Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Beyindeki Bir Atardamarın Balonlaşması

Anevrizma beyindeki bir atardamarın balonlaşması, anormal şekilde genişlemesi olarak tanımlanabilir. Halk arasında balonlaşma olarak tanımlanan hastalık belirtisi olan baş ağrısı, yorgunluk, stres ortaya çıktığında, hastalar tarafından belirtiler mevsim değişikliği ya da migrene bağlanır ve bir ağrı kesici ile geçirmeye çalışılır.

Baş ağrısı biraz önce bahsedilen nedenlerle olabileceği gibi beyindeki anevrizmanın yeni baloncuğun bir belirtisi olabilir. Özellikle ani başlayan kusmanın eşlik ettiği hafif bir baş ağrısından çok, şiddetli ve şuuru bulandıran baş ağrısına kadar çeşitli düzeylerde baş ağrısı anevrizmanın, yani beyindeki bir baloncuğun nedeni olabilir. Bazı hastalar, başımda bomba patladı şeklinde de tarif edebilirler.

Beyindeki anevrizmaların çok büyük bölümü torbacık şeklinde ve doğumsaldır. Anevrizmaların çapları 5-15 mm boyutlarındadır. 15 mm'den büyük dev anevrizmalar da olabilir. Doğuştan olmayan, sonradan oluşan anevrizmalar nadirdir.

Hastada ortaya çıkan saniyeler ve dakikalar içinde şiddetlenen ve hastanın akıbetini değiştiren baş ağrısı karakteristik nitelik taşır. Ayrıca bilinç değişikliği ensede ağrı ve kusma da eşlik edebilir.

Nasıl teşhis edilir?

Böyle bir durumda bilgisayarlı tomografi çekilir ve beynin subaraknoid adı verilen boşluklarında kan görülür. Eğer beyin omurilik sıvısı lomber ponksiyon olarak adlandırılan girişimle alınırsa bunun kanlı olduğu görülür. Subaraknoid kanamanın (SAK) en önemli nedeni anevrizma yırtılmasıdır.

Anevrizmalar bilgisayarlı beyin tomografisi veya beyin MR'da görüntülenebilir. Ancak kanamalı bir hastada bilgisayarlı tomografi, MR, MR anjio ve lomber ponksiyonlar her zaman kesin bilgi vermeyebilir.

Beyin damarlarının ilaçla doldurularak yapılan DSA (Digital Subtraksiyon Anjiografi) ile yeni anjiografik tarama ile anevrizmanın sayı ve şeklini görmek ve tedaviyi planlamak mümkündür.

Subaraknoid kanamalı (SAK) hastaların çoğu uyanık ve aktif halde iken ortaya çıkar. Hastalar ağır kaldırma, şiddetli öksürme, aksırma, cinsel aktivasyon veya defekasyon (büyük tuvaleti yapma) gibi kan basıncını ani olarak yükselten koşullardan söz ederler.

Başına bir şey vurulmuş gibi aniden ortaya çıkan ve enseye yayılan ağrı oluşur. Bu seviyeden komaya kadar çeşitli seviyelerde nörolojik bulgular oluşabilir. Baş ağrısı ile birlikte bulantı ve kusma mevcuttur. Epilepsi de görülebilir.

Beyin ile kemik arasında üç zar vardır. Beyin üstündeki zarla, ortadaki zar arasından damarlar geçer. Anevrizma da bu aralıktadır ve yırtılma sonucu en içteki Pramater dediğimiz zarla, Aracnoid zar dediğimiz orta zar arasına kan dolar. Bu boşluğa bir subaraknoid mesafe alan denir. Bu alanda beyin omurilik sıvısı (BOS) dolaştığından kan direkt olarak BOS içinde yayılır.

Subaraknoid kanama tıpta karşılaşılan en dramatik durumlardan biridir. Bu tür kanamalar tüm beyin damar hastalıklarının ortalama yüzde 5'ini oluşturur. Anevrizma yırtılmasından önce uyarıcı sızma olarak da adlandırılabilecek kanama öncesi saatlerde veya günlerde baş ağrısı, bulantı, kusma, huzursuzluk olur.

Bu durum küçük bir kanamanın işaretidir. Ancak çoğu zaman bunun üzerinde durulmaz ve hemen ardından ağır subaraknoid kanama gelişir. Ama uyarıcı sızma her vakada görülmeyebilir. Anevrizmada yırtılma sonucu kanama ani olarak da ortaya çıkabilir.

Subaraknoid kanama 20 yaşından önce nadirdir. 40-50 yaş arası sıklaşır. 50-60 yaş arası doruğa çıkar. Görülme sıklığı ortalama 10 bin kişide 1 kişi civarındadır. Hastalık cinsiyet farkı gözetmez. SAK ilkbahar ve sonbaharda daha sıktır. Anevrizma yırtıp malan sonucu kanama. SAK nedenlerinin yüzde 80’ini oluşturur.

Diğer nedenleri

SAK'ın diğer nedenleri arasında; atardamar, toplardamar yumakları gibi damarsal bozukluklar, hipertansiyon, beyindeki damarların sertleşme gibi bozukluklar, kan kanseri vascülit gibi sistemik hastalıklar, beyin tümörleri, menenjit gibi rahatsızlıklar yer alır. Ayrıca nedeni saptanamayan SAK da görülebilir.

Anevrizma yırtılması sonucu oluşan SAK ölüme kadar gidebilir. SAK'da ilk gün içinde ölüm oranı yüzde 20-25'e kadar ulaşmaktadır. Bir hafta sonunda işe 50’ye çıkar.

Tedavide cerrahi ve embalizasyon dediğimiz yöntemler kullanılır. Hastanın durumuna göre anevrizmanın cinsine, sayısına göre abken cerrahi geç cerrahi veya anevrizmanın endovasküler girişimlerle tedavisi yapılmaktadır. Ancak en ideali anevrizmanın kanama olmadan saptanması çok önemlidir.

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top