Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Boyun Düzleşmesi Nedir?

Masa başında ve bilgisayar karşısında uzun süre oturarak mı çalışıyorsunuz? Bir konuya veya ise uzun süre odaklandığınızda baş ağrısı mı oluyor? Uzun süren motivasyon eksikliğinden mi şikayetçisiniz? Ağrı ensenize, omuzlarınıza doğru yayılıyor mu? İçinizde bir isteksizlik mi var? Yatakta olsam, biri gelse de boynumu, omuzlarımı ovsa diye hayal mi ediyorsunuz? İşinize konsantrasyonunuz oldukça azalmış durumda mı?

Bu durum iki günden fazla sürüyor veya sık sık tekrarlanıyorsa, boynunuzda bir problem var, uzman bir doktora başvurmanız gerekiyor demektir. Boyun düzleşmesi (Boyun gerginliği) oluşmaması için bir takım önlemler alınabilir.

Boyunda Oluşan Problemler

Boyunda en sık rastlanılan problem o bölgedeki kasların aşırı gerilmesi ile oluşan aks düzleşmesidir. Normalde "C" harfi şeklinde olan boyun, düz bir çizgi şeklini alır.

boyun-duzlesmesi

Belirtileri

Boyun düzleştiğinde, beyne gelen dört damardan ikisi (vertebral arterler) gerilir ve yeterince kan gidemez, kişide baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, unutkanlık meydana gelir ve tedavi edilmezse daha ileri safhalarda dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecede alınganlık, isteksizlik oluşur.

Teşhisi

Boyun düzleşmesi teşhisi için uygulanacak en iyi yöntemler fiziksel muayene ve M R çekimidir. MR (Manyetik Rezonans) ile hastalığın ne derece ilerlediği de saptanır.

Tedavisi

Boyun düzleşmesi çok ilerlememiş, henüz başlangıç safhasında ise kas gevşetici ilaçlar, sıcak uygulama, gürültüsüz ve az ışıklı yerlerde istirahat ile önlenebilir. Fakat boyun düzleşmesi ilerlemiş, ağrılar kollara da yayılmışsa, fizik tedavisine de gerek duyulur. Eğer mevcut hastalığa eklenen ileri derecede bir boyun fıtığı da varsa, cerrahi müdahale gerekebilir.

Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Boyun düzleşmesi tedavi edilmezse baş ağrıları sıklaşır ve ağrı kesici ilaçlar fayda etmez hale gelir, kişide mutsuzluk hali depresyona dönüşür. Sürekli boyun düzleşmesi boyun fıtıklarına zemin sağlar, kollarda uyuşukluk, güçsüzlük oluşur. Dengesizlik ve yürüme güçlükleri, ince beceri gereken hareketlerin yapılamaması gibi sorunlar ortaya çıkar.

 

 

Oluşmaması İçin

Boyun düzleşmesi oluşmaması için, öncelikle stres ve üzüntülerden uzak durmalıyız. İşimizdeki, aile hayatımızdaki gerginlikler, ilk olarak boynumuza akseder. Mutsuz olduğumuz işlerden ayrılıp severek yapacaklarımızı seçmeli, mutsuz beraberliklerde ısrarcı olmamalıyız.

Tüm zamanımızı yoğun iş temposu içinde geçirmemeli, hobilerimize, zevkle yaptığımız faaliyetlere de zaman ayırmalıyız. Ayrıca ağır kaldırmak, tek kolla yük taşımak, yukarıya uzanmak, uzun süre hareketsiz kalmak, ıslak saçla dışarı çıkmak, vantilatör, klima önünde, hava cereyanı olan yerlerde kalmak da çok sakıncalıdır.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top