Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Kronik Hepatit Hastalıkları

Hepatit, karaciğer iltihabı olarak tanım­lanan bir hastalıktır. Çoğunlukla virüsler hepatite neden olurlar. En sık rastlanan hepatit virüsleri, Hepatit A, B, C, D ve E virüsleridir. Karaciğerdeki iltihabi olayın 6 aydan uzun sürmesine kronik hepatit denir. Hepatit virüsleri arasında, Hepatit B, C ve D virüsleri kronik he­patite yol açarlar. Hepatit D (Delta) virüsünün enfeksiyon yapabilmesi için Hepatit B virüsünün de vücuda alınmış olması gereklidir.

Yani, Hepatit B virüsü olmadan Hepatit D virüsü enfeksiyon yapamaz.

Bulaşma Yolları:

Hepatit virüsleri kan ve vücut sıvıları ile bulaşır. En sık rastlanan bulaşma yolları şunlardır: Kan nakli, iğne batması, damar yolundan uyuşturucu kullanımı, iyi steril edilmeyen malzemelerle yapılan diş tedavisi ve cerrahi işlemler, hemodiyaliz, cinsel temas, doğum sırasında anneden bebeğe bulaş, aile içi yakın temas, ortak eşya kullanımı (tırnak makası, traş bıçağı, diş fırçası vb), kulak deldirtme, akupunktur, dövme vb. Hepatit B, C ve D virüsleri el sıkışma, öpüşme, öksürme, hapşırma, yiyecek ve içeceklerle bulaşmaz.

Hepatit B ve C için risk grubunda olan kişilerin ELISA testi yaptırmaları öner­ilmektedir. Test yaptırması önerilenler şunlardır: Damar içi uyuşturucu kul­lananlar, sık kan nakli yaptıranlar, 1990 yılından önce kan nakli yapılmış olanlar (hepatit C için), hepatit geçiren kişilerin diğer aile üyeleri, hemodiyaliz hastaları, riskli teması olanlar, sağlık personeli, HIV pozitif hastalar.

Semptom ve Belirtileri: Kronik hepatitler genellikle belirtisizdir. Çoğu kez başka bir nedenle yapılan kan tetkikleri sırasında tespit edilmektedir. En sık görülen belirtisi yorgunluktur. Nadiren iştahsızlık ve karnın sağ üst tarafında ağrı şikayeti olabilir. Hastalığın akut alevlenmelerinde ve son dönemde siroz geliştiğinde sarılık, idrar renginde koyulaşma ve kaşıntı ortaya çıkabilir.

Tanı:

Kronik hepatitlerin tanısı kanda bakılan laboratuvar testleri ile konulur. Bu amaçla karaciğer enzim testleri, ELISA testi ve kandaki virüs miktarını be­lirleyen PCR testi yapılır. Bu tetkikler kronik hepatit ile uyumlu geldiğinde, şartlar uygunsa ve risk yoksa karaciğer­den parça alınabilir (karaciğer biyop­sisi). Karaciğerden alınan parçanın incelenmesi ile hastalığın karaciğerde yaptığı hasarın derecesi belirlenir ve kesin tanısı konur. Bu sonuç tedaviye başlama kararını da etkiler.

Hastalığın Seyri:

En önemli risk, hastalığın ilerleyerek siroz ve karaciğer kanseri gelişmesidir. Siroz gelişmesi için 20-30 yıl gibi uzun bir sürenin geçmesi gerekir. Tedavi ile bunun ortaya çıkmasının engellenmesi amaçlanır. Enfeksiyonu ileri yaşta alan­larda, şişmanlarda, karaciğer yağlan­ması olanlarda ve alkol tüketenlerde siroz riski yüksektir. Karaciğerdeki hasarın ileri düzeye ulaşması duru­munda karaciğer nakli gerekebilir.

Taşıyıcılık:

Taşıyıcılık hepatit B geçiren hastalarda görülür. Bu kişiler kanında Hepatit B virüsü taşıdıkları halde karaciğerde hastalık belirtisi yoktur, yani virüs uyku­dadır. Ancak ileride hastalık aktifleşebilir ya da tamamen iyileşebilir. Bu nedenle belli aralıklarla doktor kontrol­lerinin yapılması gerekir. Taşıyıcılar da hastalığı başkalarına bulaştırabilirler.

Gebelik ve Hepatit: Tüm gebe kadınlar hepatit B için ELISA testi yaptırmalıdır. Test sonucu pozitif çıkan gebeler bu konuda uzman bir dok­tora başvurmalıdır. Hepatit B virüsü taşıyan kişilerin bebeklerine doğumdan hemen sonra hepatit B aşısı ve hepatit B serumu yapılması gereklidir. Bu yapıl­maz ise enfeksiyon bebeğe bulaşabilir. Hepatit C için ise böyle bir aşı ya da serum yoktur. Zaten Hepatit C virüsünün anneden bebeğe geçişi nadirdir.

İdeal olarak gebe kalmadan önce hepatit testlerine bakılmalıdır. Hepatit etkeni saptanan kişiler gebeliğe karar verme­den önce uzman bir doktora başvur­malıdır. Hepatit B ve C anne sütü ile bulaşmadığından bebeğin emziril­mesinde sakınca yoktur.

Tedavi:

Kronik hepatitler tedavi edilebilir hastalıklardır. Ancak tedavi için bazı şartların sağlanması gerekir. Bu şartları sağlayan hastalara tedavi verilir. Tedavi için uygun olmayan hastalar ise belli ar­alarla takip edilir. Tedavinin amacı kan­dan virüsün temizlenmesini sağlamak ve karaciğer hasarını durdurmaktır. Te­davide ağızdan kullanılan ilaçlar veya deri altına yapılan iğneler (interferon) kullanılır. İlaç seçimine, hasta ve hastalığın durumuna göre doktor karar vermektedir. Bu ilaçların, özellikle in-terferonların, ciddi olabilecek yan etki­leri vardır. Bu nedenle tedavi alan hasta­ların sürekli doktor kontrolünde olması gereklidir.

Tedaviye cevap alınıp alınmadığına kan tetkikleri sonucu karar verilir. Tedavi alan tüm hastalarda cevap almak mümkün değildir. Tedavi ile hastaların sadece bir kısmında başarı sağlanırken bir kısmında tedaviye cevap alınama­makta ya da iyileştikten bir süre sonra hastalık tekrarlayabilmektedir. Tedavi başarısında, hepatit virüsünün tipi, kan­daki virüs miktarı, virüsün alındığı yaş, cinsiyet, hastalığın şiddeti ve derecesi, hastanın yaşı, başka hastalıklarının ol­ması, tedaviye uyum gibi faktörler rol oynamaktadır. İlaçların düzenli ve uygun dozda kullanılması tedavi başarısında çok önemlidir.

Kronik hepatiti olan hastaların özel bir diyet yapmasına gerek yoktur. Sadece, alkol kullanımından kaçınmaları gerekir. Kronik hepatit tedavisinde yararlı olduğu bilimsel olarak ispatlan­mış bir bitki ya da yiyecek bulunma­maktadır. Bu amaçla vitamin kullanılması da önerilmemektedir. Kro­nik hepatit nedeniyle günlük aktivitelerde kısıtlama yapmaya gerek yoktur. Bu kişiler normal günlük işlerine devam edebilirler.

Ağrı kesici, doğum kontrol hapı gibi bazı ilaçlar karaciğer için zararlı olabilir. Bu nedenle başka nedenlerle doktora başvurulduğunda hepatit taşıyıcısı veya hepatit hastası olduğu belirtilmelidir.

Korunma:

1.  Aşı en önemli korunma yollarından biridir. Kronik hepatit virüsleri arasında sadece Hepatit B virüsü için aşı mevcuttur. Risk grubunda olup Hepatit B'ye bağışık olmayanlar veya hepatit B hastalığı kendisine bulaşmamış olan kişiler Hepatit B aşısı ile aşılanmalıdır. Bu kişilere ve yenidoğanlara sağlık ocaklarında ücretsiz Hepatit B aşısı yapılmaktadır. Risk grupları şunlardır: Sağlık çalışanları, devamlı kan nakli yapılan kişiler, diyaliz hastaları, hepatit B taşıyıcısının yakın aile bireyleri, hepatit C infeksiyonu olanlar, yetiştirme yurdu ve hapishanede kalanlar, uyuşturucu kullananlar, genelev kadınları. Hepatit B hastalığı ya da taşıyıcılığı olan kişilerin aile üyeleri doktora başvurarak ELISA testi yaptırmayı ihmal etmeme­lidirler.

2. Hepatit hastasının enfekte kanı ile bu­laşma riski olduğundan traş bıçağı, tırnak makası, diş fırçası gibi kişisel araç ve gereçler ortak kullanılmamalıdır. Hepatit B cinsel yolla bulaştığından bağışıklığı olmayan kişiler için cinsel korunma (kondom vb.) gereklidir. Hepatit C ise cinsel yol ile çok nadir bu­laşır. Ancak birden çok cinsel eşi olan kişilerde bulaş riski artar. Tek eşlilerde cinsel korunma önerilmezken birden çok eşi olanlarda cinsel korunma (kondom vb.) önerilmektedir. Kronik hepatitler tabak, çatal, kaşık gibi eşyalarla bulaşmadığından bunların ayrılmasına gerek yoktur.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top