Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Mide Endoskopisi ve Kolonoskopi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Endoskopik muayenenin bilinirliği ülkemizde hem uzman gastroenterolog sayısının artması hem de halkımızın bilinçlenmesi neticesinde çok iyi seviyelere gelmiştir.

Mide ve bağırsak sistemine yönelik endoskopik muayeneler, bütün dünyada normal muayenenin bir parçası hâline gelmiş ve gastroenteroloji merkezlerinde endoskopik işlemler güvenilir bir şekilde uygulanmaktadır. Böylece kanser başta olmak üzere önemli mide ve bağırsak hastalıklarına daha erken tanı konmakta ve bunların tedavileri yapılmaktadır.

Endoskopi hakkında bilinmesi gereken ve pratik bilgiler şöyle özetlenebilir

1 - Yemek Borusu, Mide ve On İki Bağırsak Endoskopisi: En çok merak edilen konulardan biridir. Ucunda kamera bulunan fiber optik bir hortumla ağızdan girilerek ağız boşluğu, boğaz, yemek borusu, mide ve bağırsağın ilk bölümünün video ile incelenmesidir.

Bu işlem mümkünse gastroenteroji uzmanı tarafından yapılmalıdır. Çünkü uzman bir gastroenterolog, muayene sırasında gözle görülebilen bütün hastalıkları tanımlayabilir. Muayene sırasında mikrobik inceleme için parça alabilir ve tedavi gerektiren bir durum var ise tedavi planlayabilir.

5 ile 10 dakika arası sürer. Bazen ameliyat gerektiren durumlar endoskopi aracılığıyla kansız bir şekilde tedavi edilebilir. Mideden parça alındığında hasta herhangi bir ağrı hissetmez, bu durum teşhise yardımcıdır ve bunun hiçbir zararı yoktur, işlem süresi 5-10 dakika arasıdır ve bunun uyutularak yapılması önerilir. Uyutulmanın, hastaya hiç bir zararı yoktur. Hasta arzu ederse uyutulmadan da işlem mümkündür.

Kimlere Yapılmalıdır?

■ Yemek yerken boğaz ve yemek borusunda ağrı, takılma olanlara,

■ Uzun süren bulantı hissi, kusma, kilo kaybı olanlara,

■ Şişkinlik, hazımsızlık, yanma, erken doyma gibi ilaç tedavisi ile geçmeyen şikayeti olanlara,

■ Demir eksikliği anemisi olanlara,

■ Mide kanaması şüphesi olanlara

■ Kronik reflü hastalarına,

■ Emilim bozukluğuna sebep olan hastalık şüphesi olanlara,

■ Ultrason ve tomografi gibi tetkiklerde mide ve yemek borusunda bir hastalıktan şüphelenilmesi durumlarında,

■ Ailede erken yaşta mide kanseri öyküsü olanlara yapılmalıdır.

Genel olarak bakıldığında mide ağrısı, yanma, şişkinlik, erken doyma, ağza acı su gelme gibi yakınmaları olan hastaların öncelikle gastroenteroloji uzmanına muayene olmaları tavsiye edilir.

Buradaki tedavi süreci başarılı olmazsa hastaların endoskopi yaptırmaları gerekebilir. Endoskopiden kaçınmak, birçok önemli hastalığın erken safhada teşhis edilmesini geciktirerek hasta için olumsuz sonuçlar doğmasına sebep olabilir.

Endoskopi yaptırmak için belirli bir yaş yoktur. Erken yaşlarda da mide kanseri riski mevcuttur. Özellikle 45-50 yaşlarından sonra her yıl bir defaya mahsus mide ve bağırsakta kanser taramasıyla endoskopi yaptırılmalıdır.

2. Kolonoskopİ: Kolonoskopi de endoskopi gibi ucunda kamera bulunan fıberoptik bir hortumla makattan girilerek kalın bağırsağın tümü ve ince bağırsağın son parçasının (terminal ileum) video ile incelenmesi işlemidir. İşlem uyutularak yapılır.

Kolonoskopi; bağırsak hastalıklarının tanısında, tedavisinde ve takibinde altın standarttır. Japonya ve Amerika'da erken endoskopi ve kolonoskopi taramaları sonucunda mide ve bağırsak kanserlerine bağlı ölüm oranları ciddi oranda düşmüştür. Ülkemizde, Sağlık Bakanlığı 50 yaşına gelmiş herkesin şikâyet olmaksızın kanser taraması için kolonoskopi yaptırmasını tavsiye etmektedir.

Kolonoskopi ile bağırsak kanseri riski

Ailesinde kalın bağırsak kanseri olanların doktor tavsiyesine göre 5-10 yıl daha erken kolonoskopi yaptırmaları gerekir. Kolonoskopi ile erken evrede kanseri ve daha kanserleşmemiş fakat ileriki yıllarda kansere dönüşme potansiyeli taşıyan lezyonlan (polipler) saptamak ve tedavi etmek mümkündür. Bu şekilde doktor takibinde yapılan kontrollerle kalın bağırsak kanserine yakalanma riskini sıfırlamak mümkündür.

Kimlere yapılmalı?

1- Dışkıda gizli kan testi pozitifliği, kansızlık

2- Kronik ishal, kilo kaybı, kanlı dışkılama

3- Bağırsak (WC) alışkanlığında değişiklik, karın ağrısı

4- Ailede kolon kanseri olanlar

5- Ulseratif kolit ve Crohn gibi hastalıkların takibi

6- Bağırsakta polip saptanan hastaların takibinde

7- 50 yaş ve üzerindeki herkes

Erken teşhis için endoskopiden çekinmeyin!

Ülkemizde kalp ve damar hastalıklarının ardından kanser, ölüm sebepleri içinde ikinci sıradadır. Erkeklerde kalın bağırsak, mide, prostat; kadınlarda kalın bağırsak, mide, meme, rahim ağzı gibi kanserleri erken tarama ile önlemek mümkündür.

Dolayısıyla, uzman bir doktor kontrolünde, erken teşhis koyma imkânı olan mide ve bağırsak kanserinden korunmak için endoskopik işlemleri çekinmeden doğru zamanda yaptırmanın çok büyük faydaları vardır.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top