Haberler :
"İçerdeki Çocuklara" Anaokulu -- "Anneleri cezaevinde olduğu için, parmaklıklar arasında yaşamak ..."
Anaokulu Döneminde Konuşma Yeteneği -- "Ana kucağından ilk defa ayrılmak, yeni ve bilmediği bir ortama uyum ..."
Anne, Baba ve Çocuklar Akıllı Telefon ve Tablet Uygulamasında Buluşuyor -- "Android ve iOS işletim sistemli akıllı telefon ve tablet ..."
Anneler Gününün Tarihçesi -- "Anneler günü, bizleri dokuz ay karnında taşıyan ve belki de ölene ..."
Devletten Yeni Kürtaj Kararı! -- "Tür­ki­ye­’de ya­sak­la­nıp ..."
Dikkat! Bebeğiniz Beyin Felci Olmasın -- "Beyin felci; anne karnında, doğumda veya doğumdan sonraki erken ..."
Edebiyatla Yemek İç İçe -- "Bursa’nın yöresel lezzetlerini şık restoran konseptleri ile ..."
Eşten Organ Nakline İki Yıl Evlilik Şartı -- "Sağlık Bakanlığı, eşler arasında organ nakli için en az iki yıl ..."
Gezen Çocuk Festivali -- "İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesinin katkıları ile ..."
Hasta Haklarınızı ve Sorumluluklarınızı Biliyor musunuz? -- "Hasta hakları, esas olarak insan hak ve değerlerinin sağlık ..."
uykuzuzluk nedenleri ve tedavisi

İnsanlar normalde yaşamlarının üçte birini uykuda geçiriyor. Bazı hastalıklar ve düzensiz yaşam sonucu bozulan uyku kalitesi bireylerin ve toplumun yaşamını olumsuz yönde etkileyebiliyor.

İstatistikler, uyku bozukluğu tanısı konmuş ve tedavi görmemiş hastaların normalden 4 ila 6 kat daha fazla trafik ve iş kazalarına neden olduklarını ortaya koyuyor.

Modern toplumda, gün içi aşırı uyku halinin birinci sebebi, hiç şüphesiz kronik uyku açlığı. Dedelerimize göre % 25 az uyuyoruz. Uyku eksiğimiz istemli olup, genellikle sosyal ve ekonomik faktörlere bağlı bu­lunuyor saatlerimizi daha fazla tehdit ediyor.

Uyku Apnesi

Uyku boyunca üst solunum yolunun tekrarlayıcı tıkanmaları ile ortaya çıkıyor. Buna genellikle kan oksijen düzeyindeki düşmeler eşlik ediyor. Diğer bir ifade ile, hava yolu, çeşitli seviyelerde tıkanıyor. Tıbben ciddi kabul edilen, tıkanmaya bağlı uyku nefessizliği (obstrüktif uyku apnesi), kadınların en az % 2'sinde ve erkek­lerin % 4'ünde görülüyor. Bu hastalık, zamanında tedavi edilemezse, kalp krizi, felç, impotans ve düzensiz kalp atışlarına yol açıyor. Ayrıca, kazalara, iş verimsizliğine ve sosyal problemlere neden olabilen gün içi aşırı uykuya yol açıyor.

 

 

Uyku apnesi, genellikle CPAP cihazıyla tedavi ediliyor. CPAP, bir maske vasıtasıyla burna hava vererek üst solunum yolunun uyku boyunca açık kalmasını sağlıyor. Daha ağır vakalarda ise Bİ-PAP cihazı kul­lanılıyor. Bazı insanlarda uyku apnesine sebep olan küçük çene, geniz darlıkları, büyük bademcikler, iri dil ve burun kemiği eğrilik­leri, çeşitli cerrahi tedavilerle düzeltilebiliyor.

Uykusuzluk

Uykusuzluk, ağrıdan sonra en çok bildirilen ikinci genel şikayet. Toplam uyku saati olarak değil, yeterli süre ve kalitede uyku alamayarak sabaha tazelenmiş kalkamama olarak tarif ediliyor. Örneğin, günlük uyku ihti­yacı 4 saat olan ve 4 saat uykudan sonra sabah tazelenmiş olarak kalkan biri uykusuzluk çekmiyor. Oysa 10 saat uyku ihtiyacı olan biri, 8 saat uyuduktan sonra rahatlamıyorsa, uykusuzluk çekiyor. Popüler görüşün tersine, uykusuzluğun başlıca se­bepleri, psikiyatrik ya da psikololojik değil. Esasen uykusuzluk, ciddi de­presyonun ya da anksiyetenin sebebi olabiliyor.

Uykusuzluğun Çeşitleri ve Sebepleri

Psikofizyolojik ya da şartlı uyku­suzluk: Stres gibi faktörler de­vredeyken oluşuyor. Birkaç gün uykusuz geçince, hasta uyku derdine düşüyor. Sonuçta, uykusuzluk artıyor ve yerleşiyor. Psikofizyolojik uykusu­zluğun esası, bütün dikkatin uyuya-mama üzerinde toplanması.

İdiopatik ya da çocuklukta başlayan uyuyamama:Kronik ve ciddi bir uyuyamama ve uykuyu de­vam ettirememe hali olup, çocuk­luğun ilk haftalarına kadar izi takip edilebiliyor. Yatağa gidince uykuya dalma süresi çok uzun olabiliyor ve uyku uyanmalarla parçalanıyor.

Uyku durumunu idrak edememe uykusuzluğu: Bu ilginç hastalıkta, uykuyla ilgili objektif hiçbir bozukluk olmamasına karşılık uykusuzluktan şikayet ediliyor. Hastalar, haftalar, ay­lar, hatta yıllardır uyumadıklarını söyleyebiliyorlar.

Kötü uyku hijyeni:Bazı kişilerde, uykusuzluk yaşam biçiminin bir sonucu oluyor. Diğer kişilerde, kronik uykusuzluğun bir sonucu olarak kötü uyku hijyeni gelişiyor.

Huzursuz   bacak   sendromu:

Toplumun % 10'unda değişik dere­celerde bulunuyor. Dört temel belir­tisi, bacakları hareket ettirme isteği, rahatsızlık ya da tarif edilemezlik ile karakterize pareztezi, motor huzur­suzluk ve gece ya da dinlenirken huzursuzluğun artması olarak sıralanıyor.

Fatal ailevi uykusuzluk: 35-60 yaş arasında başlıyor ve 7-32 ay sürüyor. Bu hastalıkta, beyinde anormal bir prion proteini bulunuyor (PrPsc) ve bu proteini kodlayan gende mutasyon oluyor.

Diğer uyku bozukluklarına bağlı uykusuzluk: Bazen uykusuzluk, tıkanmaya bağlı uyku apnesinin ilk belirtisi olarak ortaya çıkıyor. İler­lemiş uyku fazı sendromunda, hastaların akşam aşırı uykusu olup, sabah istenmeyen çok erken uyanmaları oluyor. Gecikmiş uyku fazı sendromu olanlarda ise uyku saatlerinde uykusuzluk ve özellikle sabahları olmak üzere aşırı gün içi uykululuğu oluyor. Bazen narkolepsi, uykusuzlukla ortaya çıkabiliyor.

Nörolojik ve tıbbi durumlar: Diğer semptomlarla birlikte uykusuzluk da yapan hastalıklar, propriospinal myoklonus, Parkinson's ve diğer nörodejeneratif hastalıklar, uyku başı santral uyku apnesi, ağrı, dejeneratif hastalıklar, allerjiler ve astım olarak sıralanıyor.

Menapoz uykusuzluğu: Hormon tedavisi almayan hastalarda, postmenapozal dönem, uykuda bozukluk yapan değişiklikler dönemi oluyor.

Yaşlılar­da uykusuz­luk:Yaşlılıkta görülen değişiklikler arasında, uykunun erken ya da geç ortaya çıkması, uyku solu­numu bozukluklarında artma, bacak hareketlerinde artma ve sık şekerleme yapma sayılıyor.

İlaçlara bağlı uykusuzluk:Selektif seretonin uptake inhibitörleri, stimülanlar, teofilin, prednison, yeni antikonvülzanlardan felbamate (Felbatol) ve lamotrigine (Lamictal), uykusuzluk yapabiliyor.

Psikiyatrik durumlar: Uykusuzluk hastalarında heyecan hayatın büyük bir parçası haline geldiyse, genel anksiyete bozukluğu teşhisi koyulu­yor. Tersine, heyecan sadece zayıf uykunun üstüne odaklanmışsa, psikofizyolojik uykusuzluk tipik teşhis oluyor.

İyi uyku için ne yapmalı?

■   Yatakta fazla zaman geçirmeyin.

■   İdman, aerobik ve fitness çalışmalarını artırın.

■   Yatak odasından saati çıkarın.

■   Uykuyu başlatmak için dikkat dağıtıcı işler yapın.

■   Kafein almayın.

■   Nikotin almayın.

■   Alkol almayın.

■   Uyku uyuma düzeni belirleyin.

bigdata kurtarma

Hafta Hafta Gebelik

ünlülerin güzellik sırları

tüp bebek uygulamaları

En meşhur diyetler

Template Settings
Select color sample for all parameters
Red Green Olive Sienna Teal Dark_blue
Background Color
Text Color
Select menu
Google Font
Body Font-size
Body Font-family
Direction
Scroll to top