Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Mantar Sıcak ve Nemli Havayı Sever

Mantar Sıcak ve Nemli Havayı Sever

Havaların ısınmasıyla birlikte terlemenin artışı, her kesimden insanın mantar hastalıklarına tutulma riskini artmaktadır.

Mantar hastalıkları el ve ayakta kasıntı, kızarıklık, sulanma, tırnaklarda sertleşme, kalınlaşma, vücutta ve saçlarda bazen kepeklenme şeklinde kendini gösterir ve hastalığın yerleştiği bölgeye uygun ilaçlar yeterli süre kullanıldığında mantarlar kolayca öldürülebilir.

Mantarlar; hayvanlardan, topraktan veya hasta insanlardan sıkı ve uzun süreli temasla bulaşabildiği gibi, ortak kullanılan giysiler, havlular, terlikler, çoraplar, ayakkabılar, hamam, banyo, plaj ve otel odaları da mantar bulaşmasında en çok görülen sebepler olarak sayılabilir.

Hayvanların derisinde mantarın tüy dökülmelerine neden olduğu ve bu hayvanlar tedavi edilmezlerse bunlardaki hastalığın insanlara bulaşabildiği binilmektedir. Saçlı derideki mantar hastalıklarının yalnız çocukluk yaşlarında görüldüğü çünkü ergenlikten sonra saçlı derideki yağ bezlerinin çalışmaya başlamasıyla birlikte yağ asitlerinin; mantarların saçlara ve saçlı deriye yerleşmesine engel olduğu bilinmektedir.

Ayaktaki mantarın zamanla tırnaklara bulaşmasının söz konusu olabildiği gibi tırnak bakımı için ortak kullanılan makas, törpü gibi malzemelerin de tırnak mantarının yayılmasına neden olabilir, Hasta tırnakların şekilleri ve renkleri bozularak mat kirli sarı bir renk almakta, kalınlıkları artmakta ve tırnak altındaki kalın kısım tebeşir tozu gibi dokununca ufalanarak dökülmektedir.

Eğer dikkatle tedavi edilmezse; deri bütünlüğünün bozulmasıyla vücudun açık kapısı haline gelen ayak mantarlarından giren ekstra mikroplar ayak, bacak, lenf damarlarında enfeksiyona neden otur, hasta bölgelerde kızarma, şişme, ağrı, ısı artışı olur. Hatta enfeksiyona sebep olan mikrop kana geçerek tüm vücudu etkileyebilir. Bu durumdaki hastalara kesin istirahat ve ciddi antibiyotik tedavisi uygulanması gerekmektedir

Uzun süreli ve bazen gereksiz antibiyotik tedavisi kullanan hastalarda mantarların ağız. boğaz, vajina ve bağırsak mukozalarında da hastalık yapabilir. Bunun sebebi ise mukozalardaki mantar - bakteri dengesinin fırsatçı mantarlar lehine bozulmasıdır.

mantar tedavisi

Ayak mantarı nasıl geçer, neler yapılmalıdır?

Bu sorunu yaşayanların çorap giymemeleri tavsiye edilebilir, ancak çorap giyilecekse naylon çoraplar yerine pamuklu çorapların tercih edilmesi gereklidir, ayağın terlememesi gerekmektedir.

Öncelikle mantar nemli bölgede daha fazla yayıldığı için ayaklarınızı çok sık yıkamamalısınız ve mümkünse kapalı ayakkabı değil de daha çok hava alabilen sandalet tarzı açık terlikleri kullanmalısınız. Ayak mantarı sorununda ayaklar fazlasıyla kaşınacaktır, mümkün olduğu kadar o bölgeye temas etmemelisiniz ve kesinlikle bir uzmana danışıp krem tedavisine başlamalısınız.

Gün içerisinde ayakkabı içerisinde ayakta terlemeler olur ve hava alamaz, böyle durumlarda mümkün olduğu kadar geceleri ayaklarınızı tuzlu suda dinlendirebilir ve mikropların ölmesini sağlayabilirsiniz. Gün içerisinde havasız ve nemli ayaklar terler ve ileride bu ayak mantarı olma olasılığını tetikler, bu durumda mutlaka her gün temiz çoraplar giyilmeli ve pamuklu çoraplar tercih edilmelidir.

Haftalık olarak ayak tırnak bakımları yapılmalı, tırnaklar kısaltılarak temizlenmelidir, bu işlemin düzenli olarak yapılması tavsiye edilir.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top