetik açıdan sorun yaratmakla birlikte sıkıntı, tıkanıklık, sinirlilik gibi hafif şikâyetle birlikte, ileri derecede büyümeleri halinde etraf dokulara bası yaparak şikayet oluştururlar.

Tiroid bezinin ikinci sıklıkla görülen ve fonksiyon bozuklukları ile birlikle seyreden hastalıkları, hastalara oldukça yoğun şikâyet verir.

Bezin çok çalışması yani normalden fazla hormon yapması ile gelişen hipertiroidi (halkın deyimi ile zehirli guatr) hastalara oldukça yoğun şikâyet verir. Çarpıntı, zayıflama. terleme, sinirlilik, titreme, halsizlik, libido azalması, regl bozuklukları vs. gibi şikayetler verir.

Diğer bir fonksiyon bozukluğu hastalığı tiroid bezinin az çalışmasıdır.

Hipotiroidi (tembel guatr) kalp atımında yavaşlama (düşük nabız), kilo alma -şişmanlama - veya kilo verememe, çabuk üşüme, kuru ve pullanmaya eğilimli soğuk cilt, uykuya eğilim veya çok uyuma vs. gibi şikâyetler oluşturur.

Tiroid bezinin üçüncü sıklıkla gördüğümüz liroid bezinin eııfeklif (iltihabı) hastalıkları, tıbbi deyimle tiroiditlerdir. Boyunda ağrılı-ağrısız bazen şişlik geliştiren ve genelde hastaların çoğunun farkında olmadan geçirdiği bir hastalık grubudur. Pek çoğu tesadüfen fark edilirler. Bazen de boyun bölgesinde şiddetli ağrı, ateş, halsizlik gibi şikayetlerle doktora gelirler. Çoğunlukla boğaz ağrısı ve üst solunum yolu kabul edilerek gereksiz ve yanlış tedavi görürler.

Tiroid bezi tümörleri tiroid hastalıkları arasında en az sıklıkla görülen hastalık grubudur. Bunlar çoğunlukla (%95) iyi huylu (adenom) tümörlerdir. Çok azı (%5) kadarı kötü huylu (karsinom) durlar. Zamanında teşhis edildiğinde son derece yüz güldürücü neticeler alınır.

Tiroid hastalığı gelişme riski kimlerde vardır?

1. İyod eksikliği olan bölgede yaşayan veya yeterli iyod almayanlarda

2. Ailesinde tiroid hastalığı olanlarda

 

 

3. Şeker, romatizmal hastalık gibi diğer otoimmün hastalığı olanlarda

4. Gebe ve yeni doğum yapan bayanlarda

5. 40 yaşın üzerindeki bireylerde

6.Baş ve boyuna ışın tedavisi yapılanlarda

7. Lityum, amiadorone veya interterone gibi ilaçlan kullananlarda

Tiroid bezi hastalıklarında tanı yöntemleri nelerdir?

  • Tam kan sayımı
  • Tiroid bezi hormon ölçümleri ( T3 , T4 , TSH )
  • Tiroid bezi antikorları
  • Tümör markırları ( işaretleyiciler)
  • Direkt toraks grafisi
  • Tiroid ultrasonografisi
  • Tiroid sintigrafisi
  • Tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (TİİAB)
  • Tiroid MR. tomografi incelemeleridir.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top