Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
 Uyku Apnesi

Kendinizi sürekli yorgun mu hissediyorsunuz? Şiddetli horlamalarınız mı var? Çevreniz ve ailenizle iletişim sorunu mu yaşıyorsunuz? Tüm bu sorulara yanıtınız "evet" ise, 'uyku apnesi' sorunu ile karşı karşıyasınız demektir.

Uykuda aşırı horlama, yeterli ve rahat soluyamama, hatta zaman zaman nefes durması sonucu ortaya çıkan uyku apnesi, unutkanlık, dikkat eksikliği, yüksek tansiyon, kalp krizi hatta felç gibi birçok ciddi sağlık problemine yol açıyor. Tedavi edilmediği takdirde ani ölümle sonuçlanan hastalık, sinsice ilerliyor.

Uyku apnesinin, uyku sırasında solunumu duraklattığı için, beyin ve kalp gibi hayati önem taşıyan organlara hasar vermektedir. Uyku apne sendromu şüphesi taşıyan hastaların derhal bir uyku bozukluğu kliniğine başvurması gerekmektedir.

Uyku apnesi nedir?

Uyku apnesi, uyku sırasında tekrarlayan tam ya da kısmi üst solunum yolu tıkanmasına bağlı olarak kandaki oksijen satürasyonundaki azalma ile karakterize bir sendromdur. Uykuya bağlı solunumsal hastalıklar, uyku tıbbında önemli bir hastalık grubunu oluşturur. Görülme sıklığının fazlalığı, komplikasyonların tedavisinin zorluğu ve sosyoekonomik sonuçlarının ağırlığı nedeniyle önemlidir.

 

 

Hastaların çoğu sorunlarından haberdar olmadığı gibi, birçoğu da uykuya bağlı gelişen solunumsal hastalıklardan, bu hastalıkların neden olacağı sonuçlardan ve öneminden habersizdir. Daha çok kimlerde gözlenir?

Uyku apnesi, her iki cinste, her yaş ve sosyoekonomik düzeyde görülebilen en sık karşılaşılan uykudaki solunum bozukluğudur. Uyku apnesinin toplumdaki sıklığı yüzde 1-5 arasındadır. Uyku apnesinin en sık 40-65 yaş arası obez erkeklerde görüldüğü bilinmektedir. Kadın-erkek oranı her yaş grubu için 1/3 olarak bulunmuştur.

Obezite bilimsel olarak ispatlanmış uyku apnesine eğilimi artıran en önemli risk faktörüdür.

Boyun çevresinde biriken yağlanmanın uyku apnesini artırıcı etkisinden dolayı erkeklerde 43 cm, kadınlarda ise 38 cm üzerindeki boyun çevresi ölçümü risktir. Sigara ve çevresel faktörler üst hava yolundaki enflamasyonu artırarak uyku apnesi için risk faktörü oluşturur. Alkol ve sakinleştirici ilaç kullanımının da üst solunum yolunun sinir kas aktivitesini azaltarak uyku apnesine eğilimi artırdığı bilinmektedir. Üst solunum yolu anormallikleri, akciğer hastalıkları (KOAH ve astım), diyabet, hipotiroidizm, psikiyatrik ve nöromüsküler gibi birçok hastalıkta da uyku apnesi beraber görülebilmektedir.

Bu hastalık ne kadar ciddidir? Sağlığımız açısından ne gibi zararlar ortaya çıkarabilir?

Uyku apnesi, kalp-damar ve beyin hastalıkları için potansiyel oluşturan kişilerin bu hastalıklara yakalanmasını ve ölümünü artırmaktadır.

Özellikle uykunun rüya döneminde ortaya çıkan kalp ritim bozukluğu, akciğer arterlerinde geçici basınç yükselmeleri ve oksijen düşmeleri nedeniyle hastalar kaybedilmektedir. Uyku apnesine bağlı ölümün yıllık oranının yüzde 2-3 arasında olduğu bildirilmiştir.

Uyku apnesi hastalarında ölümü artıran bir diğer neden, bu kişilerin trafik kazası yapmasıdır. Yapılan çalışmalarda, bu hastalarda kaza yapma oranının toplumdaki diğer insanlardan 2-7 kat fazla olduğu tespit edilmiştir.

En sık görülen belirtiler nelerdir?

Uyku apnesinin en önemli belirtileri, horlama, uykuda nefes durması ve gün boyu uyku halidir. Tekrarlayan nefes durmaları sık sık uyanıklığa neden olduğu için uykuda tam bir dinlenme gerçekleşmez. Hastalar sabah baş ağrısı ve yorgunluk hissi ile uyanırlar. Gece boyunca yaşanan oksijen düşmeleri ve uyku bölünmeleri, karar verme yeteneğinde azalmaya, hafıza zayıflamasına, unutkanlığa, karakter ve kişilik değişikliği gibi bilişsel bozukluklara neden olabilir. Hastaların 1/3'ünde sıkıntı ve depresyon olabilir. İnme riskinin uyku apneli hastalarda arttığı tespit edilmiştir. Göz içi basıncının artışı sonucu oluşan glokom, uyku apnesi sırasında oluşabilen nadir bir klinik durumdur. Uyku apneli hastalar, uyku sırasında atipik göğüs ağrısı, çarpıntı veya ritim bozukluğu tarif edebilirler. Tekrarlayan soluk durması, uykudan boğularak uyanma ve terleme ile birlikte olabilir. Midede yanma, gece sık idrara çıkma görülen diğer bulgulardır. Son yıllarda yapılan çalışmalar, uyku apnesi ve kalp-damar hastalıkları arasındaki ilişkinin önemini ve sıklığını ortaya koymuştur.

Uyku apneli hastaların neredeyse yarısında hastalığın ağırlığıyla ilişkili olarak yüksek tansiyon saptanmış ve CPAP (sürekli pozitif hava yolu basıncı) tedavisi ile hipertansiyonun kaybolduğu veya gerilediği görülmüştür.

Hastalığa teşhis nasıl konur?

Uyku apnesinin tanısında altın standart yöntem polisomnografi (PSG) testidir. PSG, uykuda solunum bozuklukları ve diğer uyku bozukluklarını tespit etmede kullanılan yöntemdir.

PSG, uyku sırasında bu iş için standartlara uygun olarak düzenlenmiş uyku laboratuarlarında yapılır. Test, kişinin uyku kayıtları, kalp ritmi, solunumu, horlaması, vücut pozisyonu, bacak hareketi ve oksijen takibi gibi pek çok parametrenin gece boyunca, eş zamanlı ve devamlı olarak kayıt altına alınması esnasına dayanır. PSG değerlendirilirken saatteki nefes durması 5 ve daha fazla ise uyku apnesi olarak yorumlanır ve apnenin sayısal olarak artışı hastalık şiddetini artırır.

Hastalıktan korunmak mümkün müdür?

Uyku apnesinin ortaya çıkışını kolaylaştıran risk faktörlerinin azaltılması önemlidir. Üst solunum yolu muayenesi ile burada yer kaplayan bir durumun olup olmadığının anlaşılması ve açıklığın sağlanması mümkündür. Kilo alımının kontrol altında tutulması ve sigaradan uzak durmak hastalıktan koruyan etkenlerdir.

Nasıl tedavi edilir? Tamamen tedavisi mümkün müdür?

Uyku apnesi olan hastaların tedavisinde hasta eğitimi oldukça önemlidir. Bu nedenle;

• Kilo fazlası olan hastalara kilo vermeleri, kas yapısını güçlendirmek amacıyla düzenli bir hayat sürmeleri ve egzersiz yapmaları

• Yatmadan en az 4 saat önce yemek yemeleri, sigara, alkol, sakinleştirici alımından uzak durmaları,

• Aşırı yorgunluktan kaçınmaları ve düzenli uyku uyumaları,

• Sırt üstü yatmaktansa yan yatış pozisyonunu tercih etmeleri,

• Uyumak için kullandıkları odanın sessiz, karanlık ve normal ısıda olması,

• Uyku düzeni için her gün belli saatte yatıp kalkmayı sağlamaları önerilmelidir.

 

 

Uyku apnesinin tedavisinde en etkili ve en sık kullanılan yöntem CPAP tedavisidir. CPAP tedavisi için hastanın bir gece uyku laboratuvarında yatırılması, basınç ve cihaz modunun ayarlanması gerekmektedir.

Hastalara uygun basınç altında, burun ya da ağız-burun maskesi ile birlikte CPAP cihazını uykuda sürekli kullanmaları önerilir. CPAP tedavisiyle uyku apneli hastalardaki üst solunum yollarındaki tam veya kısmi kapanmalar ve oksijendeki düşme önlenmektedir. Heruykunun, uyku apnesi hastalığı olanlar için nefes durması olduğu unutulmamalı ve CPAP kullanması önerilen hastaların düzenli cihaz kullanımı sağlanmalıdır.

Uyku apnesi şüphesi olan hastalar uyku laboratuvarlarına başvurmalı ve PSG testi sonucuna göre kişiye özel tedavi planlaması yapılmalıdır.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top