Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Burun Tıkanıklığı

Burun boşluğu ortada septum, yanlarda konka adı verilen etlerden oluşmaktadır. Burnun görevleri solunum, koku alma, havayı nemlendirme ve ısıtmadır. Burun tıkanıklığı burnun solunum görevini yerine getirememesi nedeniyle oluşan bir durumdur.

Burun tıkanıklığının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenlerin başlıcaları yapısal, enfeksiyon ve tümöral hadiseler olabilmektedir. Yapısal nedenlerden en önemlisi septum deviasyonu adı verdiğimiz burun ortasında kemik ve kıkırdaktan oluşan yapının eğriliğidir.

Septum deviasyonu çocukluk çağında veya daha ileri yaşta burna alınan darbe, doğum travması sonucu veya doğumsal olabilmektedir. Bu eğrilik septoplasti adı verdiğimiz bir operasyon ile düzeltilebilmektedir. Bu operasyon çocukluk çağında da yapılabilmektedir.

Burun tıkanıklığına sebep olan diğer yapısal nedenin konka hipertrofisidir. Konka hipertrofisine ise alerjik du­rumların, enfeksiyon ve sep­tum deviasyonuna bağlı olarak, burun etlerinin büyümesinin yol açtığı burun tıkanıkları oluşmaktadır.

Diğer bir burun tıkanıklığı nedeninin ise enfeksiyonlardır. Virüslerin neden olduğu soğuk algınlığı sonucunda, burun mukozasında şişliklerin meydana gelmekte ve bu şişliklerin hava geçişini önleyerek burun tıkanıklığına neden olmaktadır.

Ayrıca alerji de önemli bir burun tıkanıklığı sebepleri arasında yer almaktadır. Özellikle polen, hayvan tüyleri, ev tozu akarlarına karşı burunda reaksiyon oluşması ile burun mukozası ve burun etlerinde büyüme gelişir ve hastada burun tıkanıklığı oluşur. Alerji tedavisi ile hastanın şikâyetlerinde gerileme sağlamaktadır.

Diğer bir burun tıkanıklığı nedeni ise burunda tümördür. Özellikle tek taraflı kötü kokulu burun akıntısı, giderek artan burun tıkanıklığı, sık sık burun kanaması olan hastalarda tümöral hadiseler unutulmamalıdır. Yapılacak operasyon ile hastanın şikâyetlerinde azalma görülür.

Çocuklar da ise burun tıkanıklığına, en sık burun arka duvarında geniz eti adı verilen dokudaki büyümenin sebep olmaktadır. Bu geniz eti büyümesine bağlı olarak hastada geceleri ağzı açık uyuma ve horlama olabileceğini, geniz etinin normalden fazla büyümesinin yumuşak damağın ağızdan burun tabanına doğru çökmesine, damağın kubbeleşmesi ve burun boşluğunun daha da daralmasına neden olmaktadır.

Geniz eti büyümesi olan hastaların şikâyetleri yapılacak olan geniz eti ameliyatı ile düzelmektedir.

Sonuç olarak burun tıkanıklığı olan kişinin kulak burun boğaz hekimine başvurması gerekmekte ve ayrıntılı muayene sonucuna göre tedavi olmasının gerekmektedir.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top