Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
Okula Başlamadan Okuma Öğrenmeli mi? -- "Okullarda her yıl daha da artan rekabet, sınavlar erken yaşta okumaya ..."
Sigara bırakma

Sigaranın sağlık risklerinden haberdar olsalar bile, milyonlarca insan hala sigara kullanmaya devam etmektedir. Pek çok kişi sigarayı bırakmak istese de zor göründüğü için yapamayacağını düşünmekte, buna rağmen her sene binlerce insan başarıyla sigarayı bırakmaktadır.

Eğer siz de sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız, işte size neden bırakmanız gerektiği ve nasıl bırakabileceğinize dair bir kaç öneri;

Sigarayı bırakmanın faydalarını ilk dakikalar içinde tecrübe edebilirsiniz. Kan basıncınız ve nabzınız normale döner, ayak ve ellerinizde kan dolaşımını arttığından onların daha ısındığını hissedersiniz.

Birkaç gün içinde vücudun savunma sistemi, öksürüklerle, soğuk algınlıklarıyla ve diğer virüslerle savaşmaya yardımcı olacak şekilde iyileşmeye başlar. Sigarasız geçen bir seneden sonra, kalp hastalığı riskiniz neredeyse yarılanır.

Sigarayı bırakarak kalp hastalıkları, bazı kanser türleri ve solunum hastalıkları gibi birçok hastalık riskinizi azalacağınızı unutmayın! Eğer ki hamile iseniz, zaten bebek için tüm bu riskleri düşürmek adına, sigarayı bırakmak ve pasif içiciliği azaltmak durumundasınız.

Sağlık ile ilgili gelişmelerin yanı sıra, sigarayı bıraktıktan bir kaç gün sonra tat ve koku duyularınız da düzelir. Haftalar içinde, sigaraların kıyafetlerinize ve mobilyalarınıza yapışan kötü kokusu yok olur. Sigara aynı zamanda derideki kırışıklıkları artırdığı için, sigarayı bırakmak sizin daha uzun süre daha genç görünmenize de yardımcı olur.

Sigarayı bıraktığım zaman nasıl hissedeceğim?

Sigarayı bıraktığınız zaman başlarda kendinizi huzursuz, rahatsız ve sarsılmış hissedebilirsiniz. Bu sadece birkaç hafta sürer ve genel zindeliğiniz yerine geldikçe geçer. Hatta yiyeceklerin tadı daha güzel gelmeye başladıkça kendinizi daha da iyi hissedersiniz. Bu hisler iyileşme belirtileridir. Bıraktığınız andan sonraki günlerde öksürük yaşayabilirsiniz, bu akciğerlerinizde yerleşen toksinlerden kurtulan vücudunuzdur. Bu durum sağlığınızın geliştiğine dair bir belirtidir.

"Geri çekilme semptomları" yaşayabilirsiniz. Nikotin, canlanmanıza veya sakinleşmenize yardımcı olan alışkanlık yapıcı bir maddedir. Ama vücut onu çok istemeye başlar ve pek çok tiryaki onsuz kendini rahatsız hisseder veya onsuz yaşayamayacağını düşünür. Nikotinin yerine kullanılabilecek pek çok farklı form vardır; bantlar, sakız, soluk çekme aygıtları ve burun spreyleri gibi. Daha fazla bilgi için doktorunuza ve eczacınıza danışa bilirsiniz.

Bazı insanlar sigarayı bıraktıktan sonra kilo alma konusunda endişelenirler. Bu kilo alımı da sigarayı bırakmadan önce dikkatli planlama ve davranış değişikliği ile önlenebilir veya tersine döndürülebilir. Ayrıca, sigarayı bırakmanın sağlığa yararları, kilo alımından kaynaklanacak her türlü artan sağlık riskinden daha ağır basar.

Sigarayı bırakmada nasıl başarılı olabilirim?

Sigarayı bırakmayı daha çok kolaylaştıracak yollar vardır. Nasıl bırakacağınızı planlamak, başarmak için en iyi yoldur. Hangi durumlardan kaçınacağınızı ve kendinize ne zaman en fazla desteği vereceğinizi bileceksiniz. Aşağıdaki öneriler sigarayı bırakmanıza yardımcı olacak:

Yararlı Öneriler

  • İçtiğiniz her sigarada nedenini düşünün- hatta bunun bir günlüğünü tutun. Sigarayı azalttıkça geriye dönüp bakacağınız bir şey olacak ve planlama sürecine de yardımcı olacak.
  • Tamamen bırakacağınız bir güne karar verin ve destek olabilmeleri için aile ve arkadaşlarınızı da haberdar edin.
  • Eğer günde 12 sigaradan fazla içiyorsanız, 12'ye varana kadar 2-3 haftada azaltın, sonra tamamen bırakın.
  • Sigara için en fazla can attığınız zamanları belirleyin ve o aralar ellerinizle bir şeyler yapmayı planlayın!
  • Normalde sizi sigara içmeye sevk eden durumlardan kaçının.
  • Evinizden bütün sigaraları ve küllükleri kaldırarak sigara içmeyi zorlaştırın!
  • Biriktirdiğiniz sigara paraları ile kendinize sevdiğiniz bir şey ısmarlayın.
  • Olumlu düşünün ve bir seferde bir gün ile uğraşın. Hata yaparsanız panik yapmayın! İlk seferde başaramazsanız, denemeye devam edin.
  • Sigarayı bıraktıktan sonra iştahınız açılırsa, yemek için meyve gibi sağlıklı besinleri seçin.
  • Ekstra yardıma ihtiyacınız olduğunu fark edebilirsiniz. Doktorunuz size nikotin yerine geçebilecekler ve bırakma grupları hakkında tavsiyeler verebilir.

Hafta Hafta Gebelik

Bebek İsimleri ve Anlamları

A B C Ç D E F
G H I İ J K L
M N O Ö P R S
Ş T U V V Y Z

yazar olun

sariyer logo

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top