Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Kadınlarda Kabızlık, Belirtileri, Nedenleri

Kabızlık kısaca dışkılamadaki zorluk gibi anlaşılmakta ise de, genellikle kuru, sert, az miktarda ve seyrek aralıklarla dışkılama şeklinde tanımlamak daha doğru olacaktır. Böyle bir şikayetin değerlendirilmesinde de bazı faktörler göz önüne alınmaktadır.

Örneğin dışkılama sıklığı kişinin alışkanlıklarına, gıda çeşidine, kültür düzeyine, psikolojik özeliklerine göre farklılıklar göstermektedir. Bir günde 3 kez dışkılama ile 3 günde bir kez dışkılama olması normal yetişkinler için tabii kabul edilmektedir.

Kabızlık, rectum denilen son bağırsağının dolumunun ya da boşalmasının bozulduğu durumlarda görülür. Kabızlık nedenlerini de çok çeşitli başlıklar altında toplamak mümkündür. Örneğin fonksiyonel bağırsak hastalıklarında, sistemik hastalıklarda ilaçlara bağlı olarak son bağırsağın dolmasının gecikmesi ile kabızlık görüle-bilmektedir.

Normal insanlarda sol bağırsağın dolması ile uyanan dışkılama refleksi ise bazı durumlarda bozulur. Bu durumlar da; düzenli dışkılama alışkanlığı olmayanlarda, bazı nörolojik hastalıklarda, aşırı müshil ya da laksatif kullananlarda, son bağırsağın bazı hastalıklarında, fiziki aktivitesi az olanlar ve yaşlılarda olmak üzere sıralanabilirler.

Burada birçok nedenden dolayı görülebildiğini ifade ettiğimiz kabızlık problemi içinde toplumu en çok ilgilendiren "kronik kabızlık” başlıca, normal barsak fonksiyonlarının ve dışkılama refleksini bozan nedenler rol oynarlar. Bu nedenleri de; düzensiz yemek yeme alışkanlığını, posasız diyet, yetersiz sıvı alımı, düzenli sıvı alımının olmaması, fiziksel aktivite azlığı gibi sıralayabiliriz. Bu nedenlerin çoğunlukla birkaçı bir arada bulunabilmektedir. Bununla birlikte son bağırsak kısmı ve anüse ait bazı problemlerin bulunması da (hemoroid, basur, fissür çatlak) kabızlığın kronikleşmesine neden olur.

Kabızlık problemi olan bir hastada bütün amaç bu problemi sona erdirip hastanın rahatlamasını sağlamaktır. Bunun için eğer varsa organik neden ortadan kaldırılır. Tamamen kronik, fonksiyonel (itiyadi) kabızlıkta ise bazı tedbirlerin alınması ilaç tedavisinden daha önemli ve faydalı olur. Bunları da şöylece sıralamak mümkündür.

1. Bu hastalar genellikle tuvalet için yeterli zaman ayırmamaktadırlar. Böylece normalde olması gereken refleksler bas-kılanmış ve işe yaramaz hale gelmiştir. Hâlbuki her sabah kahvaltıdan sonra tuvalete gidip, yeterli miktar beklemek bu refleksin uyarılması açısından yararlı olacaktır.

2. Yurdumuzda yemek esnasında su içme alışkanlığı yok denecek kadar azdır. Halbuki sıvı alımı artışı dışkının yumuşaklığına katkıda bunacaktır.

3. Düzenli yemek yeme alışkanlığı ve posalı gıda alımı da önemli faktörlerdendir.

4. Mutlaka hareketsiz hayat tarzı terk edilerek yürüyüş egzersiz yapılmalıdır.

5. Müshil ve benzeri ilaçlar tercih edilmemelidir. Zira bunlar bağırsakların ahengini bozarak, kabızlığın yerleşmesine neden olurlar.

6. En önemli ayrıntı; uzun zamandır fonksiyonları bozuk bir bağırsağın hemen akşamdan sabaha düzelmesini beklemenin bir hayal olduğu unutulmamalı ve sabredilmelidir. Zira bu düzelmede zamana gerek vardır.

Bu bilgilerde sonra kronik (itiyadi) kabızlığı olan hastaların uygulayabilecekleri bir de diyet listesi eklemek isti-yorum. Ancak unutulmamalıdır ki bu liste sadece kronik (itiyadi) kabızlığı olanlar içindir. Hastalığın bu olduğu konusunda bir uzman hekimin tanı koyması daima şart kabul edilmelidir.

Kabızlıkta Diyet ve Tavsiyeler:

Her gün en az 1. 5 litre (7-8 su bardağı) sıvı alınız. Çok soğuk ve buzlu içecekler, alkollü içkiler, koyu çay kahve ve sigara içmeyiniz.

Fiziksel hareketlerinizi arttırınız. Orta derecede fizik egzersizler yapınız. (Yürüyüş, spor, karın adalelerini kuvvetlendirici masaj yapınız.)

Dışkılama alışkanlıklarınızı düzeltiniz, her gün belli bir saate muntazam olarak dışkılama için ihtiyaç duymasanız da tuvalete gitmeyi alışkanlık haline getiriniz.

Bol posalı diyet uygulayınız. Barsakların normal çalışması için sindirim artıkları ile yeteri kadar dolması lazımdır. Bu sebeple fazla posa bırakan yiyecekler yemek gerekir.

Posası en fazla olan yiyecekler sırasıyla kuru baklagiller (%4-5), tahıllar (%2-2, 5), taze sebzeler %1-2), meyveler (%0, 5-1) olarak sıralanabilir.

Kepekli ekmek, tahıllar, kurubaklagiller sık alınmalı: her gün en az dört kez sebze ve meyve tüketilmelidir. Sabahları aç karnına erik ve kaysıdan yapılmış marmelattan bir kaşık alınarak üzerine su içilmesi barsak hareketlerini artırır.

Örnek Diyet

Kalkınca: 1 kaşık mürdüm eriği veya kayısı marmelatı, 1 bardak su veya ıhlamur.

Kahvaltı öncesi: 15-30 dk. fiziksel hareket.

Sabah: kepekli ekmek 1-2 dilim yumurta 1 adet veya 30 gram peynir veya tahin pekmez veya çorba 5-6 adet zeytin. 1 tatlı kaşığı yağ.

Öğle: 1 porsiyon kurubaklagil yemeği 1 porsiyon bulgur pilavı, bol salata veya cacık, 1-2 dilim kepekli ekmek.

Aksam: Sebze çorbası bitkisel yağlı veya kıymalı sebze yemeği, yoğurt, meyve, 1-2 dilim kepekli ekmek.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top