Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Lenfoma

Lenfatik sistem enfeksiyonlar ve diğer hastalıklarla savaşan vücudun bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Lenfatik sistemde lenf sıvısı adı verilen berrak sıvı, lenf damarları aracılığıyla lenf bezesi adı verilen küçük, yuvarlak organlara taşınır. Lenf bezleri beyaz kan hücrelerinin bir tipi olan lenfositlerle doludur. Lenf bezleri lenf sıvısındaki bakterileri veya diğer zararlı maddeleri yakalayıp alırlar.

Lenfoma nedir?

Lenfoma daha çok lenfatik sistemde köklenen bir kanserdir. Hodgkin ve Hodgkin-dışı lenfomalar adı altında iki ana gruba ayrılır. Lenfoma denildiğinde genelde Hodgkin-dışı lenfomalar anlaşılır ve hastaların %85'ni oluşturmaktadır. Lenfomaların; düşük dereceli ve yavaş ilerleyen indolent dediğimiz, orta dereceli agresif dediğimiz, yüksek dereceli ve hızla ilerleyen çok agresif dediğimiz alt tipleri vardır. Alt tiplerin tedavileri farklılık arz ettiği gibi sağ kalımları da farklıdır.

Lenfomada hastaların hangi şikayetleri olur? Genel olarak belirtiler nelerdir?

Lenfoma hastalarında birçok şikâyet ve bulgu olabilir. Başlıca boyunda, koltuk altında veya kasıkta şişmiş, ağrısız lenf bezleriyle başvurabilirler. Açıklanamayan kilo kaybı, ateş ve gece terlemesi diğer bir şikâyet olabilir. Öksürük, güçlükle nefes almak veya göğüs ağrısı, sürekli olan halsizlik ve yorgunluk, karında ağrı, şişlik veya dolgunluk hissi ile de başvurabilirler. Sıklıkla bu şikâyetler kanserden kaynaklanmaz. Enfeksiyonlar veya diğer sağlık sorunları da bu şikayetlere sebep olabilir. Bu şikayetler 2 hafta içinde geçmez ise ileri tetkiklere gereksinim olur.

Lenfoma kimlerde görülür? Genetik faktör hastalığa yakalanmada etken midir?

Risk faktörleri bu soruyu cevaplamamıza yardımcı olabilir. Yalnız bilinen bir gerçek, bu hastaların büyük bir çoğunluğunda herhangi bir risk faktörü tespit edilememesidir.

Bazı virüslerin bazı lenfoma alt tipleri ile ilişkili olabileceği öne sürülmüştür. Örneğin Hodgkin hastalığında Ebstein Barr virüsünün birlikte bulunabildiği bilinmektedir. Afrika tipi Burkitt lenfomada Ebstein Barr virüsünün rolü daha belirgindir. HIV pozitif (AİDS) hastalarda lenfoma riskinin 100 kat arttığı bilinmektedir, özellikle primer beyin lenfoması gibi.

Bağışıklık sistemi organ nakli gibi başka nedenlerden dolayı baskılanmış hastalarda da lenfoma gelişimi artmaktadır. Bağışıklık sisteminin baskılanmış olduğu genetik geçişli hastalıklarda bu risk artabilmektedir.

Virüsler dışında bazı bakteriler de lenfomaya sebep olabilmektedir; Helikobakter pilori adlı bir bakterinin mide ülseri yaptığı ve midede MALT lenfomaya sebep olduğu kesin olarak kanıtlanmıştır. Hatta bazı hastalarda H. Pilori'nin tedavi edilmesiyle lenfomanın tedavi edildiği gösterilmiştir.

Lenfomada ne tür tedaviler kullanılır?

Lenfoma hastalarında tedavi farklılık arz eder ve tedavi planlanırken pek çok faktör birlikte değerlendirilmelidir. Lenfomanın alt grubu, kaynaklandığı hücre tipi, lenfomanın derecesi, lenf bezi dışında tutulum olup olmaması, hastanın yaşı ve genel sağlık durumu ve rahatsızlık verip vermemesi göz önünde bulundurulmalıdır. Hastalığın hikayesi, fizik muayene bulguları, görüntüleme ve laboratuar bulguları değerlendirildikten sonra mümkün olduğunca tam şifa sağlayacak en iyi tedavi planlanmalıdır. Hodgkin hastalığının erken evrelerinde tek başına radyoterapi yeterli olabilirken, Hodgkin-dışı lenfomanın tedavisinde radyoterapi tek başına kullanılmaz; kemoterapi tek başına veya radyoterapi ile birlikte yapılabilir. B hücreli Hodgkin-dışı lenfomalarda biyolojik bir ajan olan rituksimab da genellikle kemoterapi ile birlikte verilmektedir.

Kemoterapi dışı diğer tedaviler nelerdir?

Kemoterapiden ayrı olarak radyoterapinin tek başına ve daha çok kemoterapiyle birlikte kullanılan bir tedavi olduğunu söylemiştik. Buna ilaveten tamamlayıcı ve alternatif tedaviler de hastalar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Tamamlayıcı ve alternatif tedavi tipleri arasında akupunktur, masaj tedavisi, şifalı bitkiler, vitaminler veya özel diyetleri sayabiliriz. Bazı hastalar bu tür yaklaşımların kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olduğunu bildirmektedirler. Buna rağmen bu tür tedavilerin bazıları sağlık problemlerine neden olabilir. Bir alternatif tedavi, standart tedavi gibi etkili olmayabilir. Standart tedavi yerine alternatif tedavi kullanan agresif lenfoması olan hastalar, hastalıklarının kontrol şansını veya tamamen iyileşmesini azaltabilirler.

Tamamlayıcı ve alternatif tedavinin standart tedavi ile birleştirilmesi zararlı bile olabilir. Hastanın tamamlayıcı ve alternatif tedaviye başlamadan önce muhtemel yarar ve risklerini doktoruyla paylaşmasının uygun olacağı kanaatindeyim.

Lenfomanın nüks etmesi durumunda, hastalardan kök hücre toplanarak yüksek doz kemoterapi sonrası bu kök hücreleri tekrar hastaya vermek şeklinde yapılan otolog periferik kök hücre nakli diğer bir tedavi yaklaşımıdır. Bunun uygulanamadığı durumlarda kurtarma kemoterapileri yapılabilir, fakat sonuçlar yüz güldürücü değildir.

Tedavi sırasında nelere dikkat edilmelidir?

Tedavi sırasında görülebilecek ilaç reaksiyonları açısından dikkatli olunmalıdır. Ayrıca ilaçların yan etkilerine bağlı meydana gelebilecek olan ateş, enfeksiyon, kanama, bulantı ve kusma, ishal ve diğer yan etkiler açısından dikkatli olmak ve doktora bilgi vermek gerekmektedir. Tedavi sonrası dönemde sağlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Bol sıvı alınmalı, tedaviye bağlı meydana gelebilecek hızlı tümör yıkımına bağlı ortaya çıkabilecek komplikasyonlara karşı uyanık olmak gereklidir.

Lenfomadan korunmak mümkün müdür?

Risk faktörlerini göz ardı etmemek gerekir. Bu risk faktörlerine karşı bir önlem alabiliyorsak koruma sağlayabiliriz. Bazı virüs ve bakterilerin lenfoma oluşumunda rol aldığını ifade etmiştik. Bunları minimum düzeye indirmeye yönelik alınacak önlemler korunmada katkı sağlayabilir. Bağışıklık sistemi zayıflayan kişilerde de lenfoma açısından yakın takip gerekir. Tüm kanserlerde olduğu gibi herhangi bir şikâyetimiz olduğunda ihmal etmeyip hemen doktorumuza başvurarak tanı konulmasındaki gecikmelerin önüne geçilebilir. Ne kadar erken tanı konulursa tedaviden daha iyi yararlanmak mümkün olacaktır.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top